BETA

06.07.2018

19:35

לאחר פרסום התיעוד: האם הכלואה עם ילדיה הסכימה לגירוש לניגריה

הושלמו המגעים במעורבות שגרירות ניגריה להרחקת האם המוחזקת בכלא גבעון וילדיה מישראל. רשות ההגירה: "שהות המשפחה במעצר נעשתה ביוזמת האם, שהעדיפה לא לשתף פעולה"

האם שתועדה עם ששת ילדיה בכלא גבעון שברמלה הסכימה להיות מגורשת יחד עם ילדיה לניגריה - כך נמסר הערב (שישי) מרשות ההגירה והאוכלוסין. זאת, לאחר פרסום התיעוד של ששת הילדים כשהם נמצאים מאחורי הסורגים, כשמסביבם נושאים את עונשם עבריינים כבדים. 

 

מרשות ההגירה והאוכלוסין נמסר כי "לבקשת שר הפנים אריה דרעי, החלו כבר הבוקר צעדים אינטנסיביים למציאת פתרון להטסת האם מניגריה וילדיה לניגריה. ואכן, בשעות האחרונות פעלה רשות האוכלוסין וההגירה מול שגרירות ניגריה להשלמת הצעדים להטסתה מישראל, בליווי נציג ניגרי במימון מדינת ישראל, שיסייע לאם עם ילדיה".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

הנגידה פלוג הודיעה לרה"מ: "לא אתמודד על כהונה נוספת"

טורקיה: "אם ישראל רוצה יחסים נורמליים - שתפסיק לרצוח אנשים"

ירי מול מפעל המזגנים: מה הביא לרצח יהודי בדרום אפריקה?

 

"השהות ארוכת הימים של האם וילדיה במעצר נעשתה ביוזמת האם, שיכולה הייתה לטוס לפני ימים רבים לניגריה", הוסיפו ברשות ההגירה. "האם העדיפה לא לשתף פעולה ולהישאר יחד עם ילדיה בכלא במטרה להפעיל לחצים שיגברו על החלטות בתי משפט בישראל".

 

 שישה ילדים שנמצאים בכלא לצד אמם המועמדת לגירוש
 

שישה ילדים שנמצאים בכלא לצד אמם המועמדת לגירוש (חדשות עשר)

 

 

התיעוד המיוחד שנחשף בחדשות עשר עורר תגובות רבות. ניצול השואה מרסל סטאל סיפר היום לחדשות עשר על הזעזוע שחש כשצפה בתיעוד: "זה מחזיר אותי 75 שנים אחורה, כשהנאצים לקחו את הוריי ואת שאר משפחתי למחנה ההשמדה סוביבור ונאלצתי להסתתר יחד עם אחי הקטן במרתף חשוך ולח בעיירה קטנה".

 

סטאל, בן ה-79 יליד אמסטרדם שגדל בבית יתומים, סיפר על תרומתו למדינה מרגע שעלה לישראל: "שירתי בגולני בסדיר ובמילואים. לקחתי חלק בשלוש מלחמות – ששת הימים, יום הכיפורים ולבנון הראשונה". עוד הוסיף כי "אני ציוני ואוהב מאוד את המדינה. אפילו נשארתי במילואים מעבר לגיל הנדרש". בסיום דבריו אמר כי "התיעוד זעזע אותי מאוד ואני מוכן לוותר על החופש ולהיכנס לכלא יחד המשפחה כדי לתת להם גיבוי".

 

הסיפור נחשף על ידי הכתב יניר קוזין במעריב, ובתיעוד מיוחד של חדשות עשר, ניתן להבין את המצב הלא פשוט שבו הילדים נמצאים. האם מניגריה מעוניינת לעזוב את ישראל, אבל רוצה לחכות עד שיסיימו את הטיפול הרפואי בבנה בן השבע הסובל ממחלת לב ולחכות פה מספר חודשים.

 

אפילו הסוהרים והסוהרות של הכלא מתקשים להבין כיצד ילדים שאמורים להיות בגן עם החברים או בכיתות א' וב', הגיעו אליהם לאגף והפכו לאסירים. "אני מתגעגע לכך שמישהו ישחק איתי כדורגל", אומר אחד הילדים.

 

כלאי מירב יפת, מפקדת אגף בכלא, אמרה אתמול כי "מדובר במצב לא שגרתי, שלי בתור אמא קשה מאוד להתמודד איתו. לא עברתי הכשרה מקצועית בשביל לטפל בהם, אבל אני פועלת מתוך אינטואיציה אמהית". כלאי ורד לוי הוסיפה: "מדובר במצב שהוא לא נתפס, אנחנו מביאים להם מהבית צעצועים. יש פה סגל שהביא להם נעליים. יש להם חסך, כי הם לא יוצאים החוצה".

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה לפרסום התיעוד: "מדובר בשוהה לא חוקית במשך שנים רבות, אשר כל ערכאה בעניינה קבעה כי עליה לצאת מהארץ לאלתר ואף חולטה לה ערבות בהוראת בית המשפט. הנ"ל עושה דין לעצמה כבר תקופה ארוכה ולא יוצאת מישראל. אינינו מוצאים מקום לקבל החלטה שונה מזו שקיבל בית המשפט".

 

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "מאחר שמדובר בקטינים, ההליך מתנהל בדלתיים סגורות ולפיכך אין ביכולתנו להתייחס לטענות".