BETA

19.06.2018

15:16

עודכן:

משפט דומא: נפסלו הודאות הנאשמים שהתקבלו תחת עינויים

ביהמ"ש פסל הודאות הנאשם המרכזי שנעשו תחת אמצעים מיוחדים, אך אישר את אלו שנגבו לאחר מכן. במקביל נפסלו רוב הודאות הנאשם הקטין. עם זאת, הפרקליטות לא חזרה מהאישומים

בית המשפט המחוזי בלוד פסל היום (שלישי) את הודאות הנאשמים ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה בכפר הפלסטיני דומא שהתקבלו תחת עינויים. עם זאת, השופטת רות לורך אישרה את הודאות הנאשם המרכזי, עמירם בן אוליאל, שנגבו לאחר הפעלת "האמצעים המיוחדים", פרט לאחת, שנתקבלה מיד לאחריהם.

 

כל הודאות הנאשם השני בתיק, שהיה קטין בעת ביצוע המעשים לכאורה ובזמן חקירתו בשב"כ, נפסלו - גם אלו שניתנו תחת עינויים וגם אלו שנתקבלו לאחריהם - פרט לאחת: זאת בה הוא מצביע על בן אוליאל כאחראי לרצח בני משפחת דוואבשה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

סערת הפרדת הילדים מהוריהם: טראמפ יקיים דיון עם המחוקקים

יותר רחוק, יותר מדויק: הטורפדו החדש של צוללות חיל הים

ההתעללויות בפעוטונים: עיריות מגבירות את הפיקוח על גני הילדים

 

יש לציין, כי הפרקליטות לא חוזרת בה מכתב האישום, לפיו בן אוליאל רצח את שלושת בני מפשחת דוואבשה. כאמור, כתב האישום נסמך במידה רבה על הודאתו של הנאשם השני, המואשם בסיוע לרצח - ההודאה שנתקבלה ע"י ביהמ"ש, בה הוא גם קושר את עצמו לכאורה לרצח,

 

ביקורת חריפה נמתחה בפסק הדין על העינויים שהופעלו בחקירת השב"כ נגד הנאשמים. "האמצעים הללו פגעו פגיעה חמורה בזכות היסוד של הנאשמים לשמירה על שלמות הגוף והנפש", נכתב בפסק הדין.

 

 עמירם בן אוליאל, נאשם ברצח בני משפחת דוואבשה בהצתת הבית בדומא
 

עמירם בן אוליאל, נאשם ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה בדומא (חדשות עשר)

 

 

אביו של הנאשם הקטין הגיב לפסק הדין: "אנו שמחים כי הצדק יצא לאור, וביהמ"ש פסק כי הבן שלנו אינו קשור כלל לאירוע דומא. ההחלטה מאשרת את שטענו לאורך כל הדרך - בננו עבר עינויים קשים במהלך החקירות. מלבד קביעת בימ"ש שניטל רצונו החופשי של הבן, העינויים גרמו לו תופעות פוסט-טראומתיות, מהן הוא סובל עד היום".

 

האב הוסיף: "אנו דורשים להקים באופן מיידי ועדת חקירה בלתי תלויה שתחקור את העינויים ואת האישור המשפטי שניתן להם. כמו כן, אנו דורשים לשחרר את בננו ממעצרו הקשה, ומהבידוד המוחלט בו הוא נמצא כיום - מדובר בתנאי כליאה הקשים במדינת ישראל".

 

עורכי דינם של הנאשמים טענו כי הודאותיהם אינן קבילות משום שנגבו תחת עינויים במהלך חקירתם בשב"כ. הנאשמים טענו כי הודו באשמה בגלל העינויים המדוברים. בפרקליטות טענו מנגד כי אין קשר בין "האמצעים המיוחדים" שהופעלו על הנאשמים להודאתם. אולם לבסוף, הסכימו בפרקליטות לפסול את ההודאות שניתנו תחת הפעלתם.

 

בית משפחת דוואבשה שהוצת בדומא
 

בית משפחת דוואבשה שהוצת בדומא (רויטרס)

 

 

עו"ד איתמר בן גביר, המייצג את הנאשמים, טען בפתח הדיון: "בין אם הטענות יתקבלו ובין אם לא, אני יודע את מה שאני ראיתי - חמש דקות לאחר שעמירם בן אוליאל עלה מחדר העינויים, אני פגשתי אותו, לאחר 21 ימים ללא עורך דין. המחזה שנגלה לעיניי היה קשה, קשה מאוד". בן גביר הוסיף: "אני מכיר אותו בתור אדם חזק, בחור מאוד חזק גם בנפש, גם בבריאות. פגשתי שבר כלי. הוא רעד, קילל. אמר לי, 'טוב מותי מחיי'". לטענת בן גביר, תחת העינויים שעברו הנאשמים, "רוב האנשים במדינה היו מודים בכל מה שיבקשו מהם להודות".

 

בן גביר סיכם כי "מדינת ישראל חייבת היום בשביל עצמה, בשביל המוסר, בשביל ההגינות, לעצור את הדבר הזה. ישראל היא לא איראן, היא לא סוריה". לדבריו, אם הטענות לא יתקבלו, "נהיה בדיוק כמו מדינת עולם שלישי. ישברו אנשים, ירביצו להם, יכסחו להם את הצורה בחדרי חקירות, והם יגידו לחוקרים מה שהם רוצים לשמוע. זו לא דמוקרטיה".

 

חוסיין דוואבשה, סבו של התינוק עלי שנשרף למוות באירוע, אמר: "אנחנו רוצים לדעת מה הם מחליטים היום ומה הם הולכים להגיד על הפושעים האלה, ששרפו ממשפחה שלמה. הילד כל הזמן רוצה את אבא שלו ואת אימא שלו". לדבריו, "אני מבקש מהשופט שישים את הילד הזה מול העיניים שלו, ויהיה צדק במשפט הזה". לטענתו, אם הנאשמים לא היו ישראלים, "היה משהו אחר לגמרי, היו נותנים להם עונש מוות במקום, לא מחכים למשפטים ודיון".

 

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) הגיע גם הוא לדיון, ומסר כי "מדובר באחד הפשעים הנפשעים ביותר שהיו לאחרונה. גם הסב וגם הדוד רוצים שהפושעים ייכנסו לכלא עד סוף חייהם".

 

"במערכת הפוליטית יש מי שהסית נגד הפלסטינים באופן כללי, וההסתה הזו גרמה לאלימות מידית במעשה הפשע הנפשע הזה", הוסיף טיבי. "אנחנו מאשימים שרים ופוליטיקאים בהסתה שגרמה לשריפת המשפחה". לדבריו, "גם מתנחלים שביצעו עבירות קודמות ופשעים דומים לא הובאו לדין, ולכן המסר היה שאפשר להקל ראש בניסיונות של הצתות ופגיעה בפלסטינים, שהתוצאה הסופית שלהם הייתה שריפתה של משפחת דוואבשה".