BETA

03.07.2018

06:28

שמחה מוקדמת? "החילוץ מהמערה בתאילנד עלול להימשך חודשים"

12 הנערים ומאמנם, שאותרו אתמול לאחר שנעלמו במשך תשעה ימים, עלולים להישאר זמן רב מתחת לאדמה עד שתושלם פעולת החילוץ. "צריך לספק להם סביבה מתאימה כדי שיוכלו לשרוד"

בווידאו: תיעוד המפגש עם הנערים לאחר איתורם

 

מספר שעות לאחר שאותרה קבוצת הכדורגל במערה בתאילנד, אמר היום (שלישי) מומחה אוסטרלי לצלילות במערות כי "המבצע להצלת 12 הנערים ומאמן הקבוצה עלול להימשך מספר חודשים". פיטר וולף אמר שלא ניתן להוציא אותם מוקדם יותר כיוון ש"הם נמצאים במקום שבו לא ניתן לשחות".

 

המומחה האוסטרלי אמר כי כעת "האפשרות הטובה ביותר היא להשאיר אותם במקום שבו הם נמצאים ולייצב את סביבתם כך שהם יוכלו לשרוד". עוד הוסיף וולף כי "הסביבה די רטובה ולכן צריך לשמור אותם חמים ויבשים ככל האפשר". כמו כן, אמר כי "חשוב לספק להם מים ראויים לשתייה, מזון ופתחי אוויר".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

פער חברתי וגזילת מקומות עבודה: האירופים סולדים מהמהגרים

"להשוות תנאיו לנשיא": חוק פטור ממס לרה"מ אושר בקריאה ראשונה

בלגיה סיפקה קאמבק מטורף נגד יפן, ברזיל הדיחה את מקסיקו

 

ילדי קבוצת הכדורגל שנלכדו במערה בתאילנד
 

ילדי קבוצת הכדורגל שנלכדו במערה בתאילנד (חדשות עשר)

 

 

וולף אמר כי צוותי החילוץ, שהגיעו ממספר מדינות מובילות בתחום בהן סין, אוסטרליה, ארה"ב ובריטניה, עומדים בפני "סיוט לוגיסטי", כיוון ש"תוואי השטח בתוך המערה סבוך ויש מעט מאוד אנשים שיוכלו לבצע את המשימה הזאת בהצלחה". עוד הוסיף כי "הראות צפויה להיות קרובה מאוד לאפס, לכן כל צעד עלול להימשך זמן רב ואנחנו מדברים על מספר קילומטרים רב".

 

אתמול פורסם התיעוד המלא של איתור הנערים: בקול נרגש ורועד, פגש לראשונה איש כוחות ההצלה הבריטיים את קבוצת הנערים שהייתה לכודה בתשעת הימים האחרונים במערה בתאילנד. סרטון של חיל הים התאילנדי תיעד את המפגש המרגש. "כמה אתם?", נשמע האיש שואל וזוכה לתשובה "13". בהמשך, מצהיר המחלץ הבריטי כי כוחות סיוע רבים נוספים יגיעו למקום. בגרסה ארוכה יותר של התיעוד נשמעים חילופי דברים נוספים. אחד המחלצים טוען כי הנערים "חזקים מאוד" ומעדכן אותם במספר הימים שעברו מאז שנלכדו.

 

מוקדם יותר אתמול (שני) הודיע מושל מחוז נרונגסק, צ'יאנג ראי, שצוותי החילוץ בתאילנד מצאו את 12 הנערים ואת מאמנם בתוך קומפלקס המערות טאם-לואנג כשכולם בחיים, וזאת, כאמור, תשעה ימים לאחר שחברי הקבוצה הוכרזו כנעדרים. "יחידת אריות הים התאילנדית מצאה את כל 13 הנעדרים כשהם בחיים", ציין ראי אך הוסיף שישנם סיכונים רבים בדרך להוצאת הלכודים, כי "המבצע עדיין לא הסתיים וכי יחידת החילוץ תיכנס למערה רק כשיהיו "90 אחוזי ביטחון" בנוגע לחילוץ מוצלח.

 

בימים האחרונים היה נדמה כי הסיכויים לחילוצם בשלום של הלכודים קטנים. גשם כבד ירד במקום והקשה על החיפושים במעבר התת-קרקעי, שאורכו כ-10 קילומטרים. צוותי החילוץ הבין-לאומיים, שכוללים בין היתר 30 אנשי צוות אמריקניים, שאבו בהדרגה את המים מהמערה וניסו בכך לפלס את דרכם לעבר הלכודים.

 

למרות שחלפו תשעה ימים, המחלצים קיוו שהנערים, כולם בגילאי 16-11, ומאמנם בן ה-25, הצליחו לשרוד בהתבסס על קרבתם למים הראויים לשתייה. כמו כן, השליכו צוותי החילוץ קופסאות הישרדות הכוללת מזון ומים בתקווה שיגיעו ללכודים ויאפשרו את הישרדותם עד ההגעה אליהם.

 

אקטרקון סוואנמארד, אחד משחקני הקבוצה שלא לקח חלק בנסיעה, אמר: "באותו היום הלכתי להתאמן איתם, אבל לא הגעתי איתם למערה כיוון שהייתי צריך לחזור הביתה מוקדם". עוד הוסיף כי "הקבוצה נסעה למערה בשביל החוויה, לאחר שמאמנם ביקש מהם שיביאו פנס כדי שיאיר את דרכם במעבר התת-קרקעי".