BETA

30.06.2018

14:16

כוננות לקראת חוק הגיוס: "על האופוזיציה להתאחד ולהפיל הממשלה"

יו"ר מרצ זנדברג התייחסה באירוע "שבתרבות" להצבעה שתיערך ביום שני בכנסת. "יש הזדמנות להתקרב צעד משמעותי להפלת הממשלה". ח"כ עפר שלח: "יש עתיד תצביע בעד החוק"

כוננות במערכת הפוליטית לקראת ההצבעה על חוק הגיוס: מפלגת המחנה הציוני הודיעה אמש (שבת) כי בכוונתה " להפוך את ההצבעה על החוק להצבעת אי-אמון בממשלה". "לצערנו החוק הנוכחי בעייתי ומלא חורים", אמר יו"ר הסיעה, ח"כ יואל חסון, "יש עתיד והמפלגות החרדיות יצטרכו להחליט אחת ולתמיד איפה הן עומדות: בעד או נגד הממשלה. הגיע זמנם לחשוף את פרצופן האמיתי״. בד בבד, הביר יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, כי מפלגתו תצביע בעד החוק.

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, קראה אתמול באירוע "שבתרבות" ברמת השרון למפלגות האופוזיציה להתאחד בהצבעה שתיערך מחר בכנסת. "יש לנו כאן הזדמנות להתקרב צעד משמעותי להפלת הממשלה הכי גרועה והכי בעייתית בתולדות מדינת ישראל", אמרה ח"כ זנדברג.

 

"העובדה שהאופוזיציה לא מתאחדת כולה, בלי קשר לתוכן החוק שהוא ישראבלוף וגרוע מכל כיוון אפשרי, היא ליקוי מאורות קודם כל של האופוזיציה. אני קוראת ליאיר לפיד, לעפר שלח, לאבי גבאי ולרשימה המשותפת לעמוד ברגע הזה ולהפיל את הממשלה. זו תפקידה של האופוזיציה וקצת לא ברור למה היא לא עושה את זה. אנחנו צריכים לנצל את הסדקים בקואליציה כדי להוביל להפלתה", הוסיפה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חמאס: סוגיית הנעדרים הישראלים תיפתר רק עם שחרור מאות אסירים

חמינאי: ארה"ב מעוניינת להסית את העם האיראני נגד ממשלתו

"היה לי קל להתל בטראמפ": קומיקאי אמריקני טוען כי מתח הנשיא

 

בד בבד, ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) חבר ועדת החוץ והביטחון, השתתף באירוע "שבתרבות" ביהוד-מונוסון ויצא נגד החוק: "מדוע החוק הנוכחי רע? רק לדוגמה, מכסות הגיוס שעמדו בחוק השוויון בנטל על 5,000 ב-2017, ירדו דרמטית ל-3,500 בשנת 2019. זה לא יכול להיקרא גיוס חרדים לצה"ל, זו השתמטות מאורגנת".

 

לפני כשבועיים נודע כי בקואליציה החלו בהכנות קדחתניות לקראת ההצבעה בקריאה ראשונה על החוק. מזכירות הממשלה ביקשה משרים לבטל טיסות לחו"ל ולהיות נוכחים בהצבעה. שלושת הנציגים של המפלגות החרדיות הודיעו בתחילת השבוע בישיבת ראשי הקואליציה שהם מתנגדים לחוק הגיוס במתכונתו הנוכחית.

 

 משה גפני ואריה דרעי
 

משה גפני ואריה דרעי (רויטרס )

 

 

מוקדם יותר החודש, פרסמה הוועדה המשותפת למשרד הביטחון וצה"ל לבחינת גיוס בני הציבור החרדי את המלצותיה בנוגע למתווה חוק הגיוס. חברי הוועדה, שמנתה קצינים בכירים וראש האגף הביטחוני במשרד הביטחון, נפגשו בשבועות האחרונים עם גורמי צבא, גורמים ממשלתיים, רבנים ואנשי ציבור נוספים.

 

עיקרי ההמלצות הם חקיקה של סנקציות כלכליות לישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס; ביטול תיקון החוק במידה והישיבות לא יעמדו ב-85% מיעדי הגיוס; הטבות ותגמולים למשרתים; הרחבת סנקציות מנהליות כלפי עריקים ומשתמטים והוספת מסלולי שירות מותאמים לציבור החרדי שיקדמו השתלבות תעסוקה.

 

בפועל, מדובר בפטור מוחלט לחרדים מגיוס, שכן כל חרדי שירצה יכול לקבל פטור. לא יהיו סנקציות פליליות, וגם לא סנקציות כלכליות אישיות. הגדרת השאלה "מיהו חרדי" תישאר רחבה, כך שרבים שאינם חרדים ייספרו כחרדים והחרדים יוכלו לעמוד ביעדים. חרדים שירצו בכך יוכלו להתגייס בגיל מבוגר ולקבל שכר של כ-6,000 שקלים לחודש (פי שבעה מחייל רגיל).

 

דוח הגיוס כולל סעיף מפורש שבו נכתב כי צעירים אשר פרשו מן הציבור החרדי בגילאים 14–18 ייחשבו כ''חרדים שהתגייסו לשם מדידת יעדי הגיוס''. על פי הצהרת הוועדה, "היקף המתגייסים בני הציבור החרדי לצה"ל הוכפל פי עשרה בעשור האחרון. יש להמשיך במאמצים ולהגדיל באופן הדרגתי את כמות המשרתים בצה"ל ובשירות הלאומי. המהלך מתכתב עם תהליכים המתרחשים במגזר החרדי וההצעה היא בניית תוכנית רב שנתית המאפשרת להם להעמיק ולהבשיל ובמקביל להתגייס במספרים הולכים וגדלים".