25.06.2018

14:35

ריאליטי שייח': מה הביא לכשלון הנבחרות הערביות במונדיאל 2018?

מאמן שלא מתאים, טיילת במלון לפני משחקים, נאיביות ופערי רמות שאי אפשר לסגור: כך איבדו הנציגות הערבית ברוסיה 2018 סיכוי, עוד לפני פתיחת המחזור השלישי בשלב הבתים

 

HARDLUCK! כך נוהגים במדינות ערב לומר אחרי הפסד של הקבוצה או הנבחרת האהובה. 8 "הארדלאקים" נאמרו כבר בארבע מדינות שונות, ואין מנוס מלקבוע שעד כה החוויה מהווה בעיקר קריאת השכמה וחזרה למציאות לנבחרות הערביות. מה שהתחיל כשיא השתתפות של נבחרות ערביות בטורניר, הסתיים במפח נפש ורצון כנה לשיפור בטורניר הבא בקטר 2022.

 

>> מונדיאל 2018 - לכתבות נוספות

האם אנגליה יכולה ללכת עד הסוף?

האלבנים של שוייץ נקמו בסרביה על הדשא

בטיפול עם מסי: האם הכוכב הארגנטינאי יתאושש?

 

מצרים: שכונה במלון, שמח באולפן

 

אחרי השער העצמי של מגן אל אהלי אחמד פתחי, זעקות השבר והאכזבה הדהדו מאלכסנדריה ועד אסואן. זה כבר לא היה אותו דבר עבור הנבחרת שכל כך ציפתה ותלתה תקוות במשחק הזה מול רוסיה. הם היו בטוחים שביכולתם להפתיע הרי אין דבר שמוחמד סלאח לא יוכל לעשות... הוא סופרמן, אגדה חיה והוא פתח בהרכב. אבל המציאות לעתים לא מתיישבת עם הפנטזיות – סלאח היה לא חד, תפקד אולי ב-60 אחוזים מיכולתו הרגילה ונראה כאילו הוא מפחד להיכנס לתיקולים עם השחקנים הרוסים גדולי הממדים ולהחמיר את פציעתו עוד יותר.

 

וכאילו זה לא הספיק, חיבוק הדוב לו זכתה הנבחרת ובמיוחד מוחמד סלאח מהנשיא הצ'צ'ני רמדאן קדירוב (הנבחרת התארחה בבירת צ'צ'ניה), הגיע לשיא כאשר מוחמד סלאח זכה לאזרחות כבוד צ'צ'נית בטקס מיוחד אותו אירגן קדירוב לשחקן. הרשתות החברתיות געשו במצרים וטענו שיש כאן ערבוב של ספורט ופוליטיקה. אתמול אפילו פורסם ברשת CNN שסלאח שוקל לפרוש מהנבחרת לאחר הטורניר בגלל התקרית הזו.

 

פתאום כולם רצו להיות ליד הכוכבים. שיירת אמנים, עיתונאים ומקורבים הגיעו למלון לפני המשחק מול רוסיה, נכנסו לחדרים והצטלמו איתם, תוך זלזול במה שאמור להיות מקום סטרילי

 

האוהדים המצרים, שחיים ונושמים כדורגל, סלחו לסלאח על התצוגה במשחק, הבינו את המצב הבלתי אפשרי אליו נקלע והפנו את האשמה לשחקנים אחרים ובעיקר למאמן הארגנטינאי הקטור קופר. מוחמד אבו תריכה, כוכב העבר של נבחרת מצרים ופרשן כדורגל בהווה אמר: "קופר עשה הישג נפלא בעצם העלייה למונדיאל, אך הוא לא מתאים לסגנון ולמנטליות שלנו".

