BETA

01.07.2018

12:00

לאור פרשת המסרונים: מהפכה בקשר בין שופטים לגורמי תביעה

בעקבות הפרשה שנחשפה בחדשות עשר ייאסר כל קשר לא רשמי בין נציגי בתי המשפט לפרקליטות ולמשטרה. נשיאת ביהמ"ש העליון חיות: "הוראה שתייצר אחידות ותחזק את אמון הציבור"

בעקבות חשיפת פרשת המסרונים בחדשות עשר בפברואר, פורסמה היום (ראשון) הוראת נוהל של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, שעוסקת בממשק העבודה בין שופטים ובין גורמי תביעה וחקירה בבקשות לפני הגשת כתב אישום. ההוראה תיכנס לתוקפה ב-6 בספטמבר.

 

ההוראה מתייחסת למספר היבטים בקשר בין הגורמים והשונים וקובעת כי הקשר בין השופט ובין גורמי החקירה והתביעה וכל גורם המופיע בפניו בבקשות השונות יתקיים אך ורק במהלך הדיון המתקיים בפניו בבקשה והשופט יימנע מכל קשר ישיר או בלתי פורמלי אחר עמם. כמו כן, נקבע כי בקשות מעצר ובקשות למתן צווים יוגשו בשעות העבודה הרגילות למזכירות בית המשפט. לא תתאפשר הגשת בקשות במישרין לשופט או למי מאנשי לשכתו, בלשכתו או באולמו.

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

הנעדרים במערה בתאילנד: יחידת העילית מצטרפת לחיפושים • תיעוד

אביו של התוקף בעפולה: "לא השתקם מהתאונה שעבר - הוא לא סבלני"

חייל פלט כדור בעת נסיעה ברכבת - ופגע בעצמו; מצבו קל-בינוני

 

 התכתבות בין שופטת השלום פוזננסקי כץ לנציג רנ"ע
 

התכתבות בין שופטת השלום פוזננסקי כץ לנציג רנ"ע (חדשות עשר)

 

 

עוד נכתב בהוראה כי בכל בית משפט שבו נדונות בקשות מעצר או בקשות למתן צווים ייקבעו נשיא בית המשפט או סגניו את הרכב השופטים שידון בהן. בנוסף, חומר החקירה יוצג לשופט במהלך הדיון באולם ביהמ"ש בין בדיון המתקיים במעמד כל הצדדים ובין בדיון המתקיים במעמד צד אחד. ככל שהדבר נדרש, יפסיק השופט את הדיון ויעיין בחומר החקירה בלשכתו ללא נוכחות מי מהצדדים.

 

בנוסף נקבע כי בתיקי חקירה רחבי היקף, ועל פי בקשה מנומקת שתוגש, רשאי בית המשפט להתיר לנציג היחידה החוקרת להגיש את חומר החקירה מראש באמצעות המזכירות. השופט או אנשי לשכתו לא יקיימו קשר ישיר מול נציג היחידה החוקרת לעניין קבלת חומר החקירה. כמו כן, כל דיון בבקשה יתועד בפרוטוקול וכן יתועדו כל המסמכים שהוגשו במהלך הדיון. בנוסף, החלטות בבקשות מעצר ובבקשות למתן צו יינתנו ויתועדו במערכת "נט המשפט", למעט במקרים חריגים ובאישור נשיא ביהמ"ש או סגנו.

 

הנוהל גובש בעקבות החלטת נציב תלונות הציבור על שופטים, המשנה לנשיא (בדימוס) אליעזר ריבלין, שניתנה בבקשת בירור שהוגשה לו בידי שרת המשפטים ונשיאת בית המשפט העליון בעניינה של השופטת פוזננסקי-כץ. בהחלטתו המליץ הנציב לשרת המשפטים להביא את השופטת בפני בית דין משמעתי וכך נעשה. כמו כן המליץ הנציב לאסתר חיות לתת את דעתה לכשלים המערכתיים שנתגלו בבית משפט השלום בתל-אביב.

 

  השופטת פוזננסקי כץ
 

השופטת פוזננסקי כץ (חדשות עשר)

 

 

בהתאם להמלצה זו מינתה נשיאת בית המשפט העליון צוות בדיקה פנימי בראשות שופט בית המשפט העליון יוסף אלרון, יחד עם נשיאת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, השופטת רויטל יפה כץ ונשיאת בתי משפט השלום במחוז מרכז, השופטת עינת רון. לאחר שהוצגו בפניו עמדות של גורמים רלוונטיים רבים בהם, נציגי הסנגוריה הציבורית, נציגי לשכת עורכי הדין ונציגי המשטרה, גובשו ההמלצות.

 

"מערכת בתי המשפט מייחסת חשיבות רבה לנראות של ההליך השיפוטי"

 

מדוברות מערכת בתי המשפט נמסר כי "הוראת הנוהל הותקנה בהמשך להחלטת הנציב בדבר כשלים מערכתיים נקודתיים שהתגלו בבית משפט השלום בתל אביב-יפו, אך היא נושאת אופי כללי ומיועדת ליצור כללים אחידים שישמרו על תקינות ההליך השיפוטי, על השוויון בין בעלי הדין, מתוך החשיבות הרבה שמערכת בתי המשפט מייחסת לנראות של ההליך השיפוטי. זאת בפרט בשלב של טרם הגשת כתב האישום, כאשר החשוד אינו זכאי לקבל לידיו את חומר החקירה.

 

נשיאת ביהמ"ש העליון, אסתר חיות בטקס השבעת השופטים
 

נשיאת ביהמ"ש העליון, אסתר חיות (חדשות עשר)

 

 

השופטת חיות אמרה: "אני מודה לחברי צוות הבדיקה על המלצותיהם. ניתנה לנו כמערכת הזדמנות לתת מענה הולם בשקיפות ובמקצועיות לכל ליקוי מערכתי. הוראת הנוהל תיצור אחידות בטיפול בבקשות בכל בתי המשפט ברחבי הארץ, תסייע להסדיר את ממשקי העבודה בין שופטים ובין גורמי התביעה והחקירה ותחזק את אמון הציבור במערכת".

 

פרשת המסרונים, שנחשפה בחדשות עשר, הציגה התכתבות בין השופטת רונית פוזננסקי-כץ לנציג רשות ניירות הערך בתיק 4000, ערן שחם-שביט. המסרונים העלו חשש לכאורה לתיאום ימי המעצר שתקבע השופטת לחשודים בתיק בזק-וואלה שבו נחקר גם רה"מ בנימין נתניהו, אך השניים טענו כי ההתכתבויות נגעו לדיון מקדים בין נציג ני"ע לנציג המשטרה. בחודש שעבר, השופטת פוזננסקי-כץ הורשעה בבית הדין לשופטים. השופטת הודתה בעבירת משמעת של התנהגות באופן שאינו הולם את מעמדו של שופט בישראל, ובהפרה של כללי האתיקה לשופטים.