BETA

25.06.2018

17:00

גזענות מצד המפקדים, מחסור חמור בכוח האדם: דוח קבילות החיילים

ב-2017 הוגשו לנציב 7,002 קבילות - עלייה של 5% ביחס לשנה הקודמת. בין היתר הועלו מקרים שבהם מפקדים התעלמו מהנחיות גורמי רפואה, ותמונות מביכות של חיילים הופצו ברשת

נציב קבילות החיילים במשרד הביטחון, אלוף במיל' יצחק בריק, חשף היום (שני) את הדוח השנתי המציג את תמצית התובנות מהקבילות שהתקבלו בשנת 2017, כמו גם מביקורים שערך הנציב ביחידות צה"ל השונות.

 

לפי הדוח, מהנתונים עולה תמונה מדאיגה בנוגע לתרבות הארגונית בצבא. בשנה הקודמת הוגשו 7,002 קבילות - עלייה של כ-5% מהשנה שלפניה. זהו הנתון הגבוה ביותר מאז 2013, אז נרשמו 7,158 קבילות. בנוסף, 59% מהקבילות שטופלו, 2,163 במספר, נמצאו מוצדקות, ואילו 1,498 לא מוצדקות.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

המתיחות בדרום: צה"ל תקף רכב ששימש חוליית משגרי בלוני תבערה

ראשי המפלגות החרדיות: מתנגדים לחוק הגיוס במתכונתו הנוכחית

הסדר למאיר אברג'יל ומוטי חסין - צפויים לרצות 5 שנות מאסר

 

נציב קבילות החיילים, יצחק בריק עם שר הביטחון אביגדור ליברמן
 

נציב קבילות החיילים, יצחק בריק עם שר הביטחון אביגדור ליברמן (חדשות עשר )

 

 

בריק העביר בדוח ביקורת על "המצב החמור שנוצר" בעקבות קיצוץ אלפי אנשי קבע לצד קיצור שירות הגברים - דבר שלדבריו פוגע ביכולת שלהם לעמוד במשימות. "נוצר מצב של חוסר הלימה בין המשימות המוטלות על הקצינים, הנגדים והחיילים, לבין היקף כוח האדם והמשאבים העומדים לרשותם", נכתב.

 

נתון מדאיג נוסף מראה עלייה ביחס פוגעני, מזלזל וגזעני של מפקדים כלפי פקודיהם. במקרה חמור שתואר בדוח, חייל טען כי הוא חווה קושי נפשי ואינו מוכן לשאת נשק, ובמידה ויצטרך – יפגע בעצמו. למרות זאת, מפקדיו של החייל התעלמו ודרשו ממנו להצטרף לפעילות עם נשקו, וללא ידיעתו הרכיבו לו תותב בנשק "ליתר בטחון". כפי שמתואר בדוח "החייל חזר למפקדיו, לקחת את נשקו, דרך אותו, ירד על ברכיו והניח את פתח הקנה ליד צווארו". בחקירת המקרה המפקדים טענו כי לאורך כל האירוע הסבירו לחייל כי הנשק מנוטרל, ואילו החייל טען כי הדברים לא נאמרו לו והמפקדים כלל לא ניסו לעצור אותו ואף עודדו אותו לבצע את המעשה. הנציב כתב כי "כל התנהגות קיצונית ופסולה תטופל במלוא חומרת הדין על מנת להשיב את אמון החיילים במערכת הצבאית ובמפקדיה". מקרה אחר שנכלל בדוח כלל דברים גזעניים ואף מיניים שהשמיע מפקד כלפי פקודו.

 

 חיילי צה"ל מיחידת עוקץ עם כלבים
 

חיילי צה"ל מיחידת עוקץ עם כלבים (דו"צ )

 

 

ביקורת נוספת כלפי התנהלות צה"ל טוענת כי יחידות רבות לא מקפידות על שגרת הטיפול והאחזקה בציוד לחימה וברק"ם (רכב קרבי משוריין). הנציב תיאר בדוח כי "באחד מביקוריי נחשפתי לכך שאחד מבסיסי האימונים המרכזיים שכר חברה אזרחית לניקוי כלי הנשק לאחר האימונים. חיילים, שאינם מטפלים בציוד האישי כנדרש בעת שגרה, לא ידעו לעשות זאת בשעות חירום".

