BETA

01.07.2018

03:39

 עצרת בחירות במקסיקו
עצרת בחירות במקסיקו,
רויטרס

מלחמה בשחיתות ובפשע ויחסים סבוכים עם טראמפ: מקסיקו תבחר נשיא

אנדרס לופז-אוברדור ממפלגת השמאל מוביל בסקרים על פני יריביו, בבחירות שעשויות לגרום לשינויים רבים במדינה. למעלה מ-130 פוליטיקאים נרצחו במרוץ לרשויות המקומיות

אזרחי מקסיקו ילכו היום (ראשון) לקלפיות במקסיקו, על מנת לבחור נשיא חדש, 128 חברי סנאט ו-500 פוליטיקאים שיאיישו את בית הנבחרים. לאור המצב, הבחירות הנוכחיות שעשויות להשפיע רבות על יחסי המדינה עם שכנתה מצפון, ארצות הברית, ועל השחיתות והאלימות הגואות ברחובות הערים.

 

על פי כל הסקרים, אנדרס מנואל לופז-אוברדור בן 64, ממפלגת השמאל הפופוליסטית, הוא שעשוי להיבחר לנשיאות. בכך, ידיח את אנריקה פניה נייטו, מהמפלגה "המהפכנית הממוסדת" (PRI), שניצח את לופז-אוברדור בבחירות הקודמות, שנערכו לפני 6 שנים. מפלגת השלטון זכתה בבחירות הקודמות ב-241 מושבים בבית הנבחרים, וכן ב-52 מושבים בסנאט.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
"גל שחור סחף אותי": מדוע הים שלנו מזוהם בפסלות וביוב?

"הוא גונב נפשות": הסמינר החרדי שמרחיק בנות ממשפחותיהן

"הוא פתח לי את הראש": השיחה בין הנהגת שהותקפה בעפולה לבעלה

 

נתניהו מוסר הצהרה בנושא החוק הפולני
 

אנדרס מנואל לופז-אוברדור, מועמד לנשיאות מקסיקו (רויטרס)

 

 

לופז-אוברדור היה מועמד מפלגתו גם בשתי המערכות הקודמות, אך הפסיד בהן. בין היתר, היה ראש עיר הבירה, מקסיקו סיטי, במשך 5 שנים. מלבד לופז-אוברדור, יתמודדו גם ריקרדו אנאיה, מהמפלגה השמרנית, חוסה אנטוניו מידה ממפלגת השלטון והמועמד העצמאי, ג'יימי רודריגס קלדרון.

 

"נראה כי באופן כללי, לבוחרים נמאס מהממשלה, מה שלא היה בשתי מערכות הבחירות הקודמות", אמר לאתר "ווקס" פבלו פיקטו, פרופסור באוניברסיטת קולומביה המתמחה בהיסטוריה המקסיקנית, "באופן כללי, יש אכזבה מהדמוקרטיה".

 

אחד הנושאים הבוערים שעל הפרק הוא המלחמה בפשע, שנראה כי הגיע לשיא, לאחר שלא פחות מ-29,168 אנשים נרצחו במדינה בשנה האחרונה. בנוסף, לופז-אוברדור הבטיח כי יילחם בשחיתות ברשויות המקומיות במדינה. כמו כן, אזרחים רבים ייקחו בחשבון את המצע של המועמדים ביחס לארה"ב, עמה מקסיקו נמצאת בזמן האחרון במתיחות רבה. עם זאת, ביקורות רבות נשמעו על כך שלא הציג תוכניות ממשיות למיגור הבעיות.

 

 חוסה אנטוניו מידה, מועמד לנשיאות מקסיקו
 

חוסה אנטוניו מידה, מועמד לנשיאות מקסיקו (רויטרס)

 

 

נראה כי לופז-אוברדור הצליח לכבוש את הקהל, הרבה בזכות ההבטחה כי ייאבק בשחיתות. "אף אחד לא צריך לדאוג מכך שאני משתמש במילה 'רדיקלי', אמר המועמד המוביל לנשיאות במהלך עצרת בחירות שנערכה החודש, "אני משתמש במילה הזו במובן של 'בא מהשורש', כיוון שאני מתכוון לעקור מהשורש את השחיתות והעוול". גם העובדה כי המתחרה העיקרי שלו, ריקרדו אנאיה, היה מעורב בשערוריית שחיתות הקשורה לעסקאות נדל"ן, עשויה לעזור ללופז-אוברדור בקלפיות.

 

נושא נוסף שעשוי להשפיע על המצב במדינה, הוא היחסים המתוחים עם ארצות הברית והנשיא טראמפ. זאת, ברקע סערת הפרדת הילדים מהוריהם המהגרים בגבול בין המדינות, העובדה כי טראמפ דרש ממקסיקו לממן את הקמת החומה בין המדינות, ובעיות בסחר בין השתיים.

 

דווקא לופז-אוברדור נחשב למתון בעמדותיו בנושא זה, ואמר כי על מדינתו לשמור על יחסים טובים עם שכנתה מצפון. זאת, לאור העובדה כי רוב המועמדים לנשיאות ציינו לא פעם כי על מקסיקו לעמוד בצורה איתנה מול 'איומי טראמפ'. מועמד המפלגה השמרנית אף אמר לאחרונה כי "אינך יכול להתפייס עם עריצים ובריונים, צריך להתעמת איתם".

 

בחירות מקומיות עקובות מדם

 

בד בבד, ייערכו במקסיקו הבחירות לרשויות המקומיות. במהלך מערכת הבחירות העקובה מדם, נרצחו מאז חודש ספטמבר למעלה מ-130 פוליטיקאים מקומיים ובהם 48 מועמדים. רק בחודש האחרון, חוסלו שלוש נשים הקשורות לבחירות ברשויות המקומיות – ביום אחד.

 

מומחים טוענים כי גל האלימות הוא תוצאה של ארגוני פשע שמנסים לחסל פוליטיקאים מקומיים שעומדים בדרכם. לרשויות המקומיות, כך נראה, אין את היכולת להתמודד עם פשע מאורגן.

 

אולם, לא ברור כלל אם הנשיא שייבחר יוכל להשפיע על המצב ברשויות המקומיות באופן משמעותי. "יהיה קשה מאוד לשלוט במה שקורה ברשויות המקומיות ברמת הבירוקרטיה", אמר פרופסור פיקטו, "גם אם לופז-אוברדור, שלפי כל הסימנים הוא אדם ישר, ירצה מאוד לעשות זאת – לא בטוח שיצליח".