21.06.2018

19:59

עודכן:

יממה לאחר התקפלות טראמפ: פחד ומתיחות בגבול מקסיקו-ארה"ב

גורם בממשל טען כי הורים שייכנסו לארה"ב עם ילדיהם לא יופנו באופן זמני לביהמ"ש • מלניה ביקרה במתקן שבו שוהים הילדים, ולבשה מעיל שעליו נכתב: "ממש לא אכפת לי"

גורם בממשל טראמפ אמר היום (חמישי) כי ארצות הברית תפסיק באופן זמני להעמיד לדין מהגרים שיחצו את הגבול עם ילדיהם באופן בלתי חוקי, כך דווח ב"וושינגטון פוסט". על פי הדיווח, אנשי משמר הגבול קיבלו הוראה להפסיק לשלוח הורים עם ילדים לבתי משפט. אם אכן המהלך ייצא אל הפועל, מדובר בשינוי מהותי במדיניות ההגירה האמריקנית, ובעיקר לאחר כניסתו של הנשיא דונלד טראמפ ששם את בלימת ההגירה כיעד משמעותית והגדיר כי ינהג ב"אפס סבלנות". דובר משרד המשפטים הכחיש את הדיווח.

 

בד בבד, ההצבעה בקונגרס בנושא חוק המהגרים נדחתה לשבוע הבא על מנת שהמחוקקים יוכלו "ללמוד טוב יותר את הנושא". בכיר במשטר האמריקני אמר לסוכנות "AP" כי "500 ילדי מהגרים שהופרדו מהוריהם התאחדו עם המשפחות שלהם". דובר הפנטגון מסר כי עד 20,000 ילדי מהגרים שנעצרו יוכלו לשהות במחנות צבאיים באופן זמני. אך לא ברור היכן ישהו הוריהם.

 

בתוך כך, הגברת הראשונה מלניה טראמפ, שמוקדם יותר השבוע מתחה ביקורת על המדיניות של בעלה, ואמרה כי היא "שונאת לראות ילדים מופרדים ממשפחותיהם", ביקרה במתקן שבו שוהים ילדים שהופרדו מהוריהם במדינת טקסס, הסמוכה לגבול ארה"ב-מקסיקו. מלניה הודתה לכל הנוכחים במקום ואמרה שהגיעה כדי ללמוד על המתקן.

 

 

בתמונות מתוך הביקור, נראה כי הגברת הראשונה לבשה בעת הביקור מעיל, שעליו הכתובת: "באמת לא אכפת לי". מלשכתה נמסר כי "זה מעיל. אין פה שום מסר נסתר. לאחר הביקור החשוב בטקסס היום, אנו מקווים שהתקשורת לא תבחר להתמקד במלתחה שלה". עם זאת, נשיא ארה"ב כתב בטוויטר שהמסר כוון נגד התקשורת.

 

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

דיווח: בצל המתיחות - חמאס מוכן לדון בהחזרת השבויים הישראליים

הרכבת בפריז התעכבה ב-45 דקות - הסיבה: אישה הרה ילדה בקרון

פגיעה פיזית ונפשית במשך חצי שנה: מטפלת חשודה בהתעללות בקשישה

 

טראמפ חותם על הצו הנשיאותי המונע הפרדת ילדים מהוריהם
 

טראמפ חותם על הצו הנשיאותי המונע הפרדת ילדים מהוריהם (רויטרס)

 

 

ג'ים דארלינג, ראש עיריית מקאלן (טקסס), שהפכה בימים האחרונים לסמל הפרדת הילדים מהוריהם, מכיר את המצב הרגיש מקרוב לאחר שכיהן בתפקיד גם לפי ארבע שנים, עת אירע משבר המהגרים הקודם, אמר לחדשות עשר: "היינו בסרט הזה גם ב-2014. גם אז היו פה הרבה צוותי תקשורת שעשו רעש, אך הם נעלמו לאחר ארבעה ימים ומשבר ההגירה המשיך. גם הפעם הסיפור יהיה דומה".

