20.06.2018

19:10

טראמפ חתם על הצו: "משפחות יישארו יחד - והגבול יישאר חזק"

לאחר הביקורת החריפה וניסיונות הפשרה, נשיא ארה"ב הציג צו מנהלי שנועד למנוע זמנית את הפרדת המשפחות, עד להסדרת החקיקה. אובמה: "האם אנו אומה שמקבלת אכזריות כזו?"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חתם אתמול בערב (רביעי) על צו נשיאותי בנוגע למשפחות המהגרים. הצו, לדבריו, ימנע הפרדת משפחות אולם לא ישנה את מדיניות הממשל של "אפס סובלנות". לדברי טראמפ, "העניין הוא להשאיר משפחות יחד, ובאותה העת להבטיח כי יש לנו גבול מאוד חזק". החתימה נועדה לפתור את המשבר בממשל ולשים סוף לביקורת הציבורית החריפה על מדיניות ההגירה של ארצות הברית, שמפרידה הורים מילדיהם, חלקם בגיל שלושה חודשים.

 

הצו, שכותרתו "לאפשר לקונגרס הזדמנות להתייחס להפרדת משפחות", מציין כי בהתאם למדיניות הנוכחית, "זה מצער שכשלונו של הקונגרס לפעול הציב את הממשל בעמדה שמאלצת אותו להפריד משפחות זרות על מנת לאכוף את החוק בפועל". מובהר כי מדובר בצו זמני, שיוחלף בחקיקה מסודרת בקונגרס. עם זאת, הצו גם כולל סעיף לפיו ניתן יהיה להפריד משפחות "במקרה שבו קיים חשש שהחזקת הילד עם הוריו תסכן את רווחת הילד" - נוסח ששימש את הממשל להצדיק הפרדת משפחות עד כה. 

 

בתו של הנשיא ויועצתו הבכירה, איוונקה טראמפ, הגיבה לחתימה בציוץ בטוויטר. "תודה לך, הנשיא", כתבה, "על נקיטת פעולה הכרחית לסיום הפרדת משפחות בגבול". היא הוסיפה כי "הקונגרס חייב לפעול כעת ולהגיע לפתרון קבוע התואם את ערכינו המשותפים - אותם ערכים שרבים כל כך מחפשים בבואם לכאן, כשהם פועלים ליצור חיים טובים יותר עבור משפחותיהם". 

 

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

שמונה פצועים, בהם שני ילדים במצב קשה, בתאונת דרכים בכביש 90

קים נפגש עם נשיא סין; סיאול דורשת תוכנית קונקרטית לפירוז

מונדיאל 2018: רוסיה העפילה לשמינית הגמר - אלפים חגגו ברחובות

 

גורם בממשל מסר לפני החתימה כי הצו קובע שמשפחות שייתפסו בגבול ייעצרו יחד - ולא יופרדו. כמו כן, הורים יקבלו עדיפות בטיפול בתיקי ההגירה שלהם. עם זאת, הגורם הבהיר כי הצו החדש לא יסיים את מדיניות "אפס סובלנות" של ממשל טראמפ. 

 

בד בבד, הנשיא לשעבר, ברק אובמה, פרסם אתמול בערב פוסט בפייסבוק ובו שאל: "האם אנו אומה שמקבלת אכזריות כקריעת ילדים מזרועות הוריהם או כזו שמעריכה משפחות ופועלת כדי להשאיר אותן מאוחדות?".

 


מוקדם יותר, בישיבת הקבינט בבית הלבן, טען טראמפ: "נפתור את בעיית ההגירה כמו שפתרנו בעיות רבות אחרות". לדבריו, "כולנו חושבים אותו דבר, רוצים שמשפחות ישארו מאוחדות". עם זאת, הוא הבהיר: "אם לא היינו חזקים בגבולות, המדינה שלנו לא הייתה שלנו יותר, היו נכנסים לכאן מאות אלפי אנשים". 

 

בציוץ בטוויטר, התייחס טראמפ למדיניות ההגירה האמריקנית "אפס סובלנות", והגן עליה. "ב'פייק ניוז' לא מציינים את הבטיחות והביטחון של המדינה שלנו כאשר הם מדברים על הגירה לא חוקית", כתב טראמפ בחשבון הטווייטר שלו, "חוקי ההגירה שלנו הם החלשים ביותר והגרועים ביותר בעולם והמפלגה הדמוקרטית תעשה הכל על מנת להשאיר אותם כמו שהם ולהשאיר את הגבולות פתוחים, דבר שיוביל לפשע". 

 

בווידאו: דיווח שליח חדשות עשר ממתקן המעצר בדרום טקסס

 

הוא הוסיף כי "זאת אשמת הדמוקרטים, הם לא יתנו לנו את הקולות הנדרשים על מנת להעביר חקיקה טובה". זאת, למרות הרוב הרפובליקני בקונגרס". לדברי טראמפ, "הם רוצים גבולות פתוחים, מה שמעודד פשע נורא. הרפובליקנים רוצים ביטחון". הוא סיכם: "אבל אני עובד על משהו - זה לעולם לא נגמר!". 

 

הקונגרס, בו כאמור יש רוב רפובליקני, נמצא תחת לחץ לשנות את המדיניות, זאת לאור הגינויים האחרונים סביב המתרחש. "הייתה לנו פגישה נפלאה", אמר טראמפ לאחר פגישה עם מחוקקים רפובליקנים. "הנשיא הבהיר שהפרדת הורים וילדים נראית רע", אמר המחוקק הרפובליקני טום קול.


לאחר שהרשויות במישיגן הודו כי חלק מהילדים שהופרדו מהוריהם והועברו לאומנה זמנית הם בגילאים של שלושה חודשים, הודיעו במחלקה לזכויות אדם במדינה כי המחלקה פועלת על מנת לבדוק את הסוגיה ואת השפעת מדיניות טראמפ. 

 

 ילדים הולכים בטור במתקן מעצר בטקסס, על גבול מקסיקו

ילדים הולכים בטור במתקן מעצר בטקסס, על גבול מקסיקו (רויטרס)