BETA

17.06.2018

20:37

מזכ"ל האו"ם נגד ליברמן: הפיץ שקרים ותרם להסלמה ברצועת עזה

פרסום ראשון: בדוח חריף שעוסק בהסלמה בדרום ואמור להתפרסם בימים הקרובים, יצא גוטרש בחריפות נגד שר הביטחון. עוד התריע כי "המשבר ההומינטארי ברצועה יוביל למלחמה"

פרסום ראשון: מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש צפוי להפיץ בהמשך השבוע דוח חריף בנוגע למצב בעזה בו הוא מזהיר מפרוץ מלחמה ומאשים את שר הביטחון אביגדור ליברמן בהפצת "טענות שקריות" שתרמו להסלמה בעזה, כך עולה מעותק של הדוח שהופץ בשבוע שעבר לחברות מועצת הביטחון של האו"ם, והגיע לידי חדשות עשר.

 

בדוח מתאר גוטרש מציאות של משבר הומניטארי ברצועת עזה. לפי הדוח מערכת הבריאות בעזה קורסת ומלאי התרופות אוזל. מזכ"ל האו"ם הוסיף כי אין חשמל בעזה במשך 22 שעות ביממה ובתחילת אוגוסט ייגמר התקציב של האו"ם לדלק עבור מתקנים חיוניים בתחומי המים, הבריאות והתברואה. גוטרש התריע בדוח כי המשבר ההומניטארי בעזה יוביל למלחמה. "שלושת החודשים האחרונים היו התקופה בה היתה ההסלמה החמורה ביותר בעזה מאז 2014", כתב. "זו אזהרה לכולם עד כמה אנו קרובים לפרוץ מלחמה. רק על ידי שינוי המציאות בשטח בעזה נוכל להימנע מעימות הרסני".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

תורם הזרע המפורסם בעולם מבקש לתרום בישראל - אך המדינה מסרבת

ועדת השרים דחתה ההכרעה בנוגע לחוק הפיקוח על מסגרות לגיל הרך

קייב: 56 פעילי ימין נעצרו לאחר שניסו להפריע למצעד הגאווה

 

 אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם
 

אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם (רויטרס)

 

 

מזכ"ל האו"ם מתח ביקורת חסרת תקדים נגד שר הביטחון אביגדור ליברמן והטיל עליו חלק מהאחריות להסלמה ברצועת עזה. "בכירים ישראלים השמיעו טענות שקריות ומתסיסות", כתב גוטרש בדוח. "שר ישראלי בכיר (אביגדור ליברמן) אמר בראיון לרדיו כי כל המפגינים בעזה הם אנשי חמאס ולכן מהווים מטרות לגיטימיות. זה הביא למדיניות מתירנית של שימוש באש חיה נגד מפגינים ותרם לטרגדיה של 11 השבועות האחרונים".

 

גוטרש הפנה אצבע מאשימה גם לעבר חמאס. "ההסתה של ראשי חמאס הביאה להסלמה בעזה ותרמה לאלימות", כתב. "פעולות חמאס וארגונים אחרים מסכנות חיים של ישראלים ופלסטינים ומסכנות את הסיכוי של החזרת חיים נורמליים לעזה". גוטרש גינה את ירי הרקטות ע"י חמאס ושאר הארגונים בעזה. "ירי רקטות חסר אבחנה לעבר אוכלוסיה אזרחית עשוי להיות הפרה של החוק הבינלאומי. על חמאס למנוע ירי טילים או פריצה של גדר הגבול", כתב מזכ"ל האו"ם. בנוסף ,מתח ביקורת גם על הסנקציות שהטיל יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן, על הרצועה: "אני מודאג מאוד מהקריסה הכלכלית בעזה כתוצאה מאי תשלום משכורות על ידי הרשות הפלסטינית. יש להפסיק את המהלכים האלה", כתב גוטרש.

 

בדוח הביע גוטרש זעזוע ממספר הפלסטינים שנהרגו ונפצעו מירי אש חיה מצד חיילי צה"ל בהפגנות שהחלו ב-30 במארס. "לישראל יש אחריות להפגין איפוק מקסימלי בשימוש באש חיה אלא אם כן מדובר במוצא אחרון", כתב. "ישראל צריכה להגן על אזרחיה אך עליה לעשות זאת בהתאם לחוק הבינלאומי. הרג ילדים, עיתונאים וחברי צוותים רפואיים במהלך הפגנות הינו בלתי מקובל במיוחד. אני קורא לחקירה עצמאית ושקופה של האירועים".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן
 

השר ליברמן בוועידת ג'רוזלם פוסט (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

על פרסום הדוח של מזכ"ל האו"ם הוחלט כבר בדצמבר 2016 כשמועצת הביטחון העבירה את החלטה 2334 נגד ההתנחלויות. אלא שבמשך שנה וחצי הפעילו ארה"ב וישראל לחץ כבד שמנע את פרסומו. לחץ נגדי של מדינות אירופה הביא לכך שהשבוע יתפרסם הדוח בפעם הראשונה וככל הנראה יעודכן אחת לכמה חודשים.

 

הדוח היה אמור להתמקד בעיקר בבניה בהתנחלויות אולם על רקע האירועים האלימים בעזה בשבועות האחרונים החליט מזכ"ל האו"ם להתמקד בנושא הזה. עם זאת, גוטרש מתייחס בדוח גם להתנחלויות. "הרחבת ההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית נמשכת ללא הפרעה וחותרת תחת האפשרות המעשית להקים מדינה פלסטינית ברת קיימה", כותב מזכ"ל האו"ם בדוח. "בשלושת החודשים האחרונים ישראל קידמה את מספר יחידות הדיור הגדול ביותר בהתנחלויות בשנה האחרונה. כל הפעולות שקשורות להתנחלויות בגדה ובמזרח ירושלים מהוות הפרה בוטה של החוק הבינלאומי".