BETA

14.06.2018

09:54

עודכן:

תיק 2000: נוני מוזס ואיתן כבל נחקרו בלהב 433

לאחר הפוגה, התחדשה חקירת הפרשה העוסקת בשיחות בין נתניהו למו"ל "ידיעות אחרונות". כבל הכחיש כי יזם את חוק "ישראל היום" בכדי לקבל סיקור חיובי בעיתונו של מוזס

לאחר הפסקה, התחדשה היום (חמישי) החקירה בתיק 2000, העוסקת בשיחות בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון מוזס. ח"כ איתן כבל ומוזס נחקרו במשרדי להב 433, כשהאחרון נחקר במשך ארבע שעות וחצי. במהלך החקירה, כבל הכחיש כי יזם את חוק "ישראל היום" בכדי לקבל סיקור חיובי בעיתונו של מוזס.

 

בתחילת השבוע נודע לחדשות עשר כי חקירת פרשת נתניהו-מוזס כללה פעולות חקירה לא שגרתיות של המשטרה - איכוני טלפונים סלולריים של מעורבים בפרשה. איכון הטלפונים עשוי לסתור את קו ההגנה של ראש הממשלה, שטוען כי השיחות עם מו"ל "ידיעות אחרונות" לא נועדו ליישום. איכון הטלפונים מצטלב עם פעולות חקירה נוספות ומוכיח לכאורה כי היה ניסיון לקדם אמירות או סיכומים שהיו בין נתניהו למוזס. מדובר בראיות משעותיות בתיק.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הימור בטוח: אכילס החתול ניבא - רוסיה תנצח במשחק הפתיחה

תושב העיר העתיקה בירושלים: מאבטחי הרכבת הכו אותי בלי סיבה

נתוני טרור העפיפונים צפויים לגלות: זו לא מחאה עממית תמימה

 

 חבר הכנסת איתן כבל עם הגעתו ללהב 433
 

חבר הכנסת איתן כבל עם הגעתו ללהב 433 (חדשות עשר)

 

 

בחודש שעבר פורסם בחדשות עשר כי טרם טיסתו לחו"ל, ניר חפץ, מקורבו של נתניהו שהפך לעד מדינה בתיקי החקירה 1000, 2000, ו-4000, העביר ארבע קלטות משמעותיות, שחלקן נוגעות לתיק באופן ברור וישיר. עוד דווח, כי לאור ההתפתחות הדרמטית הזו, המשטרה צפויה לבצע מעצרים של מעורבים בפרשה.

 

כמו כן, דווח, כי דווקא הבעלים של עיתון "ישראל היום", המילארדר שלדון אדלסון המקורב לראש הממשלה, היה הדמות החיובית בפרשה, ולא שיתף פעולה עם בקשות נתניהו לתת תמורה למוזס - כך על פי מידע שהעביר עד המדינה.

 

בנימין נתניהו בדאבוס
 

בנימין נתניהו בדאבוס ( חדשות עשר)

 

 

שלשום מסר לראשונה נתניהו במשך שש שעות עדות פתוחה בפרשת הצוללות לחוקרי המשטרה, שהגיעו למעונו הרשמי בירושלים. מסירת עדותו של ראש הממשלה נערכת לאחר הפוגה בת כמה שבועות, בין היתר בשל המתיחות הביטחונית ולוח הזמנים הצפוף של נתניהו. 

 

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתום העדות כי "ראש הממשלה נתניהו מסר עדות פתוחה בתיק 3000. הוא פרט בהרחבה את מכלול השיקולים המקצועיים שהנחו אותו בקבלת ההחלטות בנושא הצוללות וכלי השייט וחשיבותם לביטחון המדינה. ראש הממשלה מברך על ההזדמנות שניתנה לו להבהיר את התמונה בשלמותה ולשים קץ אחת ולתמיד לטענות השווא שהושמעו נגדו על ידי פוליטיקאים ואחרים".

