BETA

16.06.2018

07:02

 ג'ארד קושנר נואם בטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים
ג'ארד קושנר נואם בטקס פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים ,
רויטרס

בכירי הממשל האמריקני ומזכ"ל האו"ם נפגשו - ודנו במצב בעזה

הבית הלבן דיווח כי היועץ הבכיר קושנר, השליח המיוחד גרינבלט, והשגרירה באו"ם ניקי היילי נפגשו עם גוטרש, ושוחחו עימו גם על תכנית השלום של טראמפ

הבית הלבן דיווח במהלך הלילה (שבת) כי שליח הממשל האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גינבלט, יועצו הבכיר של דונלד טראמפ, ג'ראד קושנר, ושגרירת ארצות הברית לאו"ם, ניקי היילי, נפגשו עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש ודנו עימו בצורך למציאת פיתרון למצב ההומניטרי בעזה, ברצון האמריקני לקדם תכנית שלום במזרח התיכון ובפעולותיו של הארגון בתקופה האחרונה. 

 

השליח המיוחד גרינבלט, וקושנר שנחשב לראש צוות השלום של הבית הלבן, צפויים להגיע לסבב שיחות במזרח התיכון, בנושא תוכנית השלום והמשבר ברצועת עזה, במהלך השבוע הקרוב. השניים יבקרו בירושלים, קהיר, ריאד, דוחא ורבת עמון. נוסף לכך, בשבועות הקרובים יגיע לוושינגטון עבדאללה מלך ירדן כדי לדון עם טראמפ בתוכנית השלום ההולכת ומתגבשת.

 

אמש דווח כי בריטניה יוזמת כינוס שיפגיש שרי חוץ של מדינות מרכזיות באירופה ובעולם הערבי עם קושנר, כדי להציג לארה"ב שורת עקרונות שהמדינות מצפות לראות בכל תוכנית שלום אמריקנית וזאת כדי שיוכלו לתמוך בה. דיפלומטים מערביים ופקידים ישראלים בכירים אמרו כי מי שעומד מאחורי היוזמה הוא שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון. האחרון נפגש לפני כמה שבועות בוושינגטון עם קושנר וביקש ממנו לקיים מפגש כזה. ג'ונסון אמר לקושנר כי הוא מעוניין שיוזמת השלום של טראמפ תצליח ולכן הוא סבור שהיא צריכה לכלול גם עקרונות שמקובלים על המדינות המרכזיות בקהילה הבינלאומית שעוסקות בתהליך השלום מזה שנים.

 

 בוריס ג'ונסון
 

בוריס ג'ונסון (רויטרס)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

הקיץ כבר כאן: שרב כבד בכל רחבי הארץ

רונאלדו הגיע למונדיאל: 3:3 בין ספרד לפורטוגל בתום משחק אדיר

חשד להתעללות נוספת בילדים: נעצרה עובדת בת 36 בגן ברמת גן

 

בתוך כך, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, תקף באמצעות חשבון הטוויטר שלו את התקשורת האמריקנית במהלך הלילה, וטען לסיקור לא הוגן של ועידת ה-G-7 שהתקיימה בתחילת השבוע בטורונטו. טראמפ כתב בין היתר: "תקשורת ה'פייק ניוז' דיווחה שלא הסתדרתי כראוי עם שאר המנהיגים שהשתתפו בוועידת ה-G-7 בקנדה, וכרגיל טעתה".

 

גורם אמריקני אמר אתמול לסוכנות הידיעות רויטרס כי לאחר שניסתה במשך חודשים להביא לשינוי במועצת האו"ם לזכויות אדם ולא הצליחה לחולל רפורמה, דיפלומטים אמריקנים מעריכים כי פרישת ארה"ב היא בלתי נמנעת. "הצעד הקרב ובא", אמר הגורם, אך לא הסכים לספק פרטים נוספים לגבי תזמון המהלך. עם זאת, ע"פ הדיפלומטים, השאלה איננה האם ארה"ב תפרוש מהגוף הבין-לאומי אלא מתי תודיע על כך.

