BETA

30.06.2018

08:01

 המחאה החברתית בתל אביב
המחאה החברתית בתל אביב,
אורית עובדיה

שבע שנים למחאת הדיור: העם עדיין דורש צדק חברתי?

מי שמגיע היום לשדרות רוטשילד מעדיף לשבת בבית קפה ולא במאהל מחאה. אך עדיין יש מי שלא אמר נואש, וחושב שניתן להוביל לשינוי ביוקר המחיה - אפילו בלי לצאת לרחוב

שבע שנים למחאת הדיור: הקיץ של שנת 2011 נצרב בתודעה הישראלית בזכות מספר פעילים צעירים שהקימו קול זעקה, והוציאו מאות אלפי בני אדם מבתיהם. ערי אוהלים צצו בכל רחבי הארץ, וגל הפגנות חסר תקדים נמשך כמעט חודשיים. המחאה החברתית הסתיימה בתחושת אופוריה מידבקת, שגרמה לרבים להאמין שוב בכוחו של ההמון, אלא שבפרספקטיבה של שבע שנים, נראה שהתקווה התחלפה בייאוש, ושהציבור כבר לא מאמין שהתאגדות ויציאה לרחוב תביא לשינוי בכלל ולהקלה ביוקר המחיה בפרט.

 

חברת הכנסת סתיו שפיר, שהייתה ממובילות המחאה החברתית של הקיץ ההוא, מפנה אצבע מאשימה כלפי עמיתיה למשכן הכנסת: "הפוליטיקאים שלנו עושים הכול כדי שאנשים יהיו מעורבים פחות ומיואשים יותר, וכדי להפחיד אותנו שפוליטיקה זה רע, מלוכלך ולא בשבילנו. זהו נזק עצום לעתיד שלנו". עוד הוסיפה הח"כית כי "יש יותר מדי פוליטיקאים שחשוב להם להדיר ולהרחיק את הציבור מהשיח הפוליטי ומקבלת ההחלטות, אך אני לא חושבת שהציבור התייאש ממחאות ומעורבות".

 

מי שבהחלט לא התייאש הוא גל מרום, פעיל חברתי שמנהל כבר כמה שנים קבוצת פייסבוק בשם "המחאה הגדולה – יחד נוריד את מחירי הדיור", המונה מעל מאה אלף חברים. כזכור, גם מאהלי המחאה של רוטשילד הוקמו בעקבות פוסט שהתפרסם ברשת החברתית, אך מרום כלל לא מאמין שזה שלב הכרחי במאבק הנוכחי. "גם אני יכול לשבת באוהל ולמחות חודשיים - זה מייצר אחלה תמונות לטלוויזיה אבל לא משפיע על הכיס של הקבלנים", אמר, והסביר: "זו לא אסטרטגיה נכונה לניהול מלחמה ארוכה שכזו - מובילי המחאה החברתית של קיץ 2011 יצאו בספרינט לריצה של עשרות קילומטרים - אנחנו לעומת זאת מתקשרים עם הציבור דרך הרשתות החברתיות בכל יום".

 

 גל מרום, מנהל עמוד הפייסבוק "המחאה הגדולה"
 

גל מרום, מנהל עמוד הפייסבוק "המחאה הגדולה" (חדשות עשר)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

ארה"ב: גידול במשקל 23 ק"ג הוסר משחלותיה של צעירה

מונדיאל: אחרי שלב בתים מפתיע - מה מצפה לאוהדים בשמינית הגמר?

התחזית: שבת חמה וים מסוכן; בשבוע הבא תורגש התחממות

 

מרום חזר והדגיש את צמד המילים "שינוי תודעה", והסביר כי מטרת העל של מחאת הרשת הנוכחית היא להביא לחרם צרכנים, שיגרור קיפאון עמוק בשוק הדירות, ולבסוף יחייב לדבריו גם הורדה במחירי הדיור. מבחינתו, אנחנו ממש עומדים על סף פיצוץ "בועת הנדל"ן" הישראלית: "המצב הופך מזעזע מבחינת חברות הבנייה - אנשים מבפנים מספרים שהקבלנים בפאניקה, אבל הם כמובן לא מראים את זה כלפי חוץ. זו מלחמה פסיכולוגית, מלחמת התשה, האויב מחייך ומנסה להראות שהכול בסדר, אבל הוא מבין את הכוח שלנו".

 

איך צעדנו כאן ולא יצא מזה דבר

 

בשנת 2015 הוציאו אדם גורליצקי ודני בסן את השיר "מגדלים", העוסק באכזבתם מתוצאות המחאה החברתית. בין שורות השיר נכתב: "אני יורד אל השדרות וקצת עצוב לי, איך צעדנו כאן ולא יצא מזה דבר", ו"חושב על כל מי שהגיע לשנות, ואיך הכול כאילו שנשכח ברגע". אך נראה שגם השיר הנוגע הזה, פגש את הקהל הישראלי אחרי שהמחאה החברתית כבר לא הייתה באופנה, ובמצעד השנתי של רשת ג' הוא דורג רק במקום ה-27.   