 

בריק מעביר ביקורת גם על השימוש בטלפונים וברשתות חברתיות, שלטענתו פוגע בקשר הפיקודי והבין-אישי, וכתב כי "ב'שיח אלקטורני' נפגעים הקשרים הבין אישיים, שכן הוא עלול להחליף את השיח הישיר בין מפקדים לבין פקודיהם ובין החיילים לבין עצמם. התנהלות זו פוגעת באחוות הלוחמים ובעקרונות 'רוח צה"ל'". בהקשר לזה צוין בדוח כי "הקושי להגן על הזכות לפרטיות נעשה סבוך ומורכב מאין כמוהו". לפי דבריו של הנציב, חיילים רבים מתלוננים כי צילמו אותם בנסיבות מביכות ופרסמו את החומרים ללא אישורם.

 

בדוח מציגים גם ירידה ברצון הקצינים להתחייב לשירות קבע ארוך, בפרט במערך הטכנולוגי. בנוסף, לטענת הנציב, קצינים רבים חוששים ממודל שירות הקבע החדש הנקרא "הקבע הצעיר", הקובע תחנת יציאה נוספת לאחר 14 שנים בקבע לקצין שלא יקודם לדרגת סא"ל - דבר שיביא לשחרור הקצינים ללא רשת הביטחון של הפנסיה.

 

 לוחמי גדוד הסיור המדברי באימון
 

לוחמי גדוד הסיור המדברי באימון( דובר צה"ל)

 

 

בתחום שירותי הרפואה, הנציב הצביע על פערים בכוח האדם, בטכנולוגיות ובתשתיות אשר "העמיסו עומס בלתי אפשרי על הגורמים המטפלים, שהביא לשחיקתם ולפגיעה בשירות הניתן למטופלים". לפי הנציב, הדבר מביא למגמה שבה רופאים ואנשי סגל רפואי מעדיפים להתמקצע באזרחות. בנוסף ציין בריק כי המפקדים מחויבים לשמור על גופם ובריאותם של החיילים, אך על פי הקבילות שהתקבלו עלה כי לעיתים המפקדים לא מייחסים חשיבות למצבו הרפואי של החייל ומתעלמים מהנחיות המפורשות של גורמי הרפואה.

 

הנציב הציג נתון נוסף המעיד על צניחה של "עשרות ואף מאות אחוזים" במספר היוצאים לקורסי פיקוד מקרב בני המיעוטים. בדוח נכתב כי "התרשמתי כי יש קבוצה לא מבוטלת בעלת מוטיבציה להתגייס, אך אינה זוכה לשיתוף פעולה ותמיכה. אין קו המוביל לפתיחת שערי צה"ל עבורה".

 

 התפלגות נושאי הקבילה שבוררו בשנת 2017

התפלגות נושאי הקבילה שבוררו בשנת 2017(נציב קבילות החיילים )

 

במקביל לפרסום הדוח, הנציב סיכם עשור לפעילותו. הוא הוסיף בדוח נושאים מרכזיים שצה"ל נדרש לשפרם כמו עיסוק במנהיגות המפקדים כגורם המרכזי במוטיבציה של הפקודים, חובתו ואחריותו של כל מפקד לשמוע על זכויותיהם, כבודם ורווחתם של פקודיו והרחבת מדיניות הטיפול בקבילה לכדי שינוי מערכתי שיעסוק בשורש הבעיה ולא רק בסימפטום.

 

בדוח הוצגה עלייה בקבילות שהגישו חיילי החובה - 3,734 בשנה שעברה לעומת 3,595 בשנה שלפניה. עלייה נרשמה גם אצל חיילי המילואים שהגישו אשתקד 632 לעומת 544 בשנת 2016. מספר הקבילות של חיילי הקבע ירד - בשנת 2017 הוגשו 789 קבילות לעומת 837 בשנה שלפני. בנוסף, בשנת 2017 התקבלו 20,334 פניות במוקד הטלפוני אשר מפעילה הנציבות.

