BETA

05.07.2018

20:29

תיעוד מיוחד: ששת הילדים שחיים בכלא - יחד עם עבריינים קשים

אמם של בני השנתיים עד 7, שנולדו בישראל, נמצאת בהליכים משפטיים במטרה לעכב את גירושה לניגריה. עד אז, ילדיה נמצאים לצדה מאחורי סורג ובריח. "לא טוב לנו כאן"

מאחורי הגדרות, בתוך כלא "גבעון" שברמלה, כשמסביבם נושאים את עונשם עבריינים כבדים, חיים שישה ילדים בני שנתיים עד שבע. הם נולדו בישראל, גדלו בארץ ומדברים עברית, אבל כיוון שאימא שלהם ממתינה לגירושה מישראל - הם נכלאו איתה, מאחורי סורג ובריח.

 

כשכל ילדי ישראל מבלים בקייטנות החופש הגדול הם לא יכולים לצאת ולשחק בחוץ, לא יכולים לראות גן משחקים, ודאי שלא לפגוש חברים, ילדים אחרים בני גילם. הסיפור נחשף על ידי הכתב יניר קוזין במעריב, ובתיעוד מיוחד של חדשות עשר, ניתן להבין את המצב הלא פשוט שבו הילדים נמצאים. האם מניגריה מעוניינת לעזוב את ישראל, אבל רוצה לחכות עד שיסיימו את הטיפול הרפואי בבנה בן השבע הסובל ממחלת לב ולחכות פה מספר חודשים.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

במבצע מיוחד: המוסד השיב לישראל את שעון היד של אלי כהן

האזהרה האירופית לישראל: הריסת חאן אל-אחמר תוביל לתגובה

לתשומת לב הנוסעים: מחירי המוניות התייקרו בארבעה אחוזים

 

אפילו הסוהרים והסוהרות של הכלא מתקשים להבין כיצד ילדים שאמורים להיות בגן עם החברים או בכיתות א' וב', הגיעו אליהם לאגף והפכו לאסירים. "אני מתגעגע לכך שמישהו ישחק איתי כדורגל", אומר אחד הילדים.

 

 שישה ילדים שנמצאים בכלא לצד אמם המועמדת לגירוש
 

שישה ילדים שנמצאים בכלא לצד אמם המועמדת לגירוש( חדשות עשר)

 

 

כלאי מירב יפת, מפקדת אגף בכלא, אמרה כי "מדובר במצב לא שגרתי, שלי בתור אמא קשה מאוד להתמודד איתו. לא עברתי הכשרה מקצועית בשביל לטפל בהם, אבל אני פועלת מתוך אינטואיציה אמהית". 

 

עד שבית המשפט יפסוק בנוגע לאמא, הילדים נמצאים בין סורגים, במה שנראה כמהלך שרירותי והזוי, שלא מקדיש מחשבה למצבם הפיזי והנפשי. "מדובר במצב שהוא לא נתפס, אנחנו מביאים להם מהבית צעצועים", אומרת כלאי ורד לוי, "יש פה סגל שהביא להם נעליים. יש להם חסך, כי הם לא יוצאים החוצה".

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "מדובר בשוהה לא חוקית במשך שנים רבות, אשר כל ערכאה בעניינה קבעה כי עליה לצאת מהארץ לאלתר ואף חולטה לה ערבות בהוראת בית המשפט. הנ"ל עושה דין לעצמה כבר תקופה ארוכה ולא יוצאת מישראל. אינינו מוצאים מקום לקבל החלטה שונה מזו שקיבל בית המשפט".

 

אם שנמצאת בכלא עם ששת ילדיה
 

אם שנמצא בכלא עם ששת ילדיה( צילום מסך)

 

 

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "מאחר שמדובר בקטינים, ההליך מתנהל בדלתיים סגורות ולפיכך אין ביכולתנו להתייחס לטענות".

 

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו) הודיעה כי בשיתוף ובתיאום עם ח"כ מיכל רוזין (מרצ), תתכנס הוועדה לדיון בנושא ביום שלישי הקרוב. "בית כלא אינו מקום ראוי לקטינים שמצאו עצמם בתוכו על לא עוול בכפם, רק משום היותם זרים", אמרה ביטון, "מדינת ישראל צריכה לפעול ברגישות ובנחישות אל מול תופעת המסתננים הבלתי חוקיים, אך אינה יכולה לתת את ידה לפגיעה בזכויות הבסיסיות של ילדים באשר הם".

 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "לא יתכן שבמדינת ישראל כולאים ילדים ופעוטות כדי להשתמש בהם כמנגנון לחץ לגירוש הוריהם. מדובר במקרה בעל טעמים הומניטרים יוצאי דופן, ולשר הפנים הסמכות לשנות גורלות ולהציל חיים של משפחה שלמה, אך למרות פנייתי אליו כבר לפני שבועיים, טרם נעניתי. בינתיים הילדים סופרים את הימים שלהם בבית הכלא. מדובר במקרה אנושי שמצביע יותר מכל על קהות החושים של הממשלה בנוגע לזכויות אדם".

 

 יפעת שאשא ביטון
 

"אסור לתת יד לפגיעה בזכויות של ילדים". יפעת שאשא ביטון (אסף בר שי)

 

 

ח"כ רויטל סוייד (המחנה הציוני) אמרה כי "ילד הוא לא אסיר, השהייה בבית זוהר עם אסירים או אסירות גורם לילד בגילאי שנתיים עד שבע נזקים נפשיים. ילד אינו אסיר, גם אם אימו מועמדת לגירוש".

 

חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני) הביע גם הוא זעזוע מהדיווח. "אלו תמונות מוטרפות לחלוטין, בלתי מתקבל על הדעת שבמדינת ישראל, מדינתו של העם היהודי, תהיה מציאות כזו שילדים יושבים בכלא בתנאים כאלה. גם אם ההורים שלהם מועמדים לגירוש, לא כך צריכה מדינת ישראל להתייחס לילדים. אני קורא לשר הפנים לשנות מיד את המדיניות הזו".