 

מרתה סנצ'ז, פעילה למען זכויות המהגרים בטקסס, התייחסה למהגרים שמצליחים להיכנס לארה"ב באופן בלתי חוקי, ואמרה: "גם אחרי הכניסה הפחד לא נעלם. הם לא יוצאים מהבית כי הם מפחדים שיגרשו אותם כשפי שהורי הילדים האלה גורשו. הפחד הכי גדול הוא שיפרידו את המשפחות". סנצ'ז הוסיפה כי "ההחלטה של טראמפ נובעת ממניעים גזעניים כפי שהוא עושה בכל המהלכים שלו מתחילת כהונתו".

 

דניאל דיאז, פעיל למען המהגרים המגיעים לטקסס, סיפר: "בדרך כלל הם חוצים את הנהר בין שתי המדינות בסירות קטנות, אך לעיתים הם יורדים מהסירות ומתחילים לשחות. זה תלוי במבריחים שלהם". היום הגיעו מאות מתנגדים למדיניות של טראמפ והפגינו בכיכר הראשית של מקאלן. אחד מהם אמר "אנחנו אומה של מהגרים ואם הוא (טראמפ) לא מאמין בהגירה – הוא זה שצריך לצאת מכאן". מפגינה אחרת אמרה :הם עברו דרך קשה ואנחנו צריכים לשאת באחריות אם אנחנו מחליטים לסרב לקליטתם".

 

אתמול חתם הנשיא טראמפ חתם על צו נשיאותי בנוגע למשפחות המהגרים. הצו, לדבריו, ימנע הפרדת משפחות אולם לא ישנה את מדיניות הממשל של "אפס סובלנות". לדברי טראמפ, "העניין הוא להשאיר משפחות יחד, ובאותה העת להבטיח כי יש לנו גבול מאוד חזק". החתימה נועדה לפתור את המשבר בממשל ולשים סוף לביקורת הציבורית החריפה על מדיניות ההגירה של ארצות הברית, שמפרידה הורים מילדיהם, חלקם בגיל שלושה חודשים.

 

 ילדים הולכים בטור במתקן מעצר בטקסס, על גבול מקסיקו
 

ילדים הולכים בטור במתקן מעצר בטקסס, על גבול מקסיקו (רויטרס)

 

 

הצו, שכותרתו "לאפשר לקונגרס הזדמנות להתייחס להפרדת משפחות", מציין כי בהתאם למדיניות הנוכחית, "זה מצער שכשלונו של הקונגרס לפעול הציב את הממשל בעמדה שמאלצת אותו להפריד משפחות זרות על מנת לאכוף את החוק בפועל". מובהר כי מדובר בצו זמני, שיוחלף בחקיקה מסודרת בקונגרס. עם זאת, הצו גם כולל סעיף לפיו ניתן יהיה להפריד משפחות "במקרה שבו קיים חשש שהחזקת הילד עם הוריו תסכן את רווחת הילד" - נוסח ששימש את הממשל להצדיק הפרדת משפחות עד כה. 

 

בתו של הנשיא ויועצתו הבכירה, איוונקה טראמפ, הגיבה לחתימה בציוץ בטוויטר. "תודה לך, הנשיא", כתבה, "על נקיטת פעולה הכרחית לסיום הפרדת משפחות בגבול". היא הוסיפה כי "הקונגרס חייב לפעול כעת ולהגיע לפתרון קבוע התואם את ערכינו המשותפים - אותם ערכים שרבים כל כך מחפשים בבואם לכאן, כשהם פועלים ליצור חיים טובים יותר עבור משפחותיהם". 

 

גורם בממשל מסר אתמול לפני החתימה כי הצו קובע שמשפחות שייתפסו בגבול ייעצרו יחד - ולא יופרדו. כמו כן, הורים יקבלו עדיפות בטיפול בתיקי ההגירה שלהם. עם זאת, הגורם הבהיר כי הצו החדש לא יסיים את מדיניות "אפס סובלנות" של ממשל טראמפ. 

 

מוקדם יותר אתמול, בישיבת הקבינט בבית הלבן, טען טראמפ: "נפתור את בעיית ההגירה כמו שפתרנו בעיות רבות אחרות". לדבריו, "כולנו חושבים אותו דבר, רוצים שמשפחות ישארו מאוחדות". עם זאת, הוא הבהיר: "אם לא היינו חזקים בגבולות, המדינה שלנו לא הייתה שלנו יותר, היו נכנסים לכאן מאות אלפי אנשים".