01.07.2018

18:17

עדות ישראלית מהחילוץ בתאילנד: "מאמינים בסיכוי להציל הילדים"

יובל זלמנוב, שמשתתף במאמצים לאתר את שחקני קבוצת הכדורגל מהמערה בצ'יאנג ראי שבצפון המדינה, מספר כי טכנולוגיית תקשורת ישראלית מסייעת במאמצים: "מאוד גאים בכך"

הנעדרים במערה בתאילנד: כבר שמונה ימים ש-12 נערים המשחקים בקבוצת כדורגל בתאילנד, ומאמנם, לכודים במערה בצ'יאנג ראי שבצפון המדינה. בימים האחרונים הצטרפו לחיפושים יחידת העילית של הצבא התאילנדי, צוותי חילוץ בין-לאומיים, וכן ישראלים שלוקחים חלק במאמצים. הצוותים שפועלים בשטח הצליחו היום (ראשון) לעבור משוכה משמעותית בדרך להגעה המיוחלת אל קבוצת הנערים.

 

אחד המחלצים הישראלים שעובדים בשטח הוא יובל זלמנוב, העובד בחברת תקשורת ישראלית. בריאיון לתוכנית "חמש עם רפי רשף", מזירת החיפושים, סיפר זלמנוב על מאמצי החילוץ ועל הכוחות שפועלים בשטח. "אני רואה הרבה כוחות מיוחדים שעושים הרבה פעילות וצוללים כל הזמן, הם מנסים להגיע למקום שהם חושבים בו נמצאים הילדים", אמר זלמנוב. "צוותי החיפוש מאמינים שאפשר להציל את הילדים. יש סיכוי שיש מקומות שנשארו בלי מים", אמר בהתייחסו לאזור בו יכלה הקבוצה לתפוס מחסה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >> 

"מתייחסים לזה כמבצע צבאי": קצין הרפואה על הסיוע לפצועי סוריה

50 שנה לבה"ד 1: תיעוד נדיר מטקס חנוכת הבסיס שבמצפה רמון

עלה למסוק, נחת מחוץ לכלא - ונמלט ברכב: הבריחה של אסיר העולם

 

 יובל זלמנוב, ישראלי שמסייע בחיפושים בתאילנד
 

יובל זלמנוב, ישראלי שמסייע בחיפושים בתאילנד (חדשות עשר)

 

 

זלמנוב התייחס גם למערכת התקשורת הישראלית שהביא עימו, על מנת לסייע בחיפושים. "הקמנו תשתית אלחוטית בזמן כמעט אפסי ולהגיע לעומק המנהרה", סיפר, "זה קו התקשורת היחיד שיש להם (למחלצים). זה בעזרת טכנולוגיה ישראלית ואנחנו מאוד גאים בכך, שאנחנו מצליחים לעזור להם. וגם הם אסירי תודה לנו".

 

שלשום פרסם חיל הים במדינה המזרח-אסיאתית סרטון המתעד את מאמצי החיפוש של הקבוצה. בתיעוד ניתן לראות מספר חיילים ביחידת העילית של החיל, שנושאים על גביהם מיכל חמצן ונעזרים בפנסים ובמכשירים נוספים כדי לנסות ולזהות את מקומם המדויק של 12 שחקני הכדורגל ומאמנם.

 

 החיפושים אחר קבוצת הכדורגל בתאילנד
 

החיפושים אחר קבוצת הכדורגל בתאילנד (חדשות עשר)

 

 

בימים האחרונים הסיכויים לחילוצם של הלכודים בשלום התמעטו מאוד לאחר שגשם כבד ירד במקום והקשה על החיפושים במעבר התת-קרקעי, שאורכו כ-10 קילומטרים. צוותי החילוץ הבין-לאומיים, שכוללים בין היתר 30 אנשי צוות אמריקניים, שואבים בהדרגה את המים מהמערה ומנסים בכך לפלס את דרכם לעבר הלכודים.

 

למרות שחלפו שמונה ימים, המחלצים מקווים שהנערים ומאמנם הצליחו לשרוד בהתבסס על קרבתם למים הראויים לשתייה. כמו כן, השליכו צוותי החילוץ קופסאות הישרדות הכוללת מזון ומים בתקווה שיגיעו ללכודים ויאפשרו את הישרדותם עד ההגעה אליהם.

 

אקטרקון סוואנמארד, אחד משחקני הקבוצה שלא לקח חלק בנסיעה, אמר: "באותו יום הלכתי להתאמן איתם, אבל לא הגעתי איתם למערה כיוון שהייתי צריך לחזור הביתה מוקדם". עוד הוסיף כי "הקבוצה נסעה למערה בשביל החוויה, לאחר שמאמנם ביקש מהם שיביאו פנס כדי שיאיר את דרכם במעבר התת-קרקעי".

 

 ניסיון החילוץ במנהרה בתאילנד
 

ניסיון החילוץ במנהרה בתאילנד (רויטרס)

 

 

על פי הרשויות במדינה, קבוצת הנערים, בגילאי 16-11, והמאמן שלהם, בן 25, נכנסו למערה, שמגיעה לעומק של כמה קילומטרים מתחת לקרקע. עם ההגעה למקום, איתרו צוותי החילוץ זוגות אופניים וציוד ספורט סמוך לכניסה למערה.

 

הקבוצה נלכדה ככל הנראה לאחר שגשם כבד הציף את הכניסה למערה, שנחשבת ליעד תיירותי פופולרי בצפון המדינה. על פי דיווחים בתקשורת התאילנדית על המבקרים לעבור בכניסתם וביציאתם מהמערה דרך זרם מים קטן בדרך כלל, ולכן במידה של הצפה המעבר אינו אפשרי.