BETA

21.06.2018

21:54

המח"ט לתושבי עוטף עזה: "אנחנו נקבע את העיתוי ונפעל בעוצמה"

מפקד החטיבה הדרומית, אל"ם קובי הלר, אמר בשיחה: "אנחנו ערוכים לקראת עימות - בצד השני לא מבינים עד כמה" • היום החלה לפעול המערכת האוטומטית לאיתור בלוני תבערה

מפקד החטיבה הדרומית ברצועת עזה, אל"ם קובי הלר, שוחח הערב (חמישי) עם תושבי עוטף עזה על רקע ההסלמה בדרום. השיחה בין הצדדים הייתה מתוחה לנוכח האירועים האחרונים שהגיעו לשיאם בלילה שבין שלישי לרביעי, כשעשרות רקטות שוגרו מרצועת עזה לכיוון ישראל. המח"ט אמר לתושבים כי "מדינת ישראל תקבע את העיתוי לעימות, ואם אכן הוא יתממש נפעל בעוצמה".

 

"האירועים בעוטף עזה לא התחילו בבלוני התבערה. יש כאן את המנהרות, הפרות הסדר על הגדר וזה הכול ביחד. במובן מסוים נחצו כל הקווים האדומים. אנחנו ערוכים לקראת עימות ובצד השני לא מבינים כמה אנחנו מוכנים זה", אמר אל"ם הלר לתושבים. למרות השיחה המתוחה התושבים גיבו את פעולות צה"ל.

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

לראשונה: זוג לסביות קיבל ברוסיה אשרה לעלייה במסגרת חוק השבות

משרד האוצר נאבק ביוקר המחייה: ייבחן כל חשש להתייקרות מוצרים

הרכבת בפריז התעכבה ב-45 דקות - הסיבה: אישה הרה ילדה בקרון

 

 כוחות הכיבוי ועובדי קק"ל מנסים להשתלט על שריפה בעוטף עזה
 

כוחות הכיבוי ועובדי קק"ל מנסים להשתלט על שריפה בעוטף עזה (קק"ל)

 

 

בתוך כך, כפי שפורסם בחדשות עשר, היום החלה לעבוד המערכת האוטומטית לאיתור בלוני תבערה.  המכ"מים זיהו כמה עשרות בלונים והצליחו להשמיד אותם לפני הגעתם לשדות הפתוחים. המערכת תפעל גם מחר כשיגיעו מפגינים רבים לעימותים השבועיים על גדר הרצועה.

 

מוקדם יותר, כחלק מההסלמה, תקף צה"ל באמצעות כלי טיס תשתית ששימשה חוליה שניסתה לשגר עפיפוני תבערה בדרום רצועת עזה. בכלי תקשורת פלסטיניים דווח כי אף אחד מחברי החוליה לא נפגע במהלך התקיפה. במקביל, הושגה שליטה על כ-20 שריפות שפרצו היום כתוצאה מ"טרור העפיפונים".

 

בתוך כך, העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", המקורב לארגון חיזבאללה, דיווח כי בחמאס הביעו נכונות לקדם עסקה עם ישראל בתיווך מצרי, שתכלול בין היתר את החזרת השבויים הישראלים המוחזקים בעזה. על פי הדיווח הלבנוני, המודיעין המצרי התחייב בפני חמאס כי מצרים תמשיך לפעול כדי לשפר את המצב ברצועה, בין היתר ע"י הבטחה לשיפור המצב הכלכלי ברצועה. עם זאת, בחמאס טוענים כי ההנהגה המצרית לא הציגה עדיין פתרונות מלאים במספר נושאים, בהם הפיוס הפנים פלסטיני ועצירת הסנקציות של הרשות הפלסטינית נגד הרצועה, משבר החשמל וסוגיית החטופים הנוגעת לפעילי חמאס הכלואים במצרים. לפי הדיווח, בחמאס הביעו את הסכמתם להיכנס ל"עסקה כוללת" שתכלול בין היתר החזרת הישראלים השבויים והקמת נמל ימי ושדה תעופה ברצועת עזה.

 

 השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בפתיחת תחנת כיבוי חדשה בנצרת עילית
 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בפתיחת תחנת כיבוי חדשה בנצרת עילית(חדשות עשר )

 

 

מהדיווח עולה כי מנגד בקהיר לא הציעו דבר בנושא הסרת הסנקציות מעל הרצועה אלא רק הבטיחו להמשיך ופעול עם גורמים ערביים, בהם איחוד האמירויות, על מנת להקים פרויקטים הומניטאריים בעבור תושבי רצועת עזה. על פי הדיווח, ההתקרבות בין חמאס לאיראן מהווה את נקודת המחלוקת המרכזית בין חמאס למצרים והיא גם המקור ל"כעס המצרי".

 

עוד עולה כי עצרת המחאה, שהתקיימה ביום שישי האחרון של הרמדאן על גדר הגבול ונשאה את השם "יום אל-קודס העולמי", הוכיחה, לפי גורמים מצריים, כי העצרות והתהלוכות לאורך הגבול ממומנות על ידי האיראנים, דבר העולה בקנה אחד עם ההערכה הישראלית.

 

בבוקר אמר גלעד ארדן, השר לביטחון הפנים, כי יש סיכוי גדול למבצע רחב ברצועת עזה בחודשים הקרובים. "זו האופציה האחרונה שהיינו רוצים בה, אך אם חמאס יקרע את החבל - מבצע בעזה הוא אופציה שההסברות שלו עלתה. על השאלה כיצד לנהוג בילדים שמפריחים את עפיפוני ובלוני התבערה, השיב שהגיל לא משנה. "בדיוק כפי שצה"ל נוהג במשגרי טילים בלי קשר לטיל, אלא בהתייחס לפעולה שהם עושים, כך צריך לפעול, גם נגד משגרי העפיפונים", אמר.