28.06.2018

21:45

"מודיעין זה עסק מלוכלך": בין מוסר לחימה לסרבנות ביחידה 8200

גם ביחידה היוקרתית היו חיילים וקצינים שחשו שמבקשים מהם לבצע פעולה לא מוסרית - וסירבו פקודה. "לא קל להסתכל מהצד ולהגיד שמשהו קצת דפוק" • פרק אחרון בסדרה "8200"

עבודת המודיעין של יחידה 8200 כוללת בתוכה פעולות שנויות במחלוקת, הכוללות קשר לסחיטה של פלסטינים ולעתים גם חיסול אנשים, שלאו דווקא מעורבים ישירות בפעילות טרור. תופעה של חיילים וקצינים ביחידה הקוראים לסרבנות קיימת כבר כמה שנים, כולל מכתב הסרבנים הזכור לאחר מבצע "צוק איתן".

 

אחד הפיגועים הנוראים בימים השחורים של האינתיפאדה השנייה קרה בדרום תל אביב, בו שני מחבלים מתאבדים התפוצצו בלב מדרחוב נווה שאנן, הרגו 23 בני אדם ופצעו יותר ממאה. גדודי חללי אל-אקצא של הפתח בשכם עמדו מאחורי הפיגוע הקשה. צה"ל תכנן תגובה - תקיפה אווירית על מתקן של פתח - ופנה לקבל מודיעין מ-8200, מהקב"ר סגן א', שיספק מודיעין.

 

"החליטו לפגוע במבנה שהיה לצרכים אזרחיים, משהו כמו ביטוח לאומי פלסטיני", אמר ד', סרבן 8200. "קב"ר א' היה אחראי על הנושא הזה והוא הצהיר מראש שבעלי תפקיד אזרחי שלא מעורבים באלימות ייפגעו בתקיפה".

 

"יש חשש לפגיעה באזרחים. היעד של הפתח אינו ראוי לתקיפת חיל אוויר", התריע סגן א', אבל לדבריו קיבל תגובה נוסח, "אתה רק תספק את המודיעין, אנחנו נתקוף". מסוקי קרב של חיל האוויר כבר המריאו לתקיפה, אבל המודיעין מ-8200 מהקב"ר סגן א' לא הגיע במשך 25 דקות. תקיפת חיל האוויר בוטלה.

 

חיילי יחידה 8200
 

חיילי יחידה 8200(חדשות עשר )

 

 

כחלק מלקחי מלחמת יום הכיפורים התרבות ב-8200 היא שכל אחד, מטוראי ועד גנרל, יכול להרים דגל - ללכת למפקד 8200 או לראש אמ"ן ולהתריע על בעיה מוסרית או מודיעינית שלא מטופלת כמו שצריך. סגן א' הודח לתפקיד מנהלי ב-8200, ולא הוחתם להמשך שירות קבע, למרות שהוגדר בידי המפקדים ב-8200 כבחור מצפוני, ישר ומוכשר.

 

11 שנים לאחר מכן, זועזעה 8200 מפרשת סרבנות חדשה. הפעם לא של קצין אחד, אלא של עשרות, יותר מ-40 משרתים במילואים בזירה הפלסטינית שאחראים בין היתר על עזה והשטחים, כאשר שוב טיעוני מוסר לחימה משמשים אותם.

 

אחד מחותמי מכתב הסרבנים של 8200, שפורסם בספטמבר 2014, הסביר: "לאורך ימי המבצע ליוויתי צוותים שונים שעסקו באיסוף ותרגום של מידע מודיעני לגבי מטרות רצועת עזה, אמל"ח או בני אדם. כשזוהתה או נמסרה פגיעה, מחיאות הכפיים וקריאות השמחה מילאו את החדר. אף לא אחד שאל לגבי נזק סביבתי. האם כל אדם שמעניין את מערכת הביטחון מכל סיבה שהיא, האם לגיטימי להפוך אותו למטרה? התשובה שקיבלתי פעם אחר פעם היא כן. היום אני סבור שהתשובה היא לא".

 

בניגוד לסגן א', להם זה קרה אחרי הצבא. שאלת השאלות, השאלות על צדקת הדרך. "הסיטואציה הזאת רקובה מהיסוד", אמר ד'. "הרגע שבו אתה מבין שמתקבלת פקודה בלתי חוקית בעליל לא מגיע. אתה לא מבין באותו רגע שאתה חלק מזה. יש שכרון כוח אה מרגיש שאתה חזק. זה לא קל להסתכל מהצד ולהגיד שמשהו פה קצת דפוק". אחד הסרבנים שלקח חלק במכתב, חושש להיחשף עד היום. "קיבלנו הרבה תגובות שליליות", אמר.

 

"לאנשים שפרסמו את המכתב הייתה אג'נדה פוליטית והם הרשו לעצמם לפגוע בקודש הקודשים של היחידה בשביל לשרת אג'נדה פוליטית", אמר איציק הרפז, לשעבר מפקד היחידה.

 

בצה"ל 2018 אין מבצע שיוצא לדרך בלי המודיעין של 8200. 80% מהמודיעין של מדינת ישראל מגיע מהיחידה. בדיעבד חשפו ב-8200 שגם במבצע צוק איתן בעזה, היו אנשים ביחידה שהרימו דגלים ועצרו תקיפות ברצועת עזה בשל חשש לפגיעה בחפים מפשע.

 

"מודיעין זה עסק מלוכלך, אלים ולא נעים", סיכם ד'. "זו מערכת שלמה שבה כל פלסטיני שלא קשור לטרור חשוף ויכול להיות יעד מודיעני יש מצב שנסחט אותו. זה בעייתי, זה לא משהו שאפשר להחזיק הרבה זמן, וכשדור אחרי דור נולד לדבר הזה, השאלה היא לאן הולכים מפה".