BETA

04.07.2018

20:17

סוריה סירבה לאפשר לאו"ם להציב מערכות מודיעין בגבול הצפון

ישראל הסכימה לבקשת הארגון הבינ"ל, אך בממשל אסד סירבו, כנראה מחשש שפקחי האו"ם יוכלו לעקוב אחרי פעילות הצבא • גורם ביטחוני: כוח שיפר את הסכם ההפרדה מ-74' - יותקף

כוח פקחי האו"ם ברמת הגולן, אונדו"ף, פנה לפני כמה חודשים לישראל ולסוריה וביקש להכניס לשימוש באזור החיץ בגבול מערכות טכנולוגיות חדשות להתרעה מוקדמת - כמו מכ"ם קרקעי שנועד לזהות הסתננות של גורמים לא מורשים וכן מערכות שמזהות ומזהירות מפני מטעני חבלה.

 

לפי הסכם הפרדת הכוחות משנת 1974 במסגרתו הוקם כוח פקחים האו"ם ברמת הגולן חייב האו"ם לקבל את אישור ישראל וסוריה לציוד שהוא מכניס לבסיסיו בצד הישראלי והסורי של רמת הגולן ולעמדותיו באזור החיץ בגבול בין המדינות. פקידים בכירים באו"ם וגורמי ביטחון ישראלים אמרו שישראל נתנה את הסכמתה לבקשת כוח אונדו"ף, אך סוריה דחתה את הבקשה על הסף.

 

 עקורים במחוז דרעא שבדרום סוריה
 

עקורים במחוז דרעא שבדרום סוריה( רויטרס)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

יצאה מהבית לכנס - ועקבותיה נעלמו: אם לשלוש נעדרת זה שבועיים

ארה"ב: בת 92 רצחה את בנה - כי החליט להעביר אותה לבית אבות

אב הלוחם שנורה למוות בידי חברו: "לא רוצה שהיורה יירקב בכלא"

 

בישראל מעריכים שהסיבה לעמדה הסורית היא חשש מכך שפקחי האו"ם יוכלו להשתמש במכ"מים כדי לעקוב אחרי פעילות הצבא הסורי כשזה יחזור לשלוט באזור הגבול או לעקוב אחרי פעילות של גורמים אחרים שמזוהים עם משטר אסד באזור הגבול. 

 

על רקע חזרת הצבא הסורי לגבול כחלק מהמבצע שהוא מנהל נגד המורדים, ישראל דורשת יישום מלא של הסכם הפרדת הכוחות מ-1974 כולל איוש מלא של עמדות פקחי האו"ם. במהלך מלחמת האזרחים פונו רוב הפקחים מאזור הגבול מסיבות ביטחוניות. האו"ם דורש לצייד את אנשיו באמצעי ההגנה החדשים כדי שאלה יחזרו לעמדות באופן מלא. בעוד שישראל סבורה כי חזרת הפקחים משרתת את האינטרס הביטחוני שלה, הסורים אינם ששים לחזק מחדש את כוח פקחי האו"ם.

 

 הרמטכ"ל איזנקוט בפיקוד הצפון
 

הרמטכ"ל איזנקוט בפיקוד הצפון(דו"צ )

 

 

בתוך כך, גורם ביטחוני בכיר העביר מסר למשטר אסד: נקפיד על קוצו של יו"ד בהסכם ההפרדה בין ישראל לסוריה מ-1974. ההסכם הוא הבסיס לכל מציאות ביטחונית בעתיד לאחר חזרת אסד לגבול הצפון, וכוח סורי שיפר אותו - יותקף. צה"ל הציב כוחות ייעודיים, בין היתר מחיל האיסוף הקרבי, כדי לעקוב אחרי פעילות צבא אסד לכשיחזור לגבול הצפון. הסכם ההפרדה מתיר לצבא הסורי להחזיק בגבול 75 טנקים, 6,000 חיילים במרחק עשרה ק"מ מהגבול.

 

הארגון הסורי לזכויות אדם הודיע היום (רביעי) כי התחדשו הפצצות מטוסי צבא רוסיה בעיירות טפס וסידא, באזור דרעא שבדרום סוריה, לאחר ארבעה ימים שבה ההפצצות הופסקו. זאת מיד לאחר כישלון המשא ומתן להפסקת אש בין המורדים לרוסיה. ההערכה היא כי יהיו סבבים נוספים של מגעים בין הצדדים. דובר מטעם המורדים טען כי השיחות הופסקו לאחר מתקפה של משטר אסד במקום.

 

חדר המבצעים של המורדים בדרום סוריה הודיע על כישלון המשא ומתן עם הרוסים בשל התעקשותם של האחרונים שהמורדים ימסרו את הנשק הכבד שלהם. בשטח היו נציגי הצבא הרוסי, שניהלו מגעים עם נציגי המורדים. שני הצדדים הסכימו כי במהלך המו״מ המתנהל תהיה רגיעה בלחימה.

 

 שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב
 

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב(רויטרס )

 

 

בתוך כך, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש אגף המבצעים, ראש אגף התכנון, וראש חטיבת המחקר ביקרו בפיקוד הצפון וקיימו הערכת מצב בנושא הלחימה בסוריה ומוכנות הפיקוד. בדיון נשאו דברים מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, ומפקד עוצבת "הבשן", תת-אלוף עמית פישר.

 

"אנו עוקבים אחר הנעשה בסוריה וערוכים למגוון תרחישים על מנת לשמור על מציאות הביטחונית במרחב הגבול", נמסר מצה"ל. "צה״ל ימשיך לסייע הומניטרית ל'בני המקום' בשטח סוריה, זאת לצד מניעת כניסת פליטים לשטח מדינת ישראל".

 

במקביל, שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, קיים במוסקבה מסיבת עיתונאים עם שר החוץ הירדני, ואמר כי הדרישה שאיראן תצא לחלוטין מסוריה "אינה מציאותית לחלוטין".

 

"לא יהיה ניתן לפתור חלק מהבעיות באזור ללא השתתפותן של מדינות מפתח, ביניהן איראן, סעודיה, ירדן מצרים ומדינות נוספות", אמר לברוב.

 

"בנוגע לדרום סוריה, הנושא יידון בפסגת פוטין-טראמפ בהלסינקי, וכבר יש הסכמה בנושא", המשיך שר החוץ הרוסי. "ההחלטות בנושא התקבלו בפגישות הקודמות בין שני הנשיאים בהמבורג ובדנונג בשנה שעברה. במסגרת ההסכמות יבוצעו מספר פעולות שבסופן לא יישארו באזור כוחות מורדים, והגבול עם ישראל יהיה הצבא הסורי".