03.07.2018

19:16

הבחינה בשריפה מעפיפון וקראה לעזרה בווטסאפ: "מי ששומע שיבוא"

דניאלה בוכניק ישנה כשבנה צעק והוביל אותה להתמודד עם האש שאיימה לכלות את חממותיה. "מזל שלא חשבתי, אחרת לא הייתי משאירה הודעה כזאת" • 22 שריפות פרצו היום בדרום

דניאלה בוכניק, חקלאית ממושב יתד שבדרום, ישנה כשעפיפון תבערה נחת שלשום (שני) בסמוך לביתה והחל להבעיר את השטח הסמוך ואת חממות הפלפלים והעגבניות של המשפחה. בשיחה עם "חמש עם רפי רשף", היא סיפרה על רגעי האימה וכיצד הודעת המצוקה ששלחה לקבוצת הוואטסאפ של ועדת התרבות של המושב לאחר שהתעוררה הובילה להשתלטות על האש.
 

"בדיוק נחתי בצהריים לפני נסיעה, כששמעתי את הבן שלי צורח וקורא לי", משחזרת בוכניק את תחילת האירוע שהביאה עימה המציאות הקשה בדרום הארץ. "רצתי החוצה בבהלה כי חשבתי שקרה משהו לנכדים, וכשיצאתי ראיתי ש-20 מטר מהבית שלנו, השביל שמוביל לחממה עולה באש, כתוצאה מעפיפון תבערה".


בזמן שבנה, שעבר במקום רק במקרה, החל לנסות לכבות את השריפה בסיוע הפועלים התאילנדים שעובדים במקום כשרק צינור מים בודד ומספר דליים משמשים אותם, בוכניק הרגישה קפואה במקום. "היו להבות, ומסביב יש ניילונים, רשתות, קרטונים וקוצים. כל מה שעבר לי בראש זה איך החממות נדלקות אחת אחרי השנייה, ככה בנוי המושב. איך גם מגורי הפועלים נדלקים, הטרקרטורים, הסולר נשרפים. מאחורי כל בית במושב יש משק חקלאי ולכן התמונות האלו רצו לי בראש ופשוט פרצתי בבכי".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

קצין ימ"מ: "מפקד מתנכל לי בגלל קשר עם קרובת עבריין בכיר"

הישראלי שמסייע בחילוץ בתאילנד: "הנערים יהיו בחוץ בתוך שבוע"

"יש לך חברה?": צה"ל חשף ניסיון של חמאס לפתות חיילים וחיילות

 

 החקלאית דניאלה בוכניק לאחר השריפה בחממותיה
 

החקלאית דניאלה בוכניק לאחר השריפה בחממותיה (חדשות עשר)

 


אולם דווקא מתוך המצוקה שחוותה, מצאה בוכניק גם תושייה. "מזל שלא חשבתי הרבה כי אם הייתי חושבת בטח לא הייתי משאירה הודעה כזאת לחברי הקבוצה", היא משחזרת. "אבל אינסטינקטיבית חשבתי איך אני מזעיקה את מכבי האש לפני שלא ישאר מושב. יש לנו וואטסאפ של ועדת התרבות המושבית וחשבתי שאם אשאיר שם הודעה בטוח מישהו ישמע".


"תעזרו לנו, יש שריפה ליד הבית, בבקשה תביאו מכבי אש מהר מהר, אני לא יודעת למי להתקשר. מי ששומע שיבוא עכשיו", התחננה בוכניק בהודעה המוקלטת שהשאירה ל-100 חברי המושב בקבוצה, תוך כדי שהיא ממררת בבכי מדם ליבה. למרבה המזל, היה מי ששמע אותה. "אנשי המושב הגיעו כמו סיירת מטכ"ל, אנשים עם מטפים והרבש"צ עם מיכלית מים. היה לנו המון מזל אתמול, אחרת לא הייתי פה אני חושבת. יש לנו שבעה דונם של חממות שהחלו להיפגע, והאש יכלה להמשיך הלאה".

בוכניק העידה כי היא מורגלת כבר למצב הלחימה בדרום, אך לעפיפוני התבערה אף אחד לא הכין אותם. "אנחנו רגילים לצבע אדום, ויכולים מתוך שינה לרוץ לממ"ד. אבל על העפיפונים אין שליטה. כשראיתי את האש זה קרה בשניות. המצב הזה הוא מלחמה בלי שם, ואם את הקסאם עוד ניתן לשמוע לפי שריקתו ולרוץ, עם העפיפונים אין לאן לרוץ".
 

השריפה ביער בארי
 

השריפה ביער בארי (סיימון קינג)

 


בתוך כך, טרור העפיפונים בדרום הוביל היום, נכון לשעה זו, ל-22 אירועי שריפות בשטחי היערות בארי וכיסופים. צוותי כבאות והצלה וקק"ל מאחדים כוחות בפעולות כיבוי השריפות.