04.07.2018

16:04

טראמפ ורוחאני
טראמפ ורוחאני ,
רויטרס

בכיר איראני: "הלחץ האמריקני יביא לעלייה במחירי הנפט"

נציג המדינה באופ"ק אמר כי הניסיון של טראמפ ללחוץ על חברות אירופיות להחרים את הנפט האיראני הוא מזיק • מפקד כוח קודס: "אם ארה"ב תמשיך כך, נפגע בייצוא הנפט באזור"

בכיר איראני באופ"ק, ארגון המדינות המייצאות נפט, אמר היום (רביעי) כי הלחץ של הנשיא אמריקני דונלד טראמפ על חברות שלא לקנות נפט איראני, יעלה את מחירי הנפט ויפגע בסופו של דבר בארה"ב. כך דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית "שאנא".

 

חוסיין קאזמפור ארדבילי אמר כי לא ראוי להשתמש בנפט ככלי נשק או כאמצעי לרווח פוליטי. "דרישתו של טראמפ לגרום לחברות אירופיות להימנע מרכישת נפט מאיתנו, בזמן שניגריה ולוב נמצאות במשבר, כשייצוא הנפט של ונצואלה קרס כתוצאה מסנקציות אמריקניות ובזמן שהצריכה המקומית בסעודיה עלתה, גורמת לו לפגוע במדינתו", אמר.

 

 מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני
 

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני( ללא קרדיט)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

לאחר הרעלת המרגל הרוסי: "זוג בריטים אושפזו עם תסמינים דומים"

בת האחות שנדקרה: אל תעברו לידיעה הבאה - משהו חייב להשתנות

קרטל המסעות לפולין: כתבי אישום הוגשו נגד 13 מעורבים בפרשה

 

נשיא איראן, חסן רוחאני, איים אתמול לפגוע במשלוחי הנפט מהמדינות השכנות במידה והאמריקנים ימשיכו במדיניותם. בתגובה, קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה האיראניים אמר כי הארגון הצבאי מוכן ליישם מדיניות זו, במידה וארה"ב תמשיך למנוע ממדינות זרות לרכוש נפט איראני. "אני מנשק את ידו של רוחאני על האמירה החכמה", אמר. "אני עומד לשירותך ביישום המדיניות".

 

אתמול פורסם בחדשות עשר כי ישראל וארה"ב הקימו לפני כמה חודשים צוות משותף להגברת התסיסה והלחץ הפנימי באיראן נגד המשטר. פקידים ישראלים בכירים ציינו כי הצוות הוקם כחלק ממסמך ההבנות לבלימת איראן שאותו גיבשו ירושלים וושינגטון ושנחשף בדצמבר האחרון בחדשות עשר. הפקידים הבכירים, שביקשו לשמור על עילום שם, ציינו כי הצוות כבר התכנס כמה פעמים.

 

המצב הפנימי באיראן והאפשרות לעודד מחאה מבפנים היה אחד הנושאים שעליו ממשל אובמה סירב כמעט לחלוטין לדון עם ישראל על רקע רצונו להגיע להסכם הגרעין עם איראן. כאשר שדונלד טראמפ נכנס לבית הלבן, המדיניות הזו השתנתה בצורה משמעותית. הקמת הצוות המשותף שיעסוק בנושא במצב הפנימי באיראן היא דוגמא בולטת לכך.

 

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן( רויטרס)

 

 

הפקידים הישראלים הבכירים ציינו שלפני כמה שבועות נפגש היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת בוושינגטון עם מקבילו האמריקני ג'ון בולטון ודן עמו במצב הפנימי באיראן. גם בולטון וגם בן-שבת סבורים שלהגברת הלחץ הפנימי על המשטר עשויות להיות השפעות חיוביות על התנהלותו גם בתחום הטרור והחתרנות האזורית.

 

"אף אחד לא חושב ברצינות על החלפת המשטר האיראני אבל הצוות עוסק בנסיון לנצל את החולשות הפנימיות של המשטר בטהראן כדי לייצר עליו לחץ נוסף וכך אולי להביא לשינויים בהתנהגותו", אמר פקיד ישראלי בכיר.

 

בשבועות האחרונים החלו גם ישראל וגם ארה"ב להפיץ מסרים לעם האיראני ברשתות החברתיות. ראש הממשלה נתניהו צילם לאחרונה ארבעה סרטונים שונים עם תרגום לפרסית ובהם מסרים לעידוד המחאה נגד המשטר. הסרטונים של נתניהו עסקו בין השאר במצוקת המים באיראן ובהפגנות האחרונות ברחבי המדינה.  

 

במקביל, שר החוץ האמריקני מייק פומפאו השתמש בחשבון הטוויטר שלו להעברת מסרים נגד המשטר. פומפאו צייץ כמה ציוצים בעד ההפגנות באיראן, נגד המעצרים ההמוניים שביצע המשטר בקרב המפגינים וכן נגד ההשקעה של המשטר האיראני במשמרות המהפכה על פני רווחת התושבים.