BETA

19.06.2018

19:21

שב"כ על ההחלטה בעניין נאשמי דומא: עומדים מאחורי ממצאי החקירה

הארגון הגיב להחלטת ביהמ"ש לפסול הודאות הנאשם ברצח בדומא שנתקבלו תחת עינויים: "השופטים קבעו שמסקנת שב"כ ראויה" • תיעוד - פעילי ימין לסב משפחת דוואבשה: "עלי מת"

השב"כ הגיב הערב (שלישי) להחלטת בית המשפט מהיום, שפסל את הודאות הנאשמים באירועי דומא שניתנו תחת עינויים, אך קיבל את הודאות הנאשם המרכזי, המואשם ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה, שנגבו לאחר הפעלת "האמצעים המיוחדים". "שירות הביטחון הכללי עומד מאחורי ממצאי החקירה, כפי שהוצגו בפני הפרקליטות, ושעל בסיסם גובש כתב האישום", נכתב בהודעת השב"כ.

 

"חברי תשתית טרור ובהם הנאשמים, שנחשדו בתכנון וביצוע מעשה הרצח ובמעשי טרור נוספים, נעצרו על בסיס מידע מודיעיני מבוסס", נמסר מהשב"כ, "בחקירתם התקבלו ראיות אודות מעורבותם בתכנון וביצוע המעשה, כולל הודאה ושיחזור, ובהתאם, הוגש כנגדם כתב אישום".

 

בשב"כ הוסיפו כי השופטים קיבלו את מסקנות הארגון לגבי אירועי דומא ובנוגע למסוכנות של "תשתית המרד", התארגנות הטרור המואשמת באחריות להם. "ביהמ"ש קבע שמסקנתנו לגבי הפיגועים הקשים והערכתנו בנוגע לאיום החמור הנשקף מ'תשתית המרד' היא ראויה, ואף נתמכת בראיות שנאספו בחקירה".

 

בית משפחת דוואבשה שהוצת בדומא
 

בית משפחת דוואבשה שהוצת בדומא (רויטרס)

 

 

"קביעות ביהמ"ש גם מחזקות את הצורך המיידי לסכל את פעילות תשתית הטרור", ציינו בשב"כ, "המשך פעילותה עלול היה להביא לפגיעה בנפש וברכוש, באופן ההופך את התשתית ליעד ראוי לסיכול".

 

בהודעתם, התמקדו השב"כ בהודאות שאושרו ע"י ביהמ"ש ולא באלו שנפסלו: "באשר לנאשם עמירם בן-אוליאל, לו מיוחס ביצוע הרצח עצמו, קבע בית המשפט כי הודאותיו קבילות וניתנו מרצון טוב וחופשי. באשר לנאשם הקטין, המואשם, בקשירת קשר לביצוע הרצח, קבע ביהמ"ש שחלק מההודאות שנמסרו על ידו יוכלו לשמש נגדו במהלך המשפט".

 

בתוך כך, סרטון שפורסם בעמוד הפייסבוק של ח"כ אחמד טיבי מציג פעילי ימין צועקים לסב משפחת דוואבשה ביציאה מבית המשפט: "עלי על הגריל, על האש, עלי מת", בהתייחס לילד עלי שנשף למוות עם משפחתו. 

 

כאמור, בית המשפט המחוזי בלוד פסל היום את הודאות הנאשמים ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה בכפר הפלסטיני דומא שהתקבלו תחת עינויים. עם זאת, השופטת רות לורך אישרה את הודאות הנאשם המרכזי, עמירם בן אוליאל, שנגבו לאחר הפעלת "האמצעים המיוחדים", פרט לאחת, שנתקבלה מיד לאחריהם.

 

כל הודאות הנאשם השני בתיק, שהיה קטין בעת ביצוע המעשים לכאורה ובזמן חקירתו בשב"כ, נפסלו - גם אלו שניתנו תחת עינויים וגם אלו שנתקבלו לאחריהם - פרט לאחת: זאת בה הוא מצביע על בן אוליאל כאחראי לרצח בני משפחת דוואבשה.

 

 עמירם בן אוליאל, נאשם ברצח בני משפחת דוואבשה בהצתת הבית בדומא
 

עמירם בן אוליאל, המואשם ברצח בני משפחת דוואבשה בדומא (חדשות עשר)

 

 

יש לציין, כי הפרקליטות לא חוזרת בה מכתב האישום, לפיו בן אוליאל רצח את שלושת בני מפשחת דוואבשה. כאמור, כתב האישום נסמך במידה רבה על הודאתו של הנאשם השני, המואשם בסיוע לרצח - ההודאה שנתקבלה ע"י ביהמ"ש, בה הוא גם קושר את עצמו לכאורה לרצח,

 

ביקורת חריפה נמתחה בפסק הדין על העינויים שהופעלו בחקירת השב"כ נגד הנאשמים. "האמצעים הללו פגעו פגיעה חמורה בזכות היסוד של הנאשמים לשמירה על שלמות הגוף והנפש", נכתב בפסק הדין.

 

אביו של הנאשם הקטין הגיב לפסק הדין: "אנו שמחים כי הצדק יצא לאור, וביהמ"ש פסק כי הבן שלנו אינו קשור כלל לאירוע דומא. ההחלטה מאשרת את שטענו לאורך כל הדרך - בננו עבר עינויים קשים במהלך החקירות. מלבד קביעת בימ"ש שניטל רצונו החופשי של הבן, העינויים גרמו לו תופעות פוסט-טראומתיות, מהן הוא סובל עד היום".

 

האב הוסיף: "אנו דורשים להקים באופן מיידי ועדת חקירה בלתי תלויה שתחקור את העינויים ואת האישור המשפטי שניתן להם. כמו כן, אנו דורשים לשחרר את בננו ממעצרו הקשה, ומהבידוד המוחלט בו הוא נמצא כיום - מדובר בתנאי כליאה הקשים במדינת ישראל".

 

עורכי דינם של הנאשמים טענו כי הודאותיהם אינן קבילות משום שנגבו תחת עינויים במהלך חקירתם בשב"כ. הנאשמים טענו כי הודו באשמה בגלל העינויים המדוברים. בפרקליטות טענו מנגד כי אין קשר בין "האמצעים המיוחדים" שהופעלו על הנאשמים להודאתם. אולם לבסוף, הסכימו בפרקליטות לפסול את ההודאות שניתנו תחת הפעלתם.