 

בנתונים שפורסמו, רוב הקבילות שהוגשו היו בנושא יחסי מפקד-פקוד - 33% מסך הפניות. לאחר מכן, קידום זכויות הפרט תופסים 23% מהפניות, 16% קבילות של מיועדים לשירות הביטחון (חיילים שטרם התגייסו), וקבילות בנושא רפואה עמדו על 14%. נתון נוסף מראה כי 72% מהקבילות טופלו בפרק זמן של עד חודשיים, ואילו 91% מהקבילות בנציבות הסתיימו לאחר שלושה חודשים לכל היותר.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל מברך על דו"ח נציב קבילות החיילים לשנת 2017. בהתאם להחלטת ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, מוביל סגן הרמטכ"ל, אלוף אביב כוכבי, הליך סדור להעמקת הבדיקה וטיפול בפערים שהועלו בדו"ח.

 

"בצה"ל לא מזוהה מגמה של  ירידה ברצון הקצינים לשירות קבע ארוך במערך הקרבי ולאוכלוסיית הקבע הראשוני בלחימה. בנוסף, בשנת 2017 שיעור מאריכי שירות הקבע בחתימה שנייה עלה ב-7% בהשוואה לשנים קודמות בקרב עתודאים טכנולוגיים, לצד העלייה בחתימה בכלל המערכים. 

 

"המהלך לקיצור שירות הגברים,  אינו פוגע ביכולותיו של צה"ל בעקבות הערכות מקדימה נכונה ויישום מספר פתרונות חלופיים כמו הארכת משכי חתימת הקבע ביציאה לקצונה, וכן מתן מענה תקציבי המאפשר התמודדות עם קיצור השירות. כמו כן, נציין כי בביקורים שנערכו בבסיסים השונים ובשיחות עם המפקדים עולה כי גם בהינתן קיצור השירות,  המפקדים מפגינים שביעות רצון רבה מהפתרונות שנמצאו, אשר מונעים פגיעה  בכשירות היחידות ואף מועילים להם.

 

"צה"ל רואה חשיבות רבה בשילוב בני המיעוטים בשורותיו, מעודד  יציאה לפיקוד ולקצונה של חיילים בני  המיעוטים ופועל לקידום הנושא באופן שוטף. במערך הקרבי, ניתן להתרשם כי בגיוסים האחרונים מסתמנת בלימה במגמת הירידה בנתוני הגיוס של בני המיעוטים, ואף עלייה בחלק מהמערכים.

 

"צה"ל מברך על מגמת הירידה החדה במספר הקבילות בתחום יחסי מפקד פקוד. ניכר כי תוכנית החניכה, ההכשרה והשיח הפיקודי, בין היתר בהכשרות הפיקוד, תורמים באופן משמעותי לירידה מבורכת זו.

 

"הביקורות והטיפולים הנדרשים לכלל סוגי האמל״ח בצה״ל, ובכלל זה כלי רק״ם ורכב, מעוגנים בפקודות ומופצים לכלל הגורמים הרלוונטים. צה"ל ימשיך לבצע את הפעילות הנדרשת, לרבות במסגרת ביקורות פתע וביקורות מתוכננות, כנסים מקצועיים, ולפעול להעלאת מודעות היחידות לצורך בשיפור כשירות האמל״ח.

 

"צה״ל רואה חשיבות רבה במתן שירותי רפואה איכותיים וזמינים למשרתיו ופועל באופן שוטף לשיפור השירות. יתרה מכך, צה"ל זיהה את האתגר בתחום רפואת השגרה מבעוד מועד, לאור זאת הוקמה ועדה מיוחדת בראשות פרופסור איציק שפירא שנועדה לבחון את הצרכים והפערים והמליצה על שורה של המלצות שמימושן יתרום  למהפכה חיובית של ממש בטיפול הרפואי הניתן בצה"ל".