 

גורליצקי עצמו מרגיש היום שהשיר שלו נפל על אוזניים ערלות: "אנשים התעייפו - זו רוח התקופה", אמר המוזיקאי, והסביר: "אנחנו חיים בעידן טראמפ, הבן אדם הזה יכול לירות במישהו בשדרה החמישית של ניו יורק וזה לא יזיז לאף אחד. זו תוצאה של סף הגירויים של הציבור כיום, ושל המטחנה המודרנית. המערכת עובדת נגדנו ואנחנו צריכים איכשהו לשרוד. אנשים צריכים לשלם את שכר הדירה המופרך ואין להם תמיד זמן לצאת לרחוב ולמחות, וגם כשזה קרה זה לא באמת עזר".

 

 

השערה אפשרית נוספת לדשדוש השיר במצעדים היא שהמילים של גורליצקי דווקא הקדימו את זמנן, שכן באותה שנה זכתה מפלגת "כולנו" בראשות משה כחלון, שחרטה על דגלה את ערכי הצדק החברתי, לעשרה מנדטים בבחירות לכנסת. ישראלים רבים המירו את ההפגנות והשינה במאהל, בהצבעה למפלגות שמצען עסק בנושאים חברתיים בלבד, וראו בכך המשך ישיר לתהליכים שהולידה המחאה. חלקם, מביעים היום אכזבה מהישגיו של כחלון כשר אוצר, וביניהם גם מוביל "המחאה הגדולה" מרום, שאמר: "גם אני בחרתי בו, וקצת ירדתי מכל עניין המחאה כי האמנתי שהוא יביא שינוי. בערך שנה אחרי שנכנס לאוצר, הוא אמר שאין לו מטרה להוריד את מחירי הדירות ביותר מ-5% וזה הרתיח אותי. כחלון משווק את 'מחיר למשתכן' ובפועל לא עשה כלום כבר שנתיים, הוא לא משחרר דירות רפאים, ולא עושה דברים שיעזרו לנו מחר בבוקר".

 

שלוש השנים שחלפו מאז יציאת השיר "מגדלים", והבחירות האחרונות לכנסת, חידדו גם אצל גורליצקי את תחושת ההחמצה. "היינו צריכים לדרוש את התפטרותו של נתניהו כבר אז - מי שכשל במשך שנים ארוכות צריך ללכת הביתה. היום אנחנו רואים שהקדנציה האחרונה, שהיינו יכולים למנוע, הייתה הכי הרסנית", אמר, והוסיף: "הבעיות הקשות לא טופלו, מתעסקים יותר בפטור מס למושחתים מאשר בקצבאות לנכים - האטימות היא מוחלטת, אין שום קשר בין נבחרי הציבור לציבור. הקהל שומר על כל החוקים ומתמודד מול שלטון פשע שאין לו חוקים ומעצורים, והוא הכי ציני בעולם".

 

 מפגינים בכיכר רבין בקיץ 2011
 

עצרת המחאה החברתית בכיכר רבין (רויטרס)

 

 

חברת הכנסת שפיר, שהאשימה בעבר בריאיון ל"דה-מרקר" את הממשלה הנוכחית במדיניות "חאפרית שהפכה למפעל הפיס והגרלות", מסמנת מספר תהליכים פרלמנטרים שהתרחשו בשבע השנים האחרונות, כהישגים שבכל זאת ניתן לזקוף לזכות ציבור המוחים: "הפכנו את תקציב המדינה לשקוף ועצרנו שחיתויות במיליארדי שקלים, העברנו את חוק השכירות ההוגנת שהכניס לראשונה חוקים לתוך שוק השכירות בישראל, הקמנו את ועדת השקיפות שנלחמת לשינוי סדרי הממשל והפכה לכלי אפקטיבי מאד בחשיפת שחיתויות". עוד ציינה שפיר: "דבר נוסף שלא קרה הרבה מאוד שנים במחנה שלנו, לפני שאנחנו באנו והקמנו אוהלים ברוטשילד, זו העובדה שהפסקנו להתנצל ולהתמרמר. אנחנו בטוחים בעצמנו ויודעים מה מגיע לנו מהמדינה שאנחנו כל כך אוהבים - ואנחנו מוכנים לעבוד בשביל זה. בכל הכוח".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "שר האוצר משה כחלון הוא השר היחיד שהצליח להוריד את מחירי הדיור אחרי למעלה מעשור של עליות מחירים מטורפות שהתחילו בשנת 2007. שר האוצר כחלון הוביל מהלכים חסרי תקדים בשוק הדיור וביניהם הכבדת המס על משקיעים והקצאת כל קרקעות המדינה עבור זוגות צעירים חסרי דיור. במסגרת תכנית 'מחיר למשתכן' זכו כבר מעל 50 אלף זוגות צעירים בדירות בהנחות של מאות אלפי שקלים. שר האוצר ימשיך לפעול עד לפיתרון משבר הדיור ועד שלכל זוג בישראל תהיה האפשרות להגיע לקורת גג במחיר סביר".