 

אמירתו של אבו תריכה מתיישבת מצוין עם מה שרוב המצרים חשבו וחושבים: קופר מאמן הגנתי שמתעדף את הסתרת נקודות החולשה של נבחרתו, על פני פגיעה בנקודות החולשה של היריב. באולפני הטלוויזיה ותוכניות הספורט חלק כבר הגדילו לעשות ודרשו את ראשו של קופר, ולפטר אותו עוד לפני המשחק האחרון מול סעודיה ולמנות במקומו מאמן מצרי בעל שם. 

 

קריקטורה: הטקטיקה של הקטור קופר מול רוסיה

קריקטורה: הטקטיקה של מאמן מצרים הקטור קופר מול רוסיה (ערב אל-יום)

 

 

רף הציפיות העצום מהנבחרת יצר אפקט בעייתי. פתאום כולם רצו להיות ליד הכוכבים לגעת בהם, להצטלם, ואז – שיירת אמנים, אנשי תקשורת ומקורבים הגיעו לבית המלון בו שהו שחקני הנבחרת לפני המשחק מול רוסיה, נכנסו לחדרים שלהם, הצטלמו איתם תוך זלזול במה שאמור להיות מקום סטרילי לשחקנים ולצוות האימון. לאחר ההפסד מול רוסיה התקשורת המצרית זעמה ודרשה הסברים נרחבים מיו"ר ההתאחדות בנושא.

 

אז במצרים מסתכלים כרגע בעיקר קדימה, עם הנחיתה מרוסיה, והמשך העיסוק בביצת הכדורגל המקומית עם זמאלק ואלאהלי, חושבים כבר על המונדיאל הבא בקטר 2022. מדינה שיחסיה עם מצרים נמצאים בשפל חסר תקדים. איזה הישג מתוק זה יהיה למצרים לעלות לשמינית גמר המונדיאל על אדמת אחת המדינות השנואות על שלטונה.

 

 

באדיבות כאן 11 - המשדר הרשמי של מונדיאל 2018. שידורים חיים, תקצירים, סטטיסטיקות ועוד מחכים לכם ממש כאן >

 

סעודיה: מצטערים, זה מה יש

 

כשהובקע הגול החמישי לרשת הסעודית במשחק הפתיחה מול רוסיה, תורכי אאל שיח' – ראש רשות הספורט העליונה במדינה - רצה שהאדמה תפתח את פיה ותבלע אותו. במרחק לא גדול ממנו באיצטדיון ישב יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן יחד עם נשיא פיפ"א ועם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונראה נבוך מאוד. 

 

מיד בתום המשחק פרסם אאל שיח' סרטון ובו הוא מתנצל בפני העם בסעודיה ואומר שהשחקנים עשו לו בושות ושאין מה לעשות, אבל כנראה זו הרמה שלהם. נראה שהכי היה כואב לו זה על הכסף הרב שהוציאה ההתאחדות הסעודית על השחקנים במחנות האימונים והמעטפת מסביב. התקשורת בסעודיה זעמה ויו"ר התאחדות הכדורגל הבטיח שיעניש שלושה מהשחקנים על יכולת עלובה במהלך המשחק.

 

כנראה שההלם ממשחק הפתיחה עזר לסעודים להפגין הופעה סבירה מול אורוגוואי ולצאת בהפסד מינימלי של 1-0. עכשיו נותר לסעודים המשחק נגד האחות מצרים. האוהדים דווקא מצפים למשחק והאווירה בין שתי המחנות נפלאה. אחד האוהדים הסעודים אף אמר: "מצרים וסעודיה הם שתי עיניים בראש אחד. לסמל את האחדות הבלתי ניתנת להפרדה בין שתי המדינות המובילות בעולם הערבי". אחרי המשחק מול מצרים, יחזרו השחקנים לליגה הסעודית, לכסף הרב ולחיים המפנקים. אבל הדי המשחק הנורא מול רוסיה עוד ירדפו אותם לא מעט זמן.

