18.06.2018

23:43

עודכן:

רופא, שר, עבריין – ובוגד? קווים לדמותו של גונן שגב

השר לשעבר, שהואשם בריגול, ישב בשולחן ממשלת רבין, ועשור אח"כ גם בכלא, לאחר שהורשע בהברחת אקסטזי • וגם: אילו סוכנים נוספים הפעילה איראן בישראל? • פרשנות

גם ללא פרשת הריגול שהתפרסמה אתמול (שני), חייו של גונן שגב יכלו להיות בקלות בסיס לסרט. האדם שהגיע לצמרת הפוליטית במדינת ישראל, ולאחר מכן נפל לתהומות, והגיע היום כאמור לשפל חדש - אישום בריגול נגד המדינה לטובת איראן.

 

שגב נולד בקרית מוצקין ב-1956. לאחר שירות קבע החל ללמוד רפואה ובסוף שנות ה-80 קיבל תואר דוקטור מאוניברסיטת בן גוריון. בבחירות 1992, נבחר לכנסת כח"כ אלמוני יחסית במפלגת "צומת" של רפאל איתן. בתשדיר הבחירות של המפלגה שגב מתואר כ"נציג ההתיישבות העובדת, רופא, יזם, יצואן וקצין ביחידה מובחרת".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

לקח מקל חד ותקע בצווארה: עשרה חודשי מאסר לאדם שהרג צבת ים

בכיר אמריקני ל-CNN: ישראל עומדת מאחורי התקיפה במזרח סוריה

לראשונה מזה שנים: נתניהו נפגש בפומבי עם מלך ירדן עבדאללה

 

בשל חילוקי דעות קשים עם רפול, התפצל שגב מ"צומת" והקים סיעה חדשה בשם "ייעוד", שחברה ב-1995 לקואליציית רבין והעניקה לה יציבות. לאחרונה, סיפר איש יחסי הציבור רני רהב בתוכנית "אינטימי" עם רפי רשף, שהציע לרבין לנסות לגייס את שגב לממשלה. "אמרתי לרבין: 'יצחק, אין מצב שרפול יבוא לממשלה הזאת, אבל אתה חייב להכיר את גונן שגב'", סיפר רהב, "יצחק לא האמין בזה, אבל התעקשתי". לדברי רהב, השניים נפגשו בביתו ברמת גן, "והשאר זה היסטוריה".

 

 גונן שגב במרפאתו בניגריה
 

גונן שגב במרפאתו בניגריה( אתר הוטלז)

 

 

לאחר החיים הפוליטיים, שב שגב לכותרות, שלא בטובתו, כשהורשע בהברחת אקסטזי לישראל. בחקירתו טען שחשב שמדובר בסוכריות m&m. הוא נידון לחמש שנות מאסר, אך השתחרר לאחר שלוש שנים וחצי בשל התנהגות טובה.

 

בשנים האחרונות, שגב לא חי בישראל. התדמית של העבריין המורשע שהיה בעברו שר בממשלה הקשתה עליו להתפרנס בארץ. הוא עבר לניגריה, שם מידי פעם טיפל בחולים, ומדי פעם תיווך בעסקאות כאלו ואחרות. שם הוא גם סומן ע"י האיראנים.

 

אדם שהכיר היטב את פעילות באפריקה אמר הערב לחדשות עשר: "שגב הוא נוכל ברמות הכי גבוהות שיש. הוא גורם לכולם לחוש כלפיו אמפתיה חזקה מאוד. יש לו צ'ארם שמושך אליו אנשים".

 

 גונן שגב
 

גונן שגב (חדשות עשר)

 

 

שגב לא לבד: מי עוד ריגל לטובת איראן נגד ישראל?

 

במלחמת הצללים בין המודיעין האיראני לישראלי, אנו שומעים לרוב דווקא על מרגלים שעבדו בטהראן עבורנו. אולם ניתן לראות לאורך השנים גם מאמצים נמשכים מצד המודיעין האיראני לגייס ישראלים.

 

בשנים האחרונות טהראן ניסתה לגייס לשורותיה לא פחות מעשרה יהודים-איראנים שעלו לישראל. ב-2007, למשל, השב"כ עצר צעיר יהודי ממוצא איראני שעלה לישראל. האיראנים דרשו ממנו להביא מכר שלו שעבד במערכת הביטחון לפגישה עם אנשי המודיעין האיראני בטורקיה.

 

דרך אחרת של המודיעין האיראני לגייס סוכנים היא להפעיל אנשי עסקים. גונן שגב, למשל, שייך לקטגוריה הזו, כמו גם החרדי אלי כהן, שנעצר בגין סחר עם איראן בחלקי חילוף צבאיים לנגמ"שים ומטוסים בין 2000 ל-2004.

 

וכמובן, לא ניתן לדבר על סחר עם האיראנים מבלי להזכיר את פרשת נחום מנבר - סוחר הנשק, הקיבוצניק וקצין הצנחנים, שהורשע בסחר עם טהראן. בין השנים 1992 ל-1994, מכר מנבר לאיראנים 150 טון של חומר שממנו אפשר לייצר גז חרדל. הוא נידון ל-16 שנות מאסר, והשתחרר מהכלא ב-2011. ראש המוסד שבתאי שביט כינה אותו "הבוגד הגדול ביותר שהיה בישראל".