BETA

21.06.2018

10:58

פרשת המורה הפדופיל - ההורים לבג"ץ: העבירו את המנהלת מתפקידה

עשרות הורים עתרו נגד בכירים במשרד החינוך, ותקפו את התנהלות מנהלת ביה"ס בת"א שבו לימד שאול שמאי. "לו הייתה פועלת לעצור העסקתו, הטירוף הזה היה נפסק זמן רב לפני"

עשרות הורים מבית הספר בתל אביב שבו לימד המורה הפדופיל שאול שמאי, עתרו היום (חמישי) לבג"ץ נגד גורמים במשרד החינוך, ודרשו להעביר את מנהלת בית הספר מתפקידה.

 

ההורים עתרו נגד מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, מנהלת מחוז תל אביב במשרד החינוך, חיה שיטאי, מנהלת אגף החינוך בעיריית ת"א, שירלי רימון ומנהלת ביה"ס, ענת מני. ההורים טוענים כי יש להעביר את מני מתפקידה כתוצאה מ"אובדן אמון מוחלט ובלתי הפיך".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

אושר בהונגריה: עונש מאסר למי שיסייע למבקשי מקלט

דיווח: יפן תקפיא תרגילי היערכות לתקיפה צפון קוריאנית

מסתמן: הנשיא ריבלין לא יעניק חנינה לשר לשעבר, סטס מיסז'ניקוב

 

כמו כן, דרשו ממשרד החינוך לפרסם כללים ונהלים בכל הנוגע להעסקתם של מורים מחליפים על מנת למנוע הישנות של מקרים דומים.

 

שר החינוך נפתלי בנט עם הורים שהפגינו מחוץ לבית הספר שבו לימד שאול שמאי
 

שר החינוך נפתלי בנט עם הורים שהפגינו מחוץ לבית הספר שבו לימד שאול שמאי(צילום מסך)

 

 

העותרים פירטו שורה של מעשים ומחדלים לכאורה של מנהלת ביה"ס, בנוגע לתקופה שקדמה להעסקתו של הפדופיל המורשע, להחלטה לשבץ אותו כמורה מחנך קבוע לכיתה ב' והן ולהימנעותה מסילוקו לאלתר של שמאי גם לאחר שחזתה על פי עדותה שלה במשטרה בהתנהגויותיו הפסולות עם הילדות בחצר בית הספר.

 

"הכיצד יתכן שמנהלת בית הספר, המחויבת בשמירת שלומם וביטחונם הפיזי והנפשי של הילדים במוסד החינוכי, תראה מראות כאלו, של מורה המצמיד אליו ילדות בחצר ובמקום לפעול כמתחייב על פי דין ועל פי המצפון והמוסר ולעצור מידית את העסקתו, תוך הגשת תלונה דחופה במשטרה, היא 'פונה אליו' ואומרת לו שהדבר 'לא מקובל עליה' משום שזה 'יכול להתפרש לא טוב', כתבו ההורים. "לו הייתה פועלת לעצור את העסקתו, כל הטירוף הזה היה נפסק זמן רב קודם לכן ולא נמשך, יום אחר יום, במשך שתי שנות לימוד כמחנך".

 

כזכור, בית המשפט גזר לפני חודש שבע שנות מאסר ו-18 חודשי מאסר על תנאי על שמאי, שהורשע בעבירות מין בתלמידותיו. עוד גזר השופט צבי גורפינקל כי שמאי יפצה כל מתלוננת ב-25 אלף שקלים.

 

"אין להכביר במילים על חומרת המעשים שנעשו על ידי הנאשם. הנאשם ניצל את מעמדו כמורה וכמחנך, ואת יחסי האמון שיצר עם תלמידותיו ועם הוריהן כדי לבצע את המעשים המיניים לסיפוק תאוותיו. הוא ניצל את פער הכוחות והגילים, את מעמדו אל מול חולשתם של הקטינות. מדובר בסדרת אירועים שבוצעו באופן שיטתי, תוך שהנאשם יוצר תנאים לביצוע המעשים ותוך הסתרת הרשעתו הקודמת בעבירת מין ממנהלת בית הספר", אמר גורפינקל.

 

 שאול שמאי, המורה שהורשע בהטרדה מינית בתלמידותיו
 

שאול שמאי, המורה שהורשע בהטרדה מינית בתלמידותיו(חדשות עשר)

 

 

השופט אף התייחס לעברו של שמאי שהועסק במערכת החינוך למרות שהורשע בעבירת מין. "יש להתייחס בחומרה לעובדה... שהנאשם הוסיף לשמש כמורה בבית ספר למרות שהורשע בעבירת המין שיוחסה לו בכתב האישום שהוגש בבית המשפט בראשון לציון. באשר לעבירה של איסור עיסוק במוסד לאחר הרשעה בעבירת מין, עיקר האחריות מוטלת על המוסד החינוכי לאסור את עבודתו של מורשע בעבירת מין במסגרת המוסד. עם זאת, אין בכך כדי להסיר אחריות מהנאשם להפסיק את עבודתו מייד לאחר שהורשע. קיים כאן כשל באי דיווח על ההרשעה, שכתוצאה מכך המשיך הנאשם להיות מועסק בבית הספר, ויש למצוא את הדרך לדווח מייד למשרד החינוך ולמוסדות החינוך השונים על כל הרשעה של מי שנדון בעבירת מין".

 

שמאי הורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות מין בתלמידות בבית ספר בצפון תל אביב בו לימד. ע"פ כתב האישום, ארבע מהתלמידות היו בגילאי 8-7 וילדה נוספת בת 13 תושבת ראשון לציון לה העביר שיעורים פרטיים בביתה.

 

כתב האישום נגד שמאי גולל שורת עבירות קשות אותן ביצע שמאי במהלך השיעורים בכיתה לעיני התלמידים. בין השאר נכתב כי המורה הושיב את התלמידות על ברכיו, הכניס את ידיו מתחת לברכיהן ונגע באיבריהן המוצנעים, לעיתים חרף התנגדותם הפיזית והמילולית, נגד ארבע תלמידות.