 

שחקני סעודיה במשחק נגד אורוגוואי במונדיאל 2018

שחקני סעודיה במשחק נגד אורוגוואי במונדיאל 2018(רויטרס )

 

 

מרוקו: פספוס ב-2018, הפסד גם ב-2026

 

הדקות בתוספת הזמן במשחק מול איראן ייזכרו כפספוס הגדול ביותר של הכדורגל המרוקאי מזה שנים. נבחרת שרובה בני מהגרים שבכלל לא מדברים ערבית, התאגדו תחת הדגל המייצג את המדינה ממנה הגיעו אבותיהם, ושיחקו כדורגל טוב ומעניין לפרקים. ביציעים נתנו את הטון האוהדים הצבעוניים, הרעשניים והשמחים שמגיעים ממדינה בה מתקיים אחד ממשחקי הדרבי החמים בעולם כיום. בתי הקפה במרוקו היו עמוסים עד אפס מקום ובלטה בהם הנוכחות הנשית, נשים שחיות ונושמות כדורגל ומכירות כל פרט בחייו של הכוכב מהדי בנעטיה, למרות שהוא בכלל לא נולד במרוקו. ועדיין, זה נגמר בהפסד, משער עצמי.

 

גם מול פורטוגל וכריסטיאנו הגדול נשארו המרוקאים רק עם המחמאות, ואם זה לא הספיק עוד אכזבה נרשמה, הפעם מחוץ למגרש – כאשר הם הפסידו לארה"ב, קנדה ומקסיקו בהתמודדות על אירוח המונדיאל ב-2026. המרוקאים כל כך רצו, אבל מסתבר שגם בספורט כמו בפוליטיקה, הסולידריות הערבית לא קיימת; כל מדינות המפרץ הערבי (סעודיה, האמירויות, כווית) הצביעו עבור ההצעה הצפון-אמריקנאית. מאז ניתן לשמוע ברחובות מוסקבה את הקריאות של האוהדים המרוקאים לעבר יורש העצר הסעודי - "בן סלמאן בוגד!" - וכמובן את השמחה לאיד על ההפסדים של סעודיה.

 

כך או כך, לא ברור מי מבני המהגרים ימשיך במונדיאל הבא, והדבר היחיד שבטוח הוא שהנבחרת המרוקאית תמשיך להיות מעניינת צבעונית ושמחה, כמו אוהדיה.

 

אדן הזאר כובש מול תוניסיה
 

כל תוניסיה לא מצליחה להסתדר מול אדן הזאר הבלגי (רויטרס )

 

 

תוניסיה

 

רגעים היסטוריים למדינות הערביות נרשמים בצרורות במונדיאל 2018, וכולם לא חיוביים בכלל. תוניסיה לא הצליחה לחמוק מהכבוד המפוקפק הזה, כאשר ההפסד מול בלגיה 5-2 היה הגבוה ביותר בהיסטוריה של הנבחרת בגביע העולמי - וגם העיף את הנבחרת מהטורניר וקבע שמשחק הסיום נגד פנמה יהיה לפרוטוקול בלבד.

 

אחד משחקני הנבחרת, דילן ברון, שנפצע במהלך המשחק מול בלגיה כתב את מילות הפרידה שמייצגות את תחושתיהם של כל שחקני הנבחרת: "אתמול, חוויתי את 30 הדקות הקשות בחיי לאחר שעזבתי את חברי בלב המערכה במגרש. חשתי באכזבה גדולה מתוצאות שני המשחקים, תוניסיה ראויה ליותר מזה". עד הטורניר הגדול הבא לא נותר לתוניסאים אלא להסתפק במילותיו של נביל מעלול, מאמן הנבחרת: "אני  מתנצל בפני העם התוניסאי". 

 

כבר אחרי שני סיבובים בטורניר הגדול הזה, ומדינות ערב עסוקות בסיכומים ספורטיביים ובביקורת.

דוגמא טובה ניתן לראות בקריקטורה הזו המגיעה למצרים עם הכותרת: התוכנית הסופית של קופר (מאמן נבחרת מצרים) למשחק מול רוסיה.