22.06.2018

17:54

רה"מ הגיב לראשונה לאישום נגד רעייתו: "נשבר שיא נוסף באבסורד"

נתניהו טען: "אישום שמתבסס על נוהל לא חוקי - לא יחזיק מים" • גמליאל: "בטוחה שהיא פעלה בתום לב". קרא: "הלוואי והיו כותבים על תרומתה לחברה, כמו שמסקרים חמגשיות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב היום (שישי) לכתב האישום שהוגש נגד רעייתו בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, במסגרת "פרשת המעונות". בסרטון שפרסם נתניהו בדף הפייסבוק שלו, טען כי "השבוע נשבר שיא נוסף באבסורד. בפעם הראשונה בהיסטוריה מגישים כתב אישום נגד רעיית מנהיג על אוכל וחמגשיות".

 

לדבריו, "הדבר הכי אבסורד בכתב האישום הזה זה שהוא מתבסס על נוהל בלתי חוקי. חמישה ימים לפני שנכנסתי לתפקיד רה"מ ב-2009, שלושה פקידים בלתי מוסמכים קבעו נוהל מיוחד. רק שהם לא קיבלו את האישור הדרוש מבחינת החוק מוועדת הכספים של הכנסת ורק היא קובעת. היא קובעת שהמדינה נושאת בהוצאות הכלכלה של ראש הממשלה ומשפחתו במעון רה"מ, בדיוק כמו בבית הנשיא".

 

"אז מדובר כאן בכלל בנוהל בלתי חוקי. כתב אישום שמבוסס על נוהל בלתי חוקי - לא יחזיק מים", הבהיר נתניהו, "אבל האבסורד הזה לא מונע ממני להתעסק בדברים החשובים באמת עבור המדינה שלנו ועבורכם".

 

 

מוקדם יותר היום טענה השרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל בפוסט בפייסבוק כי "מעמדה, סמכויותיה וזכויותיה של אשת ראש הממשלה בישראל אינם מעוגנים בדין הישראלי". לדבריה, "אשת ראש הממשלה שרה נתניהו איננה נבחרת ציבור והכללים בעניינה אינם ברורים די הצורך. מן הראוי להסדיר בוועדת הכספים את מעמדו של בן/בת הזוג של ראש הממשלה בחקיקה ראשית או משנית תוך מתן מענה משפטי לסמכויותיה, זכויותיה וחובותיה במעון ראש הממשלה. היא סיכמה כי "אני סמוכה ובטוחה כי הגברת נתניהו פעלה בתום לב, ואף נמצאה דוברת אמת בבדיקת פוליגרף שנערכה לה בנושא".

 

השר איוב קרא הוסיף בטוויטר: "אני מאמין בכל מאודי בחפותה של רעיית רה"מ, שרה נתניהו. העובדה שרודפים אותה ולא מניחים לה לנפשה מעוררת סלידה ודאגה". לטענתו, "כתב האישום נראה על פניו הזוי ומופרך, וכולי תקוה ואמונה שגם ביהמ"ש יראה כך את הדברים". קרא, שר התקשורת, הוסיף, ברמיזה לטענות שעלו בתגובת עורכי דינה של נתניהו: "הלוואי והיו כותבים על פעילותה הציבורית ותרומתה לחברה, כמו שמסקרים חמגשיות...".

 

גם ח"כ מיקי זוהר הגיב היום על כתב האישום. "כמשפטן, מדובר באחד מכתבי האישום ההזויים שנתקלתי בהם עד כה", טען. "נראה שחלק ממערכת המשפט פשוט נדבקה בשנאה התהומית חסרת הפשר של התקשורת כלפי רעיית ראש הממשלה, או שחוששת מהתקשורת. דבר אחד ברור: את משק הבית של ראש הממשלה מנהלים פקידים שיצרו נהלים בלתי חוקיים ובלתי הגיוניים שאינם מאפשרים לראש הממשלה ורעיתו להתנהל בצורה סבירה". לדבריו, "הניסיון לבסס כתב אישום על נהלים בלתי חוקיים ובלתי סבירים הוא לא פחות ממגוחך".

 

 חבר הכנסת, מיקי זוהר
 

"לא פחות ממגוחך". חבר הכנסת מיקי זוהר (דוברות הכנסת)

 

 

נתניהו מואשמת כי בין השנים 2013-2010 הזמינה ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ-359 אלף שקלים למעון ראש הממשלה, בזמן שיצרה מצג שווא לפיו לא מועסקת במעון מבשלת, על מנת לחייב את הארוחות על חשבון המדינה. 

 

לפי האישומים, המבשלות במעון הועסקו על ידי חברת כח-אדם "מיקוד", ושובצו על תקנים של עובדות ניקיון, באופן שיצר כלפי המשרד מצג כוזב שמדובר בעובדת ניקיון נוספת. המבשלות אושרו על ידי הנאשמת לתפקיד מבשלות, ולאחר שהחלה העסקתן, עבדו בפועל במטבח המעון בבישול. בכל מהלך התקופה הרלוונטית, מדי יום ביומו (למעט ימים יוצאים מן הכלל בהם נעדרו מעבודתן) הוכנו כלל הארוחות במעון ע"י המבשלות, וזאת בהתאם לתפריט ולהנחיות שנתנה הנאשמת למבשלת שעבדה אותה עת במעון, בין במישרין, בין באמצעות אב-הבית ובין באמצעות מזכירותיה.

 

למרות העובדה שבמעון הועסקו מבשלות ועל כן לא ניתן היה להזמין מזון מבושל ממסעדות, כאמור בנוהל משנת 2009, הורתה הנאשמת כדבר שבשגרה לעובדי המעון (מזכירותיה ואבות הבית), להזמין ארוחות מוכנות ממסעדות עבורה ועבור בני המשפחה ואורחיהם, וכן מעת לעת הורתה להזמין שפים ממסעדות כדי שאלה יבשלו את האוכל לארוחות בהן התארחו במעון אורחים פרטיים של בני המשפחה, כל זאת, על פי כתב האישום, תוך מרמה ובאמצעות הצגת מצגי שווא.