BETA

26.06.2018

15:30

ליברמן לאיראנים: "אתם נלחמים על לחמכם וההנהגה תומכת בטרור"

שר הביטחון פנה ברשתות החברתיות בפרסית לאזרחי הרפובליקה האסלאמית על רקע המחאות על יוקר המחייה: "למרות הקשיים הכלכליים ממשיך המשטר להשקיע מיליארדים בסוריה ובתימן"

שר הביטחון אביגדור ליברמן פנה היום (שלישי) ברשתות החברתיות טוויטר ופייסבוק בשפה הפרסית לאזרחי הרפובליקה האסלאמית על רקע המחאות על יוקר המחייה:"לאן הולך הכסף שלכם? עד היום, למרות קשיים כלכליים מבית, ממשיך המשטר האיראני להשקיע מיליארדים בסוריה, בחיזבאללה, בגי'האד האיסלאמי, בחות'ים בתימן ובמיליציות השיעיות בעיראק". 

 

ליברמן הוסיף כי "אפילו בחודש האחרון, כשאתם נלחמים על הלחם שלכם ברחובות טהראן, קאסם סולימני ניהל מספר פעולות, כולל מבצעים לוגיסטיים המיועדים לסוריה בעלות של 70 מיליון דולר". עוד הוסיף כי "בשנת 2018 התחייבה איראן לשלם לכל הארגונים האלו 2.5 מיליארד דולר. עד היום השקיעה איראן בסוריה בלבד 14 מיליארד דולר".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

תיעוד: פלסטיני חוצה את גדר הרצועה - וגונב ארגז תחמושת

דיווח: ישראל והודו על סף חתימה על הסכם צבאי ענק

גם בלי חוף: קבוצת כדורגל החופים של כפר קאסם כובשת את אירופה

 

הפוסט של שר הביטחון ליברמן:

 

 

מוקדם יותר היום אמר נשיא איראן חסן רוחאני כי "ארה"ב מנסה להפיל את השלטון האיראני ברפובליקה האסלאמית מאז המהפכה בשנת 1979". במקביל הודיעה איראן כי תאסור על ייבוא של למעלה מ-1,300 מוצרים כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי שפקד את המדינה נוכח הסנקציות שחודשו לאחר פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין.

 

רוחאני הוסיף כי "איראן לא תאפשר ללחץ מצד טראמפ להשפיע עליה והיא תגן על עצמאותה וערכיה". הנשיא האיראני אמר כי "פרישת ארה"ב אינה חוקית", וכי "איראן שומרת על זכותה להעשיר אורניום למטרות שלום". במהלך הלילה לא נרשמו אירועים מיוחדים בטהראן, מלבד מספר אוהדים כדורגל שקראו קריאות נגד המשטר במספר מקומות בבירה האיראנית. באחד המקרים תועדה צעירה איראנית כשהיא מורידה את רעלתה לאות התרסה.

 

 נשיא איראן חסן רוחאני
 

נשיא איראן חסן רוחאני (חדשות עשר)

 

 

אתמול יצאו אזרחים רבים לרחובות טהראן במחאה על יוקר המחייה, נוכח המשבר הכלכלי שפקד את המדינה וירידת ערך הריאל. בנוסף, מוחים אזרחי הרפובליקה האסלאמית נגד מדיניות החוץ של משטר האייתולות, שבאה לידי ביטוי במעורבות יתר, לטענתם, במדינות מזרח התיכון. בין הקריאות שנשמעו בהפגנות הייתה "לא רוצים לחיות בעזה או בלבנון - רוצים לחיות באיראן". 

 

סגן מושל טהראן התייחס להפגנות וטען כי השקט חזר לרחובות. לדבריו, אף מפגין לא נעצר ויתקיימו פגישות עם המפגינים. בד בבד, חשבון הטוויטר של משרד החוץ בפרסית איחל מוקדם יותר היום הצלחה למפגינים בהפלת המשטר אולם כעבור כמה שעות, נמחק הציוץ.

 

 הפגנות באיראן נגד המשטר
 

הפגנות באיראן נגד המשטר (חדשות עשר)

 

 

ביום ראשון ספג המשק האיראני זעזוע, כשערכו של המטבע המקומי ירד לשפל חסר תקדים, ושדולר אחד שווה 87 אלף ריאל. בשנה האחרונה התרחשה קפיצה של פי שתיים בערך הריאל. זאת, בזמן שהמשק האיראני נמצא כבר במצב של אבטלה וחוסר יכולת להחזיק את עצמו, וממשיך עם מדיניות של ייבוא ולא של ייצוא. לאור השינוי במטבע, החל גל מחאה בטהראן חוצה מגזרים. השלטונות האיראנים ידכאו, ככל הנראה, את המחאות ביד רמה, אך ניתן לראות את תחילתו של תהליך שמטרתו לפורר את משטר האייתולות מבפנים.

 

הפיחות העצום בערך הריאל קשור ללא ספק למהלכים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שהחליט להחזיר את הסנקציות למשק האיראני, דבר שהביא למגמה שבה עשרות חברות אירופיות הבינו כי אין עתיד בכלכלה המקומית. בשנת 2015, לאחר הסכם הגרעין, פיחות המטבע נעצר מעט כשהחלה רכבת עסקית לתוך איראן. עם זאת, הציבור לא הרגיש שיפור במצב הכלכלי של המדינה בכלל ושל האזרחים בפרט, ובעקבות בחירתו של טראמפ, גם החברות הזרות בחרו לסגת אחורה.