BETA

29.06.2018

06:28

עודכן:

הפסיד בתביעת דיבה נגד העיתון: סיפורו של היורה ממרילנד

בשנת 2011 פרסם ה"קפיטל גאזט" כתבה על הרשעתו של ג'רוד ראמוס בהטרדה והביא את סיפורה של האישה שהתלוננה נגדו. מאז, יצא האיש למאבק מתמשך שהסתיים ברצח של חמישה אנשים

הירי במערכת העיתון במרילנד: ג'רוד ראמוס בן ה-38 הוא האיש שלפי החשד נכנס אמש (חמישי) למערכת העיתון "קפיטל גאזט" באנאפוליס שבמרילנד וירה למוות בחמישה בני אדם, בהם עורך העיתון: רוב הייאסן, ג'ראלד פישמן, ונדי וינטרס, רבקה סמית' וג'ון מקנמרה. ראמוס הואשם בחמישה סעיפים של רצח מדרגה ראשונה.

 

הרקע למסע הירי הקטלני בו נקט ראמוס לכאורה הוא בידיעה שפורסמה בעיתון בשנת 2011 הקשורה להליך פלילי ששמו של האיש נקשר בו. מסמכים משפטיים שפורסמו בכלי התקשורת בארצות הברית מראים כי ראמוס הודה בחודש יולי 2011 בהטרדה. הוא נידון ל-90 ימי מאסר אך עונש זה הוקפא ובמקום ראמוס קיבל 18 חודשים של מאסר על תנאי תחת השגחה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

להתראות כיתה א': תלמידי היסודי והגנים יוצאים לחופשת הקיץ

דת ומדינה: כמעט מחצית מהיהודים בישראל מגדירים עצמם חילונים

"נבל ברשות התורה": אהרון רמתי וכת הנשים משכונת הבוכרים בי-ם

 

 זירת הירי באנאפוליס, מרילנד
 

זירת הירי באנאפוליס, מרילנד (רויטרס)

 

 

חמישה ימים מאוחר יותר, פרסם העיתון ידיעה תחת הכותרת: "ג'רוד רוצה להיות חבר שלך". בכתבה הביאו בעיתון את עדותה הנרחבת של האישה שטענה כי ראמוס הטריד אותה.

 

 

יש לציין כי הידיעה שפורסמה ביולי 2011 כבר לא מופיעה באתר של העיתון אך במסמכים המשפטיים שהוגשו לבית המשפט כחלק מההליך בין הצדדים הכתבה הופיעה במלואה. ראמוס תבע את העיתון תביעת דיבה בטענה להשמצה בשנת 2012 ואף יצא בקמפיין חריף נגד העיתון ברשתות החברתיות. שנה מאוחר יותר קבע ביהמ"ש כי אין בסיס לתביעתו של האיש.

 

גם בערעור שהגיש ראמוס – הוא הפסיד. בשנת 2015 בית משפט לערעורים במדינה קבע כי ההחלטה של הערכאה הנמוכה יותר נכונה וכי ראמוס לא טען שהפרטים שהובאו בכתבה שקריים.

 

 ג'רוד ראמוס, החשוד בירי בעיתון במרילנד
 

ג'רוד ראמוס, החשוד בירי בעיתון במרילנד (משטרת מרילנד)

 

 

בד בבד, פורסמו פרטי הנרצחים. רוב הייסן, עורך ה"קפיטל", בן 59, חגג רק בשבוע שעבר את יום נישואיו ה-33. וונדי וינטרס, בת 65 ואימא לארבעה. "אמי הייתה אדם נפלא ועיתונאית מצוינת", אמרה עליה בתה גיימר, "היא הייתה מתנה עבור כל מי שהכיר אותה, והעולם לא יהיה אותו דבר בלעדיה".

 

ג'ראלד פישמן, בן 61, עבד בעיתון מאז שנת 1992. נחשב לאדם מבריק שהשקיע רבות בעבודתו. רבקה סמית', בת 34, החלה לעבוד בעיתון לאחרונה, כעוזרת מכירות. "היא הייתה אדם מאוד מתחשב, ונראה כי אהבה את עבודתה", אמר עליה הבוס שלה, מרטי פדן. ג'ון מק'נמרה, בן 56, החל כעורך, אך החליט ללכת בעקבות תחביבו הגדול, והפך לכתב ספורט. הוא עבד בעיתון כ-24 שנים.

 

אירוע הירי הקשה אירע אמש כשראמוס, כך על פי החשד, נכנס למערכת העיתון והחל לירות. פרט לחמשת ההרוגים, שני אנשים נוספים נפצעו קל. עם מעצרו, ראמוס לא נשא עליו תעודה מזהה מכל סוג שהוא. בחקירתו סירב האיש לשתף פעולה. לפי החשד הוא נעזר ברובה ציד על מנת לבצע את מסע הירי. בתחנת המשטרה גילו החוקרים כי ראמוס השחיט את אצבעותיו על מנת להקשות על הזיהוי שלו באמצעות טביעות אצבע. החוקרים נעזרו במערכת זיהוי פנים שסייעה בסופו של דבר לזהות את האיש.

 

יליאם קראמף, מפקד המשטרה המקומית, מסר בהודעה לתקשורת כי העיתון היה למטרה של התקיפה וכי מערכת העיתון קיבלה איומים באמצעות הרשתות החברתיות טרם המתקפה הקטלנית. לצד זאת, יש לציין כי מדובר באיומים כלליים וטרם ברור אם יש קשר בין האיומים לחשוד במעשה.

 

 זירת הירי באנאפוליס, מרילנד
 

זירת הירי באנאפוליס, מרילנד (חדשות עשר)

 

 

במהלך האירוע הקשה, פונה הבניין בו ממוקמת מערכת העיתון וכוחות הביטחון סרקו את האזור על מנת לקבוע אם בזירה יש יורה נוסף או שהוטמנו בבניין מטענים. בהמשך, מסרו במשטרה כי איתרו חפץ שלפי החשד היה מטען חבלה. לא ידוע על אירועי ירי נוספים, אולם כוחות משטרה נשלחו למערכות חדשות נוספות באזור כאמצעי זהירות. נוסף על כך, משטרת ניו יורק ומשטרת לוס אנג'לס שלחו צוותים למערכות החדשות שבשטחן על מנת לנקוט משנה זהירות.

 

מהבית הלבן נמסר כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קיבל תדרוך בנוגע לפרטי המקרה. בהמשך, צייץ הנשיא: "מחשבותיי ותפילותיי עם הקורבנות ובני משפחותיהם". 

 

אחד העובדים במקום עדכן בטוויטר כי "חמוש ירה דרך דלת הזכוכית ופתח באש על כמה עובדים. זה נראה רע". הוא הוסיף: "אין דבר נורא יותר מלשמוע אנשים נורים, כשאתה מתחת לשולחן - ואז לשמוע את היורה טוען מחדש". העיתון "קפיטל גאזט" הוא עיתון מקומי, ואינו ידוע בנטיות פוליטיות כאלה או אחרות.