BETA

18.06.2018

19:04

שגב בחקירתו: לא היה לי מניע כספי או אידאולוגי בקשר עם איראן

השר לשעבר המואשם בריגול נגד המדינה טען כי הקשר עם טהראן נוצר אחרי ששגרירות איראן בניגריה הזמינה אותו לתת יעוץ וטיפול רפואי לדיפלומטים איראנים

השר וחבר הכנסת לשעבר, גונן שגב, שהיום (שני) הותר לפרסום כי הוא מואשם בריגול נגד מדינת ישראל לטובת איראן, הודה בחקירתו בשב"כ כי היה בקשר עם האיראנים, אך טען שעשה זאת בכדי לעזור לישראל.

 

עוד טען שגב בחקירתו כי לא היה לו שום מניע כספי או אידאולוגי בפנייתו לאיראנים. כמו כן, הוסיף כי לא היה לו מידע סודי להעביר לטהראן. לטענתו, אילו היה לו מידע כזה – לא היו שמים אותו באגף פלילי רגיל בכלא, שם ריצה עונש מאסר בגין עבירות של ניסיון הברחת סמים וזיוף דרכון. פקיד ישראלי בכיר מסר לחדשות עשר כי שגב טען בחקירתו כי הקשר עם האיראנים נוצר אחרי ששגרירות איראן באבוג'ה הזמינה אותו לתת יעוץ וטיפול רפואי לדיפלומטים איראנים.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

אישום השר לשעבר שגב בריגול הוא חציית קו אדום בלתי צפויה

נפתח משפטו של משה איבגי: השחקן כופר בכל ההאשמות נגדו

הלחץ על טראמפ גובר: תמונה של פעוטה בגבול מעוררת סערה

 

כאמור,היום הותר לפרסום כי שגב נעצר בחודש שעבר בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל. בתום חקירתו, הגישה פרקליטות מחוז ירושלים כתב אישום נגדו לבית המשפט המחוזי בעיר, בגין עבירות אלו וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. כתב האישום אושר בידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. 

 

 גונן שגב
 

גונן שגב (חדשות עשר)

 

 

שגב נמצא כרגע במתקן של שב"כ והוא צפוי לעבור בימים הקרובים לידי השב"ס. לאחר מעצרו, במשך תשעה ימים נמנעה משגב פגישה עם עורכי דינו. לאחר אותם תשעת ימים הובא לבית משפט השלום בירושלים בפני שופטת. בפעם האחרונה הוא הובא לדיון בבית משפט מחוזי ירושלים, שם הוגשה בקשה במקביל לכתב האישום לעצור אותו עד תום ההליכים. שגב עצור כרגע עד תשעה ביולי אז יובא שוב לדיון. ככל הנראה פרקליטיו יסכימו למעצר עד החלטה אם לעצור אותו עד תום ההליכים. גורמים בשב"כ מסרו לחדשות עשר כי תחום סיכול הריגול משתדרג בשל ריבוי הנסיונות של האיראנים לאיסוף מידע גם "קלאסי" וגם בתחום הסייבר. עוד נמסר: "מדובר בדמות בכירה. נבחן באיזו מידה גרם גונן שגב נזק בטחוני למדינת ישראל".

 

שגב, שבשנים האחרונות התגורר בניגריה, הגיע לגיניאה המשוונית במהלך חודש מאי 2018. שגב הועבר לישראל על פי בקשת משטרת ישראל, לאחר שגינאה המשוונית סירבה להתיר את כניסתו לשטחה על רקע עברו הפלילי. השר לשעבר נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי שגב מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל. 

 

לפי הודעת שב"כ, בחקירה בשב"כ ובמשטרה התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו.

 

גונן שגב
 

גונן שגב (חדשות עשר)

 

 

עוד העלתה החקירה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראניים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו. עוד התברר בחקירה, כי שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד.

 

בשב"כ טוענים כי כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האיראניים קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראליים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האיראני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האיראניים כגורמים עסקיים תמימים.

 

עורכי הדין אלי זהר ומשה מזור ממשרד גולדפרב זליגמן, באי כוחו של שגב, מסרו בתגובה: "אנו מלווים את מר שגב החל ממועד הגעתו ארצה לפני כחודש ימים. לאחרונה הוגש כתב אישום. פרטיו ברובם חסויים לבקשת המדינה. כבר בשלב ראשוני זה ניתן לומר, כי הפרסום שהותר משווה לדברים חומרה יתרה, על אף שמתוך כתב האישום, שפרטיו המלאים נותרו כאמור חסויים, מצטיירת תמונה שונה".

 

שגב כיהן כשר האנרגיה והתשתית מ-1994 עד 1996 מטעם מפלגת "יעוד" שהתפצלה מ"צומת". בתום כהונתו, הסתבך בפלילים בשתי פרשות. באחת הורשע בהונאה בכרטיסי אשראי בנסיבות מחמירות. בשנייה, הורשע בניסיון להברחת סמים ובזיוף דרכון דיפלומטי, ונגזרו עליו חמש שנות מאסר.