 

בכל הנוגע לפרשת 4000, פרשת "בזק-וואלה", בחודש שעבר פורסם כי בידי המשטרה מסרון ששלחה אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו לחפץ - ומהווה ראיה מרכזית בתיק. המסרון נשלח לחפץ יום לאחר שנתניהו אישר את המיזוג בין "בזק" ל"יס". במסרון מתלוננת נתניהו בפני חפץ על כתבה שפורסמה באתר החדשות "וואלה" למורת רוחה.

 

בחודש מארס, רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, ובנה יאיר נתניהו עומתו בחקירתם עם הקלטות שבאחת מהן נשמע חפץ משוחח עם יאיר על מחיקת מסרונים. בהקלטה נשמע חפץ אומר שהוא "הולך לאלוביצ'ים" כדי למחוק את המסרונים. נוסף לכך, יאיר נתניהו עומת עם מסרונים ששלח לחפץ בנוגע לסיקור החיובי באתר "וואלה". רעיית ראש הממשלה עומתה גם עם הקלטה שלה ושל חפץ וטענה כי לא שמעה את מה שנאמר בהקלטה ולא הבינה את הדברים.

 

 שלדון אדלסון במסיבת עיתונאים במקאו
 

שלדון אדלסון במסיבת עיתונאים במקאו(רויטרס)

 

 

מטעם משפחת נתניהו נמסר אז בתגובה כי "מדובר בהקלטה שבה חפץ נותן עדות שקרית ולא הקלטה שלו בשיחה עם יאיר. עוד הדלפה בלתי חוקית ומעוותת מהחקירה. נזכיר שהדלפה היא עבירה שדינה 3 שנות מאסר. עורכי הדין של משפחת נתניהו כבר הודיעו אתמול שיפנו בתלונה למח"ש ויצרפו גם הדלפה זו לתלונה". בהמשך הערב, אכן הוגשה תלונה למחלקה לחקירות שוטרים על ידי פרקליטם של משפחת נתניהו, עורך הדין יוסי כהן, בה נטען כי חוקרי להב 433 והרשות לניירות ערך הדליפו לאמצעי התקשורת מידע מהחקירה באופן מגמתי וכוזב. "שעות ספורות לאחר סיום החקירה, החלו להתפרסם באתרי החדשות טענות מסולפות ומעוותות על דברים שנאמרו על ידי יאיר ושרה נתניהו בחקירה, שהיו ידועים רק לחוקרים ולמרשיי", נכתב בתלונה. "כמו כן, פורסמו בזמן אמת עובדות שהיו ידועות רק לחוקרים, כמו בקשתם לערוך עימות ליאיר ולשרה נתניהו וגרסאותיהם של מרשיי לגבי הודעות מטלפונים ניידים".

 

עוד פורסם בחדשות עשר כי שרה ויאיר נתניהו לא הכחישו בחקירתם שמחקו מסרונים הקשורים לחשדות בפרשה. עם זאת, לטענתם עשו זאת כדי לפנות מקום בטלפון הסלולרי ולא בניסיון לשבש חקירה ולמחוק עדויות. השניים אמרו זאת לחוקרים במשטרה לאחר שנודע להם כי הם חשודים בקבלת טובות הנאה ובשיבוש החקירה. אשת ראש הממשלה הכחישה בפני החוקרים כי מחקה מסרונים ואמרה כי חפץ הוא זה שמחק אותם. "בשעה שישבנו עם ניר והוא אמר לי למחוק מסרונים, זה היה בתקופה שיצאו כל מיני ידיעות והקלטות מהבית לתקשורת. הוא גם אמר לי שהנייד שלי נמצא לפעמים אצל פקידות ומי יודע מה יש שם. נתתי לו את הפלאפון והוא מחק מה שרצה", סיפרה.

 

בתוך כך, חוות הדעת של פרקליטות מיסוי וכלכלה שנשלמת בימים אלו על תיק 1000, "תיק המתנות", קובעת שיש להעמיד את ראש הממשלה נתניהו לדין בתיק. בפרקליטות מתלבטים אם להמליץ להעמיד לדין בגין שוחד, או במרמה והפרת אמונים, כאשר הנטיה היא להמליץ על העמדה לדין בגין מרמה והפרת אמונים.