12.06.2018

22:53

מילים יפות ללא כיסוי: עם מה נותרנו לאחר פסגת סינגפור?

שני הצדדים בעסקה יצאו מנצחים - קים חזר עם לגיטימציה בין-לאומית וטראמפ עם פריצת דרך. אך יחד עם ההבטחות שנתנו שני הצדדים, לא ברורה לגמרי היתכנות יישומן • פרשנות

בהסכמים טובים יש שני מנצחים, ומבחינת הקהל הביתי של שני המנהיגים – נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ומנהיג קוריאה הצפונית, קים זו'נג און, הם עשו את עבודתם. עם זאת, הסיפור עוד לא נגמר. בסופו של התהליך, כולם מעוניינים לראות פצצות גרעיניות מפורקות, או הגבלה משמעותית.

 

קים חוזר הביתה עם לגיטימציה בין לאומית, עם הפסקת התמרונים הצבאיים של ארה"ב בקוריאה הדרומית, עם לחיצת יד מהנשיא האמריקני שאומר עליו שיש לו אישיות נפלאה, שאוהב את עמו, בעת שמדובר באדם שמרעיב את עמו ושם אותם במחנות ריכוז. עוד הוא קיבל פתיחת שגרירויות בפיונגיאנג. גם טראמפ חוזר הביתה עם פריצת דרך היסטורית.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

המנתחת המרקדת: הרופאה פיזזה בזמן ניתוחים - ורישיונה נשלל

הדיל הבא של טראמפ? קושנר יגיע לאזור כדי לדון בתוכנית השלום

נוסע הותקף באוטובוס בשל היותו ממוצא רוסי

 

 טראמפ וקים חותמים על מסמך משותף בסינגפור
 

טראמפ וקים חותמים על מסמך משותף בסינגפור(רויטרס )

 

 

יש לציין כי לאחר הפסגה נותרנו עם מספר הישגים, אך גם עם סייגים רבים. תחילה הושגה הסכמה על פתיחת עידן חדש ביחסים, אך לא ניתן מתווה ברור לסיום מלחמת קוריאה.

 

עוד השיגו המנהיגים הסכמה לערבויות ביטחון שתספק ארה"ב לקוריאה הצפונית בהקשר לפירוז הגרעיני. עם זאת, לא ידוע מהן אותן ערבויות. טראמפ אמר שהוא רוצה במבט לטווח הארוך להוציא את החיילים האמריקנים מהדרום, אבל כרגע זה לא נמצא על הפרק.

 

כמו כן, ישנה הסכמה של הצפון קוריאנים לאשרר מחדש את התחייבותם לעבוד למען פירוז גרעיני של חצי האי הקוריאני. אך מדוע נכתב "חצי האי הקוריאני" בעת שלקוריאה הדרומית כלל אין גרעין? התשובה לכך היא שמדובר בנוסחה צפון קוריאנית ותיקה, שתכליתה היא בדרך כלל להרחיק פירוק קונקרטי, אבל טראמפ הבטיח שהפירוק יחל ממש בקרוב.

 

דונלד טראמפ וקים ז'ונג און בסינגפור
 

דונלד טראמפ וקים ז'ונג און בסינגפור(חדשות עשר)

 

 

בנוסף, אומר טראמפ, הצפון קוריאנים הסכימו לסגור בסיס לחקר טילים בליסטיים. עוד לא שמענו את זה מהם בהצהרה רשמית, אבל סביר להניח ולקוות שהוא אכן קיבל הוכחות לכך.

 

לבסוף נשארנו עם הצהרת כוונות, שמזכירה מאוד את מסמך ההבנות שממשל קלינטון חתם עליו עם הקוריאנים לפני 25 שנים. גם שם היה פירוז גרעיני, אפילו היה במסמך פיקוח ושלום אפשרי. התהליך ההוא קרס. אבל, ייתכן שבכל זאת התקרבנו היום לפתרון כלשהו.

