BETA

02.07.2018

06:28

היום: הצבעה על חוק הגיוס - יש עתיד תתמוך על אף התנגדות האופ'

יום גדוש צפוי בכנסת עם נאומיהם של נתניהו והרצוג והצבעות רבות במליאה. באופוזיציה מנסים לשכנע את חברי מפלגתו של לפיד שלא להצביע עם הממשלה. הרשימה המשותפת תיעדר

יום גדוש צפוי להתרחש היום (שני) בכנסת ישראל, כאשר במרכזו ההצבעה על חוק גיוס החרדים החדש שאושר אתמול על ידי הממשלה, ושצפוי לעבור בזכות תמיכת מפלגת יש עתיד. עוד צפויים להתרחש היום בשעות הערב נאומיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו וחה"כ יצחק ב'וזי הרצוג שעדיין משמש כיו"ר האופוזיציה.
 

כרגע נראה כי החוק יעבור בקלות וכניצחון מוחץ של הקואליציה, וזאת כאמור בזכות תמיכת מפלגת יש עתיד בראשות ח"כ יאיר לפיד. כמו כן, ח"כ ג'מאל זחאלקה מהרשימה המשותפת אישר כי חברי הרשימה מתכוונים להיעדר מההצבעה על חוק הגיוס.


פעילי המחנה הציוני הגיעו אתמול לבתיהם של ח"כים מיש עתיד בניסיון להפציר בהם שלא להצביע עם הממשלה. ח"כ יעל גרמן הסבירה כי מפלגתה מתכוונת לתמוך בחוק כיוון שהוא דומה לחוק שיש עתיד העבירה בממשלה הקודמת. "יש סנקציות גם אצלנו וגם אצלם", אמרה גרמן. "יש סנקציות פליליות וסנקציות אישיות". עם זאת, אף אחד ממנסחי החוק לא מכיר סנקציות כאלו כפי שגרמן העידה על קיומן במתווה הנוכחי. יתרה מכך, בעוד בחוק המקורי ישנן סנקציות פליליות שאינן מביאות לפקיעת החוק, בנוסח החדש נקבע כי אם לא יתגייסו מספיק חרדים, אז בסביבות שנת 2024 החוק יפקע.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:
הלחימה בסוריה: תיעוד - עיר האוהלים שהוקמה סמוך לגבול ישראל
מונדיאל 2018: הילד הצרפתי בן ה-19 שאף אחד לא מצליח לעצור
עדות שרה נתניהו: אזמין שוב את מושיק גלאמין שיראה שהבית הרוס

 

 חרדים מפגינים נגד גיוס
 

חרדים מפגינים נגד גיוס(רויטרס )

 


 

בד בבד בצעד חריג, עברו אתמול בוועדת החקיקה של הכנסת שלושה חוקים של מפלגת יש עתיד, שבעבר הממשלה נמנעה מלתמוך בהם וזאת כאשר אף חוק של מפלגת אופוזיציה אחרת לא עבר. על אחד משלושת החוקים של יש עתיד שעברו, העוסק ב"הסדרת צוותי חירום בעוטף עזה וביו"ש", חתום גם ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי.


כמו כן, במסגרת היום עמוס הפעילות של הכנסת צפוי הצבעת אי אמון, קריאה שניה ושלישית של חוקים עם הסתייגויות, וציון יום מיוחד להצגת עבודת הממשלה שיכלול ארבעה דוברים – יו"ר הכנסת אדלשטיין, ראש הממשלה נתניהו, שר התיירות יריב לוין ושרת המשפטים איילת שקד. לאור זאת, ההערכה היא שמליאת הכנסת תמשך לתוך השעות הקטנות של הלילה.


בתוך כך באירוע שבתרבות התייחסה יו"ר מרצ תמר זנדברג להצבעה על חוק הגיוס וקראה להפוך אותו להצבעת אי אמון בממשלה. "יש לנו כאן הזדמנות להתקרב לצעד משמעותי להפלת הממשלה הכי גרועה והכי בעייתית בתולדות מדינת ישראל", אמרה ח"כ זנדברג.

 

 תמר זנדברג
 

"הזדמנות להתקרב לצעד משמעותי להפלת הממשלה" תמר זנדברג (ערוץ הכנסת )

 לפני כשבועיים נודע כי בקואליציה החלו בהכנות קדחתניות לקראת ההצבעה בקריאה ראשונה על החוק. מזכירות הממשלה ביקשה משרים לבטל טיסות לחו"ל ולהיות נוכחים בהצבעה. שלושת הנציגים של המפלגות החרדיות הודיעו בתחילת שבוע שעבר בישיבת ראשי הקואליציה שהם מתנגדים לחוק הגיוס במתכונתו הנוכחית


תחילת חודש יוני פרסמה הוועדה המשותפת למשרד הביטחון וצה"ל לבחינת גיוס בני הציבור החרדי את המלצותיה בנוגע למתווה חוק הגיוס. חברי הוועדה, שמנתה קצינים בכירים וראש האגף הביטחוני במשרד הביטחון, נפגשו בשבועות האחרונים עם גורמי צבא, גורמים ממשלתיים, רבנים ואנשי ציבור נוספים.

 

עיקרי ההמלצות הם חקיקה של סנקציות כלכליות לישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס; ביטול תיקון החוק במידה והישיבות לא יעמדו ב-85% מיעדי הגיוס; הטבות ותגמולים למשרתים; הרחבת סנקציות מנהליות כלפי עריקים ומשתמטים והוספת מסלולי שירות מותאמים לציבור החרדי שיקדמו השתלבות תעסוקה.

 

בפועל, מדובר בפטור מוחלט לחרדים מגיוס, שכן כל חרדי שירצה יכול לקבל פטור. לא יהיו סנקציות פליליות, וגם לא סנקציות כלכליות אישיות. הגדרת השאלה "מיהו חרדי" תישאר רחבה, כך שרבים שאינם חרדים ייספרו כחרדים והחרדים יוכלו לעמוד ביעדים. חרדים שירצו בכך יוכלו להתגייס בגיל מבוגר ולקבל שכר של כ-6,000 שקלים לחודש (פי שבעה מחייל רגיל).

 

דוח הגיוס כולל סעיף מפורש שבו נכתב כי צעירים אשר פרשו מן הציבור החרדי בגילאים 14–18 ייחשבו כ''חרדים שהתגייסו לשם מדידת יעדי הגיוס''. על פי הצהרת הוועדה, "היקף המתגייסים בני הציבור החרדי לצה"ל הוכפל פי עשרה בעשור האחרון. יש להמשיך במאמצים ולהגדיל באופן הדרגתי את כמות המשרתים בצה"ל ובשירות הלאומי. המהלך מתכתב עם תהליכים המתרחשים במגזר החרדי וההצעה היא בניית תוכנית רב שנתית המאפשרת להם להעמיק ולהבשיל ובמקביל להתגייס במספרים הולכים וגדלים".