BETA

17.06.2018

12:49

בעקבות חשיפת "אנליסט": הורשע נוכל הנדל"ן שהונה במיליונים

גיא מונסונגו חתם על הסדר טיעון והורשע בהונאת לקוחות. לפי העסקה, מונסונגו ירצה 77 חודשי מאסר ויפצה המתלוננים בכ-8 מיליון ש"ח. ביהמ"ש יכריע בסוגיית ההסדר בהמשך

בית המשפט הרשיע היום (ראשון) במסגרת הסדר טיעון את נוכל הנדל"ן גיא מונסונגו (חגי שטראוס) שנחשף בתחקיר "אנליסט". מונסונגו הורשע בריבוי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הונאת נושים, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות נוספות. כמו כן, הוא הורשע בזיוף, הלבנת הון, עבירות מס ועבירות נוספות. מונסונגו הואשם בקבלת דבר במרמה של כעשרה מיליון שקלים, הלבנת הון ועבירות מס בהיקף זהה, תמורת פרויקטים של נדל"ן שידע כי לא יצאו לפועל.

 

במסגרת הסדר הטיעון, הסכימו הצדדים כי כל הכספים שנתפסו בתיק, קרוב לשני מיליון שקלים, יחולטו לטובת המדינה, בכפוף להליך טוענים לזכות (הליך בו יוחלט על אופן חלוקת הכספים). בנוסף, הוסכם כי הטיעונים לעונש ידחו לחודש אוקטובר 2018. במהלך תקופה זו, מונסונגו יעשה מאמץ לגייס כספים לטובת החזר לנפגעי העבירה.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

קייב: 56 פעילי ימין נעצרו לאחר שניסו להפריע למצעד הגאווה

שני משוגעים? ההורים בחתונות חד מיניות הם הגיבורים האמיתיים

11 שוטרים נפצעו במהלך פינוי המאחז תפוח מערב; 6 חשודים נעצרו

 

נוכל הנדל"ן גיא מונסונגו
 

נוכל הנדל"ן גיא מונסונגו( חדשות עשר)

 

 

לעונש, על פי ההסדר, קיימות שתי אפשרויות. לפי החלופה הראשונה, הצדדים יעתרו ל-77 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פיצוי המתלוננים בסך כשמונה מיליון שקלים וקנס. לפי החלופה השנייה, טיעון פתוח של הצדדים ביחס לכל רכיבי הענישה, כלומר, ייתכן שינוי בחומרת העונש במידה ויגייס את הכספים ויחזירם לנפגעים.

 

גם בעקבות ממצאי התחקירים של חדשות עשר בעניינו, מונסונגו הקפיד להכחיש את העבירות המיוחסות לו ואף ברח ממצלמות הטלוויזיה כשנדרש להתעמת עם הממצאים.

 

השיקולים לחתימה על הסדר הטיעון היו, בין היתר, הליך גישור במהלכו נשמעה דעתו של השופט המגשר, הודאה מהירה של מונסונגו (פחות משנה לאחר הגשת כתב האישום) בחלק הארי של כתב האישום המקורי ולקיחת האחריות מצדו, היעדר עבר פלילי, דרישת פיצוי גבוהה למתלוננים, ויתור מצד מונסונגו בנוגע לכספים שנתפסו וחיסכון משמעותי בזמן שיפוטי.

 

על פי כתב האישום, בו הודה מונסונגו במסגרת הסדר הטיעון, הוא פעל למכור זכויות פרויקטים בנדל"ן מתוך ידיעה שלא יצאו לפועל, בין אם בשל כך שאין לו זכות חוזית בפרויקטים, ובין אם בשל כך שמעולם לא הגיש בקשות להיתרי בנייה לעיריות. מטרת מונסונגו הייתה לקבל לידיו במרמה כמה שיותר "דמי רצינות" שגבה מלקוחות הרכישה, שנעו בסכומים של עשרות אלפי שקלים מכל לקוח והגיעו אף ל-200 אלף שקלים מכל לקוח.

 

 נוכל הנדל"ן גיא מונסונגו וכתב חדשות עשר מתן חודורוב
 

נוכל הנדל"ן גיא מונסונגו וכתב חדשות עשר מתן חודורוב( חדשות עשר)

 

 

מונסונגו השתמש בכסף שהתקבל לשימושיו האישיים הרבים והשונים, ולא למטרות שלשמן התקבל. לפי כתב האישום, פעל מונסונגו בשיווק מספר פרויקטים במסגרת תכנית תמ"א או פינוי בינוי. מונסונגו פעל לשיווק אגרסיבי של הפרויקטים, הקים מערך מכירות משומן וגדול, פרסם את הפרויקטים באינטרנט, בעיתונים ובמסרונים, ושכר משרדי פאר כדי לשוות אמינות ורצינות לשיווק. מונסונגו יצר מצגים כוזבים שונים הכוללים מצגות והדמיות של תכנון הדירות והבניינים שלא מבוססות על תכנון אמיתי של הפרויקטים. לשם כך השתמש בהדמיות מהאינטרנט או בתכנון דירות שבוצע על ידי מעצבים שאותם הציג כאדריכלים. כך יצר מצג כוזב של תכנון בשלב מתקדם של הפרויקטים השונים.

 

כמו כן, הכין מונסונגו הסכמי רכישה, שנקראו "טופסי הרשמה" במסגרתם הוצגו מצגים כוזבים שונים. על מנת לחזק תדמיתו ותדמית הפרויקטים השונים, ניצל את העובדה כי החל ביצירת קשר עם משרדי עורכי דין שונים, חלקם משרדים גדולים וידועים והציג בפני לקוחות הרכישה מצגים כוזבים כאילו מלווים את העסקה עורכי דין מסוימים. בנוסף, יצר מונסונגו ערבוב בין החברות השונות שהקים או השתמש בהן, באופן שהקשה על הלקוחות לדעת עם איזו חברה התקיים החוזה.

 

מונסונגו מכר זכויות בפרויקטים ברצף זה אחר זה, או במקביל, על מנת לגבות "דמי רצינות" בהיקף נרחב בזמן קצר, ולהגדיל את קופת המרמה ככל שניתן, וזאת מבלי שעשה ולו מהלך אחד לשם הוצאת הפרויקטים מהכוח אל הפועל. כאשר ביקשו חלק מהלקוחות לבטל את עסקת הקנייה, הפעיל מונסונגו, בעצמו או באמצעות הסוכנים, לחץ על הלקוחות שלא לבטל, באמצעות שכנוע, הבטחות רבות שאין מאחוריהם דבר, ובחלק מהאירועים אף איים בפתיחת הליכים משפטיים נגדו הלקוחות.

 

כמו כן, מונסונגו הואשם שפעל במטרה להגדיל את סך תקבולי המרמה ככל הניתן ובמטרה לעשות שימוש ברכוש האסור (כהגדרתו בחוק איסור הלבנת הון) ולשימושיו האישיים. בשל הכרזתו של מונסונגו כפושט רגל, פתח באמצעות "אנשי קש" שונים מספר חברות, במטרה להסוות היותו הבעלים בפועל של החברה ואת העובדה כי הוא נהנה מרווחיה.

 

לפי אחד מסעיפי האישום, פעל מונסונגו לשיווק פרויקט בנייה נוסף בירושלים, כאשר פעל גם בפרויקט זה במרמה ובהצגת מצגי שווא, וזאת לאחר שנחקר והוזהר בנוגע למעשיו האסורים.