BETA

14.06.2018

14:25

שירה בנקי
שירה בנקי,
באדיבות המשפחה

"10 פעמים ח"י שקלים": קנס למהלל רצח שירה בנקי במצעד בי-ם

ביהמ"ש השלום באשקלון גזר על גלעד קליינר קנס כספי של 180 שקלים, למרות דרישת הפרקליטות למאסר בפועל וקנס כספי גבוה. "הפרקליטות הבינה שכדאי לה להסתפק בהסדר טיעון"

בית משפט השלום באשקלון גזר היום (חמישי) על גלעד קליינר, שהביע שמחה על הירצחה של שירה בנקי במהלך מצעד הגאווה בירושלים בשנת 2015, קנס של 180 שקלים – עשר פעמים ח"י, והתחייבות שלא לעבור שוב את אותה עבירה. תחילה דרשו בפרקליטות עונש מאסר בפועל, אולם בסופו של ההליך, השופט הבכיר חיים נחמיאס החליט לגזור על הנאשם קנס כספי בלבד.
 

בתחילת הדרך, כאמור, דרשה הפרקליטות עונש מאסר בפועל עבור קליינר, אולם עורך דינו, איתמר בן גביר, דרש לקבל לידיו את נתוני הפרקליטות באשר לסגירת תיקים של ערבים ופעילי שמאל קיצוני שהביעו שמחה על מות מתנחלים וחרדים. בהחלטה תקדימית הורה השופט נחמיאס למדינה להעביר את כל המידע באשר להתנהלותה בעניין. לאור זאת הסכימה הפרקליטות להסתפק בהסדר טיעון ממנו נמחקו שלושה אישומי הסתה ושני סעיפים של הפרת הוראה חוקית.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:
לאחר המחאה בעפולה: בעל הבית הודיע לרוכש ערבי - אבטל את העסקה
מטען חבלה התפוצץ בדירה במזרח י-ם; שמונה נעצרו בחשד להכנתו
תושב העיר העתיקה בירושלים: מאבטחי הרכבת הכו אותי בלי סיבה
 

 גלעד קליינר
 

גלעד קליינר (חדשות עשר)

 

 

במסגרת ההסדר החדש חזרה בה הפרקליטות מהדרישה להטיל על קליינר עונשי מאסר והסכימה להסתפק בעבודות שירות לתועלת הציבור (של"צ). עם זאת, שירות המבחן קבע שקליינר לא מתאים לעבודות של"צ ובדיון שנערך היום, המחלוקת שנותרה בין הצדדים נסובה סביב גובה הקנס. הפרקליטות דרשה עשרת אלפים שקלים במזומן, ואילו עו"ד בן גביר ביקש להסתפק בקנס סמלי והפנה לשורת מקרים שבהם נאמרו אמירות דומות על-ידי ערבים ששמחו על רצח חיילים ושבפרקליטות סגרו את התיקים נגדם.
 

בהחלטתו, החמיא השופט נחמיאס לטיעוני הצדדים וקבע שהמקרה של קליינר הוא מקרה חריג וכי לאור דברי שירות המבחן, "אין כל תועלת להטיל עליו של"צ ועדיף פגישות עם שירות המבחן וניסיון לשקמו".
 

עו"ד איתמר בן גביר מסר בתגובה: "מרוצה שכבוד השופט הבכיר קיבל טענותינו ועוד יותר מרוצה מכך שלאחר שדרשתי וקיבלתי החלטה שהפרקליטות צריכה לגלות את כל תיקי החקירה שסגרו בעניין ערבים ושמאלנים, הם הבינו שכדאי לסיים את התיק בהסדר טיעון מאוזן וסביר. דברי שמחה על רצח הנערה הרגיזו גם אותי אך מכאן ועד לניהול הליך פלילי הדרך ארוכה מאוד".

 

ישי שליסל
 

ישי שליסל (רויטרס)

 


באוגוסט 2015 פרקליטות מחוז דרום הגישה כתב אישום נגד קליינר בגין הסתה לאלימות או לטרור, איסור פרסום הסתה לגזענות והפרת הוראה חוקית. על פי כתב האישום, קליינר פרסם לכ-5,000 חבריו ו-310 עוקביו, פוסטים בהם הביע תמיכה במעשיו של ישי שליסל שרצח את בנקי בת ה-16 ודקר חמישה נוספים.  קליינר אף הביע צער על כך שהמעשים לא הניבו תוצאות חמורות יותר.
 

בחקירתו הודה קליינר בפרסום ואמר לחוקרים שימשיך במעשיו. למרות זאת, בית המשפט החליט לשחררו למעצר בית והוטל עליו איסור לתת תגובותיו או לפרסם ברשתות החברתיות. אלא שכבר באותו יום הפר קליינר את תנאי השחרור ויצא מביתו. לאחר מותה של בנקי מפצעיה, הוא שלח מסרון למעל 100 אנשים, בו כתב דברי נאצה ושטנה נגד בנקי ונגד להט"בים, ערבים ומבקשי מקלט.