21.06.2018

20:48

גורמים בסביבת שרה נתניהו: "נכתוש את עדי התביעה בבית המשפט"

למרות חילוקי דעות בצוות ההגנה של רעיית רה"מ, הקו המנחה צפוי להיות לוחמני, כשהמטרה לקעקע את אמינותם של העדים, בהם נפתלי וחפץ. ההערכה: המשפט ייחל בחודש הקרוב

בעקבות כתב האישום שהוגש היום (חמישי) נגד רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות במסגרת תיק המעונות, החלו עורכי דינה לעבוד על טיעוני ההגנה שיציגו בבית המשפט. עם זאת, נראה כי ישנם חילוקי דעות בתוך צוות ההגנה.

 

בצד אחד, ניצב עו"ד יוסי כהן שתומך בקו לוחמני ושואף "לכתוש את עדי התביעה בבית המשפט", כדי לקעקע את אמינותם. בצד שני ניצבים עורכי הדין יעקב וינרוט ועמיר חדד העובד במשרדו שמנסים למצוא דרך להגיע להסדר עם הגורמים המשפטיים ולא הגיע לכדי משפט כדי למנוע מצב שבו נתניהו תצטרך לעמוד על דוכן הנאשמים.

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

הרכבת בפריז התעכבה ב-45 דקות - הסיבה: אישה הרה ילדה בקרון

דיווח: בצל המתיחות - חמאס מוכן לדון בהחזרת השבויים הישראליים

ראש העיר קריית מלאכי לשעבר שהורשע בהטרדה מינית - יתמודד שוב

 

 שרה נתניהו
 

שרה נתניהו (רויטרס)

 

 

למרות שבפרקליטות טוענים כי המרמה בתיק מובהקת ואינה ניתנת להבנה בדרך אחרת, גורמים בסביבת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, טענו כי הוא הגיש את כתב האישום רק לאחר ששוכנע והוא לא עשה זאת בלב שלם. לכן, הוא לא סתם את הגולל על הסיכוי לסיים את התיק בהסדר טיעון ולא במשפט הלכה למעשה.

 

למרות שרק היום הוגש כתב האישום, על פי ההערכות, המשפט צפוי להתחיל במהלך החודש הקרוב, כיוון שעובדי בתי המשפט עתידים לצאת לחופשת קיץ בקרוב. נשיא בית המשפט השלום בירושלים, אביטל חן, צפוי להקדים את הדיון כדי להתחיל לפני היציאה לפגרה. עם זאת, ההערכה היא שעדי התביעה בתיק לא ימסרו את עדותם עד חודש נובמבר לכל הפחות. חן הוא הגורם שיקבע את הרכב השופטים בתיק ואת מספרם.

 

בין העדים שנמצאים על הכוונת של צוות ההגנה של רעיית רה"מ ניצבים שלושה מרכזיים: מני נפתלי, לשעבר אב הבית במעון רה"מ; ניר חפץ, לשעבר יועצם הקרוב של בני הזוג נתניהו שהפך לאחרונה לעד מדינה בתיק 4000 והיועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע פארגו.

 

נתניהו מואשמת כי בין השנים 2013-2010 הזמינה ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ-359 אלף שקלים למעון ראש הממשלה, בזמן שיצרה מצג שווא לפיו לא מועסקת במעון מבשלת, על מנת לחייב את הארוחות על חשבון המדינה. 

 

 מני נפתלי
 

מני נפתלי - אחד מעדי התביעה בתיק (חדשות עשר)

 

 

לפי האישומים, המבשלות במעון הועסקו על ידי חברת כח-אדם "מיקוד", ושובצו על תקנים של עובדות ניקיון, באופן שיצר כלפי המשרד מצג כוזב שמדובר בעובדת ניקיון נוספת. המבשלות אושרו על ידי הנאשמת לתפקיד מבשלות, ולאחר שהחלה העסקתן, עבדו בפועל במטבח המעון בבישול. בכל מהלך התקופה הרלוונטית, מדי יום ביומו (למעט ימים יוצאים מן הכלל בהם נעדרו מעבודתן) הוכנו כלל הארוחות במעון ע"י המבשלות, וזאת בהתאם לתפריט ולהנחיות שנתנה הנאשמת למבשלת שעבדה אותה עת במעון, בין במישרין, בין באמצעות אב-הבית ובין באמצעות מזכירותיה.