 

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך אמש את טראמפ על הפסגה והחתימה על הסכם ההבנות. "אני מברך את נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על הפסגה ההיסטורית בסינגפור. זהו צעד חשוב במאמץ לפרק את חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני. הנשיא טראמפ נוקט עמדה תקיפה גם נגד ניסיונה של איראן להתחמש בנשק גרעיני וגם נגד תוקפנותה במזרח התיכון. הדבר הזה כבר נותן את אותותיו בכלכלה האיראנית. מדיניותו של הנשיא טראמפ היא בשורה חשובה לישראל, לאזור ולעולם כולו".

 

שעות ספורות אחרי שחתם על הסכם ההבנות עם מקבילו מקוריאה הצפונית, כינס אתמול טראמפ מסיבת עיתונאים. "קים לקח צעד אמיץ למען עתיד בהיר לעמו והוכיח ששינוי הוא אפשרי", אמר הנשיא האמריקני בפתח נאומו. לצד האופטימיות שהפגין טראמפ, הוא טען בדבריו כי אין לו דרך להבטיח שפיוניאנג אכן תתפרק מנשקה.

 

טראמפ טען כי הפגישה בין השניים הייתה עם כנות רבה, ובנתה צעדים לעתיד. "אנחנו מוכנים לפתוח בהיסטוריה חדשה ובפרק חדש עבור שני העמים", הצהיר הנשיא. טראמפ התייחס בדבריו גם למלחמת קוריאה ולסכסוך ארוך השנים: "המלחמה תיגמר בקרוב - העבר לא צריך להשפיע על העתיד. אויבים יכולים להפוך לחברים".

 

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מדבר במהלך מסיבת עיתונאים לאחר פגישתו עם מנהיג צפון קוריאה (רויטרס )

 

 

הנשיא האמריקני טען שקים ז'ונג און ייזכר כמי שיביא תקופה של ביטחון ושגשוג לבני עמו. "לקים יש אפשרות להביא לעתיד נהדר עבור עמו", אמר טראמפ, "רק האמיצים ביותר יכולים להביא לשלום".

 

טראמפ הוסיף כי מעבר לחתימה על הסכם ההבנות, קים אמר לו שקוריאה הצפונית תשמיד בקרוב אתר מרכזי שאינו כלול בהסכם. במקביל, הכריז הנשיא כי הסנקציות על פיונגיאנג בשלב זה יישארו בתוקף, ולא יוסרו. הוא טען כי הוא רוצה להחזיר חיילים אמריקנים מקוריאה הדרומית אך גם זה, בשלב זה, אינו על הפרק. טראמפ הוסיף וטען כי ארה"ב תעצור את התמרונים הצבאיים שלה באזור. בפועל, טען טראמפ בדבריו כי הצעדים המעשיים ייעשו רק בהמשך.

 

בהמשך השיב הנשיא לשאלות העיתונאים. הוא נשאל על האפשרות כי ייסע לביקור מדיני בפיונגיאנג ואמר כי הדבר יקרה בזמן המתאים. הדבר נכון לדבריו גם לגבי הזמנת קים לוושינגטון, אף על פי שטראמפ כבר הזמין את השליט מקוריאה הצפונית לבירה האמריקנית. 

 

שאלה נוספת שהופנתה אליו הייתה כיצד ארה"ב תוכל לוודא שקוריאה הצפונית באמת תתפרק מנשקה. לכך השיב: "אני לא יכול להבטיח שהם יפורזו. כל מה שאני יודע לעשות זה עסקה – עשיתי זאת כל חיי. אני מרגיש שהם רוצים לעשות עסקה. האם מישהו יכול להיות בטוח? נדע בקרוב כשהשיחות יימשכו". 

 

הנשיא טען כי נקודת זמן חשובה ביותר בתהליך שהוביל לפסגה שהתקיימה היום היא אולימפיאדת החורף שהתקיימה לפני חודשים ספורים בקוריאה הדרומית. "ההחלטה להשתתף באולימפיאדה הייתה דבר נהדר", אמר טראמפ תוך שהוא טוען כי בהשתתפות של הצפון במשחקים ירד החשש לתקיפה מצדה של פיונגיאנג במהלך אירוע הספורט הענק.