BETA

06.07.2018

11:05

ניצול השואה נגד כליאת הילדים: "מחזיר אותי לימי הנאצים"

מרסל סטאל, שאיבד את רוב משפחתו במחנות השמדה, סיפר כי חש זעזוע בעקבות תיעוד חדשות עשר על ששת הילדים שכלואים יחד עם אימם. "מוכן להיכנס לכלא כדי לתת להם גיבוי"

התיעוד המיוחד שנחשף אמש (חמישי) בחדשות עשר על שישה ילדים בני שנתיים עד שבע שנכלאו יחד עם אימם הממתינה לגירוש, בכלא "גבעון" שברמלה, ממשיך להכות גלים. ניצול השואה מרסל סטאל סיפר לחדשות עשר על הזעזוע שחש כשצפה בתיעוד: "זה מחזיר אותי 75 שנים אחורה, כשהנאצים לקחו את הוריי ואת שאר משפחתי למחנה ההשמדה סוביבור ונאלצתי להסתתר יחד עם אחי הקטן במרתף חשוך ולח בעיירה קטנה".

 

סטאל, בן ה-79 יליד אמסטרדם שגדל בבית יתומים, סיפר על תרומתו למדינה מרגע שעלה לישראל: "שירתי בגולני בסדיר ובמילואים. לקחתי חלק בשלוש מלחמות – ששת הימים, יום הכיפורים ולבנון הראשונה". עוד הוסיף כי "אני ציוני ואוהב מאוד את המדינה. אפילו נשארתי במילואים מעבר לגיל הנדרש". בסיום דבריו אמר כי "התיעוד זעזע אותי מאוד ואני מוכן לוותר על החופש ולהיכנס לכלא יחד המשפחה כדי לתת להם גיבוי".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

"רוצים לשלוט בי-ם": המפלגה החדשה שתסעיר את הבחירות הבירה

"חשבון פשוט": שליש מאוכלוסיית העולם חי בדמוקרטיה בדעיכה

משבר באל על: "אנחנו נכנסים לתהליך התייעלות - שכולל פיטורים"

 

 שישה ילדים שנמצאים בכלא לצד אמם המועמדת לגירוש
 

שישה ילדים שנמצאים בכלא לצד אמם המועמדת לגירוש (חדשות עשר)

 

 

כאמור, אתמול נחשף התיעוד מתוך כלא "גבעון", שהציג את ששת הילדים כשהם נמצאים מאחורי הסורגים, כשמסביבם נושאים את עונשם עבריינים כבדים. הם נולדו בישראל, גדלו בארץ ומדברים עברית, אבל כיוון שאימא שלהם ממתינה לגירושה מישראל - הם נכלאו איתה.

 

כשכל ילדי ישראל מבלים בקייטנות החופש הגדול הם לא יכולים לצאת ולשחק בחוץ, לא יכולים לראות גן משחקים, ודאי שלא לפגוש חברים, ילדים אחרים בני גילם. הסיפור נחשף על ידי הכתב יניר קוזין במעריב, ובתיעוד מיוחד של חדשות עשר, ניתן להבין את המצב הלא פשוט שבו הילדים נמצאים. האם מניגריה מעוניינת לעזוב את ישראל, אבל רוצה לחכות עד שיסיימו את הטיפול הרפואי בבנה בן השבע הסובל ממחלת לב ולחכות פה מספר חודשים.

 

אפילו הסוהרים והסוהרות של הכלא מתקשים להבין כיצד ילדים שאמורים להיות בגן עם החברים או בכיתות א' וב', הגיעו אליהם לאגף והפכו לאסירים. "אני מתגעגע לכך שמישהו ישחק איתי כדורגל", אומר אחד הילדים.

 

כלאי מירב יפת, מפקדת אגף בכלא, אמרה אתמול כי "מדובר במצב לא שגרתי, שלי בתור אמא קשה מאוד להתמודד איתו. לא עברתי הכשרה מקצועית בשביל לטפל בהם, אבל אני פועלת מתוך אינטואיציה אמהית". 

 

עד שבית המשפט יפסוק בנוגע לאמא, הילדים נמצאים בין סורגים, במה שנראה כמהלך שרירותי והזוי, שלא מקדיש מחשבה למצבם הפיזי והנפשי. "מדובר במצב שהוא לא נתפס, אנחנו מביאים להם מהבית צעצועים", אמרה כלאי ורד לוי, "יש פה סגל שהביא להם נעליים. יש להם חסך, כי הם לא יוצאים החוצה".

 

אם שנמצאת בכלא עם ששת ילדיה
 

אם שנמצא בכלא עם ששת ילדיה (חדשות עשר)

 

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "מדובר בשוהה לא חוקית במשך שנים רבות, אשר כל ערכאה בעניינה קבעה כי עליה לצאת מהארץ לאלתר ואף חולטה לה ערבות בהוראת בית המשפט. הנ"ל עושה דין לעצמה כבר תקופה ארוכה ולא יוצאת מישראל. אינינו מוצאים מקום לקבל החלטה שונה מזו שקיבל בית המשפט".

 

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "מאחר שמדובר בקטינים, ההליך מתנהל בדלתיים סגורות ולפיכך אין ביכולתנו להתייחס לטענות".

 

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו) הודיעה כי בשיתוף ובתיאום עם ח"כ מיכל רוזין (מרצ), תתכנס הוועדה לדיון בנושא ביום שלישי הקרוב. "בית כלא אינו מקום ראוי לקטינים שמצאו עצמם בתוכו על לא עוול בכפם, רק משום היותם זרים", אמרה ביטון, "מדינת ישראל צריכה לפעול ברגישות ובנחישות אל מול תופעת המסתננים הבלתי חוקיים, אך אינה יכולה לתת את ידה לפגיעה בזכויות הבסיסיות של ילדים באשר הם".

 

 יפעת שאשא ביטון
 

יפעת שאשא ביטון (אסף בר שי)

 

 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "לא יתכן שבמדינת ישראל כולאים ילדים ופעוטות כדי להשתמש בהם כמנגנון לחץ לגירוש הוריהם. מדובר במקרה בעל טעמים הומניטרים יוצאי דופן, ולשר הפנים הסמכות לשנות גורלות ולהציל חיים של משפחה שלמה, אך למרות פנייתי אליו כבר לפני שבועיים, טרם נעניתי. בינתיים הילדים סופרים את הימים שלהם בבית הכלא. מדובר במקרה אנושי שמצביע יותר מכל על קהות החושים של הממשלה בנוגע לזכויות אדם".

 

ח"כ רויטל סוייד (המחנה הציוני) אמרה כי "ילד הוא לא אסיר, השהייה בבית זוהר עם אסירים או אסירות גורם לילד בגילאי שנתיים עד שבע נזקים נפשיים. ילד אינו אסיר, גם אם אימו מועמדת לגירוש".

 

חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני) הביע גם הוא זעזוע מהדיווח. "אלו תמונות מוטרפות לחלוטין, בלתי מתקבל על הדעת שבמדינת ישראל, מדינתו של העם היהודי, תהיה מציאות כזו שילדים יושבים בכלא בתנאים כאלה. גם אם ההורים שלהם מועמדים לגירוש, לא כך צריכה מדינת ישראל להתייחס לילדים. אני קורא לשר הפנים לשנות מיד את המדיניות הזו".