 

למרות העובדה שבמעון הועסקו מבשלות ועל כן לא ניתן היה להזמין מזון מבושל ממסעדות, כאמור בנוהל משנת 2009, הורתה הנאשמת כדבר שבשגרה לעובדי המעון (מזכירותיה ואבות הבית), להזמין ארוחות מוכנות ממסעדות עבורה ועבור בני המשפחה ואורחיהם, וכן מעת לעת הורתה להזמין שפים ממסעדות כדי שאלה יבשלו את האוכל לארוחות בהן התארחו במעון אורחים פרטיים של בני המשפחה, כל זאת, על פי כתב האישום, תוך מרמה ובאמצעות הצגת מצגי שווא.

 

מוקדם יותר מסרו באי כוחה של שרה נתניהו, עורכי הדין יעקב וינרוט, יוסי כהן ועמית חדד, בתגובה: "כתב האישום מופרך והזוי. פעם ראשונה בישראל ובעולם שמעמידים לדין רעיית מנהיג על אוכל בחמגשיות. לא היו פה שום מרמה והפרת אמונים או קבלת דבר במרמה או כל עבירה שהיא. רעיית ראש הממשלה שאינה עובדת ציבור, כלל לא הכירה את הנהלים ויצאה דוברת אמת בבדיקת פוליגרף כשנשאלה בעניין זה. רעיית ראש הממשלה היא לא זו שהזמינה את המזון והחמגשיות, אלא אב הבית לשעבר, עד המדינה מני נפתלי, כפי שהוא הודה בעצמו בבית המשפט בהרצליה.

 

 ניר חפץ
 

ניר חפץ - אחד מעדי התביעה בתיק (חדשות עשר)

 

 

"משפחת נתניהו היא לא זו שצרכה את עיקר המזון והחמגשיות, אלא אנשים רבים אחרים, לרבות עובדי הבית. הסכום כולל גם אירוח אורחים רשמיים מהארץ ומהעולם, לרבות ארוחות דיפלומטיות עם מנהיגים שאמורות להיות ממומנות מתקציב אחר, ושגם אותן 'הלבישו' על הגברת נתניהו. 

 

"אבל האבסורד הגדול ביותר בכתב האישום נובע מכך שהוא מתבסס על נוהל בלתי חוקי, שגם מי שכתב אותו מודה שהוא בלתי חוקי. נוהל המבשלת נכתב בחטף על ידי שלושה פקידים חסרי סמכות, במיוחד עבור ראש הממשלה נתניהו, חמישה ימים בלבד לפני כניסתו לתפקיד ראש הממשלה במרץ 2009.

 

"הנוהל מעולם לא קיבל את האישור הנדרש על ידי ועדת הכספים של הכנסת שהיא הגורם היחיד המוסמך על פי חוק יסוד הממשלה, לקבוע מה מותר ומה אסור במעון ראש הממשלה. כתב אישום שמתבסס על נוהל לא חוקי, לא יכול להחזיק מים. לעומת זאת ועדת הכספים של הכנסת כן קבעה, בהתבסס על חוק יסוד הממשלה, שכל הוצאות הכלכלה של ראש הממשלה ומשפחתו במעון ראש הממשלה ישולמו על ידי המדינה, כפי שנקבע גם לגבי בית הנשיא.

 

"לא רק שכתב האישום מתבסס על טענות שקריות ועל נתונים שגויים ומסולפים, הוא מתבסס כולו על נוהל פסול ובלתי חוקי שהוחל במיוחד עבור ראש הממשלה נתניהו ועבורו בלבד. כעת נוצרה הזדמנות להטיל אלומת אור על העובדות לאשורן. אנו בטוחים שבסופו של דבר הצדק, האמת וההיגיון ייצאו לאור".