 

47 החברות במועצה צפויות להתכנס ביום שני הקרוב למשך שלושה שבועות (עד ה-6 ביולי). באו"ם חוששים שארה"ב תחליט למשוך את חברותה לפני הכינוס הקרוב. עם זאת, נראה כי השיחות שנועדו להביא לשינוי בעמדת המועצה והתקיימו בניו-יורק ובז'נבה (שוויץ), לא הצליחו למצוא נוסחה משותפת בין הגורמים המעורבים. אם אכן ארה"ב תפרוש, לא ברור כיצד תושפע ישראל. מנגד, יש המעריכים שהמהלך האמריקני הצפוי יחזק מדינות כמו מצרים, פקיסטן, קובה ורוסיה.

 

כמו כן, העצרת הכללית של האו"ם אימצה ביום חמישי החלטה אותה הגישו אלג'יריה וטורקיה, שקוראת למזכ"ל האו"ם להגיש המלצות בנושא מנגנונים בינלאומיים להגנה על הפלסטינים ברצועת עזה. ההחלטה גם מגנה את ישראל על "שימוש לא מידתי בכוח" נגד אזרחים בעזה וקוראת להסיר את המצור מעל רצועת עזה. 120 מדינות הצביעו בעד ההחלטה, 8 מדינות הצביעו נגד ו-45 מדינות נמנעו.

 

החלטת העצרת הכללית של האו"ם התקבלה אחרי דיון מרתוני שכלל ארבעה הצבעות שונות. במהלך הישיבה הציגה שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, תיקון להצעה שקידמו מדינות ערב. התיקון כלל גינוי לחמאס על ההתקפות נגד ישראל מרצועת עזה. היילי ביקשה להביא את התיקון שהציעה להצבעה מיידית, אך נציגי מדינות ערב ניסו לבלום אותה באמצעות התקנון וביקשו לקיים הצבעה על דחיית התיקון האמריקני.

 

המהלך הערבי נכשל כאשר רק 59 מדינות הצביעו בעד חסימת המהלך האמריקני מול 78 מדינות שהתנגדו לחסימת המהלך האמריקני. כמה דקות לאחר מכן התקיימה הצבעה שניה על התיקון האמריקני שכלל גינוי לחמאס. התיקון האמריקני זכה לרוב - 62 מדינות הצביעו בעד גינוי לחמאס, 58 מדינות הצביעו נגד ו-42 מדינות נמנעו. עם זאת, נשיא העצרת הכללית הודיע כי לפי תקנון האו"ם תיקונים להחלטות צריכים לזכות לרוב של שני שלישים מהמדינות שהצביעו ולכן התיקון האמריקני לא מתקבל.

 

אך כאן לא הסתיימה הדרמה באולם עצרת האו"ם, השגרירה האמריקנית היילי עירערה על החלטת נשיא העצרת הכללית וביקשה לקיים הצבעה שלישית על העירעור שלה. בהצבעה נדחה העירעור האמריקני כאשר רק 66 מדינות תמכו בעירעור לעומת 73 מדינות שהתנגדו לו ו-26 מדינות שנמנעו. רק לאחר כל שלוש הצבעות אלה התקיימה ההצבעה על ההחלטה המקורית שהציגו מדינות ערב ושעסקה בהגנה על האזרחים הפלסטינים בעזה.

 

היילי תקפה את תוצאות ההצבעה ואמרה בתגובה כי "מול ההסתה לאלימות הבלתי פוסקת של מחבלי חמאס, היורים למעלה ממאה רקטות לעבר יישובים ישראליים, ואף תוקפים את המעבר שמביא אספקה הומניטרית לעזה, היום ביצע האו"ם את פשיטת הרגל המוסרית וקבע כי האלימות באירועים האחרונים בעזה היא אשמת ישראל".

 

לדבריה, "אין פלא שאף אחד לא מתייחס ברצינות לאו"ם ככוח לשלום במזרח התיכון. אבל הנוהג המקובל להעלים עין מההטיה האנטי-ישראלית של האו"ם משתנה. כיום, רוב של 62 מדינות הצביעו בעד המאמץ שהובל על ידי ארה"ב לטפל באחריותו של חמאס לתנאים ההרסניים בעזה. היו לנו יותר מדינות בצד הנכון מאשר בצד הטועה. בהצבעה, מדינות אלה הכירו בכך שהשלום יושג רק כאשר יכירו במציאות, כולל האינטרסים הביטחוניים הלגיטימיים של ישראל, והצורך לשים קץ לטרור של חמאס".