BETA

27.06.2018

22:26

עודכן:

צה"ל לדרג המדיני: לא לעימות בעזה - עד להשלמת מכשול המנהרות

פרשנות: בישראל ממתנים את התגובות, אך אם חמאס ימשיך עם התקיפות - מבצע צבאי בעזה יהיה בלתי נמנע • פלסטיני בן 15 שניסה לחצות את הגדר הובא לביה"ח כשעל גופו מטען דמה

לקראת עימות? צה"ל וחמאס מנהלים דינמיקה של הסלמה בסיכון גבוה. אמנם שני הצדדים משתדלים למתן את התגובות. ייתכן שהסיבה לכך היא שצה"ל שכנע את הדרג המדיני להמתין עם עימות עד אחרי שיושלם מכשול המנהרות התת-קרקעי. עם זאת, אם התקפות חמאס יימשכו, העימות הבא הוא בלתי נמנע.

 

בישראל לא מגיבים באופן אוטומטי על כל הפרחת עפיפון או בלון תבערה, ובחמאס מגיבים על תקיפות ישראליות, אך בשעות הלילה, תוך ניסיון שלא לפגוע באזרחים ישראלים. עם זאת, נדמה שחמאס לא מתכוון לעצור.

 

שריפות בנגב המערבי בעקבות טרור העפיפונים
 

שריפות בנגב המערבי בעקבות טרור העפיפונים( טעמה טללקה, קק״ל)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בעקבות הפרסום בחדשות עשר: בוטל קיצוץ הלימודים לילדים חולים

"נתניהו ביקש להקטין הוצאות": העדות של חשב משרד ראש הממשלה

בעקבות תקיפות אסד: משפחות סוריות נמלטו לגבול ישראל • תיעוד

 

פלסטיני בן 15 פונה אתמול (רביעי) מרצועת עזה לבית החולים ברזילי לאחר שנפצע קשה מירי צה"ל לאחר שניסה לחצות את גדר הגבול. בזמן הטיפול בבית החולים התגלו על גופו פחיות גז מדמיע ריקות, שהוסתרו במכנסיו. בצה"ל יבדקו את אופן ביצוע הנוהל המוודא שאין עליו מטען או נשק, לאחר שהגיע לטיפול עם מה שנחשד בתחילה כמטען. 

 

ד"ר איתן זיידמן, הרופא שגילה את המטען שנשא בן ה-15 מעזה על גופו במהלך הפינוי והטיפול בבית החולים ברזילי אמר בריאיון לאודי דוד בן דוד ברדיו דרום כי הוא הרגיש בכיס מכנסיו של הנער שני גושים כבדים.

 

"לא היה ברור לי מה זה באותו רגע, ואז ביקשתי מהאחות שתביא מספריים ותחתוך את המכנסיים", אמר הרופא. "זיהיתי שני גופים מתכתיים שנראו מאד חשודים, כמו חומר נפץ או רימונים. באותו רגע היה פינוי של כולם מהחדר והוזמן חבלן".

 

במקביל, דובר צה"ל מסר כי שלושה פלסטינים שחיבלו בגדר וניסו לחדור לשטח הארץ מדרום רצועת עזה נורו על ידי כוח צבאי. בכלי התקשורת הפלסטיניים דווח כי השלושה נפצעו. 

 

  תיעוד ירי הג'יהאד האסלאמי לעבר ישראל
 

תיעוד ירי הג'יהאד האסלאמי לעבר ישראל ( חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, ארגוני הטרור ברצועת עזה מסרו הודעה משותפת, בה נכתב בין היתר כי הם "מקבלים אחריות על תקיפת מספר מוצבים צבאיים ציוניים בעוטף עזה בירי מטחי טילים, וזאת בתגובה לתקיפת מכונית לאחר חצות אמש", בהמשך ההודעה נכתב: "הפגזה תיענה בהפגזה ולא נרשה לאויב לכפות את המשוואות שלו על עמנו".

 

כמו כן, 20 שריפות פרצו אתמול באזור עוטף עזה כתוצאה מעפיפוני תבערה ובלוני נפץ ותבערה שנשלחו לעבר ישראל משטח הרצועה. כוחות כיבוי והצלה הצליחו להשיג שליטה בכל מוקדי הדליקות.

 

 בלון תבערה שנפל על עץ
 

בלון תבערה שנפל על עץ(חדשות עשר )

 

 

לאורך הלילה שבין שלישי לרביעי, זוהו 13 שיגורים לעבר שטח ישראל.צה"ל העריך כי שלוש רקטות יורטו על ידי כיפת ברזל. ירי הרקטות הגיע לאחר שצה"ל תקף כלי רכב השייך לפעיל חמאס המשתייך לחוליית שיגור של בלוני תבערה, ושתי עמדות תצפית של חמאס בצפון רצועת עזה. התקיפות בוצעו באמצעות כלי טיס וטנק, ובהודעת דובר צה"ל נכתב: "ארגון הטרור חמאס יישא במחיר הטרור ואי היציבות".

 

דובר חמאס, פאוזי ברהום, התייחס כבר במהלך הלילה לאירועים, ואמר: "ההסלמה של צה"ל וכוונתו לפגוע במפגינים ואנשי התנגדות הובילה לתגובה המהירה של ההתנגדות. המשך מעשיה הטיפשיים של ישראל יוכיח את כישלון המדיניות שלה, ועליה לשאת בתוצאות".

 

התקיפה שביצע צה"ל אתמול במהלך הלילה מצטרפת לשתי תקיפות שבוצעו מוקדם יותר השבוע. גם בהן הותקפו מהאוויר כלי רכב ששימשו משגרי בלוני תבערה ועמדות תצפית ששימשו את המשגרים בצפון רצועת עזה.