BETA

12.06.2018

17:38

חרף המעמד ההיסטורי - בארה"ב התעוררו בעיקר עם סימני שאלה

טראמפ ניסה לייצר אווירה חסרת תקדים, אך הופתע מדברי הפרשנים על כך שנתן לקים הישג אדיר - הפסקת התרגילים עם קוריאה הדרומית, וקיבל בתמורה מסמך מאוד כללי • פרשנות

הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, נמצא בשעות אלה על מטוס ה"אייר פורס 1" בדרכו חזרה לוושינגטון מהפסגה עם מנהיג קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, וכשיצפה במשדרים המגיעים ממדינתו, ככל הנראה לא כל כך יאהב את מה שיראה. זאת מאחר ומעבר לתמונות ההיסטוריות, הפרשנים בכלי התקשורת טוענים שטראמפ נתן לקים הישג אדיר ביד - הפסקת התרגילים הצבאיים המשותפים עם קוריאה הדרומית, אך לא כל כך ברור מה קיבל בחזרה. 

 

לדברי הפרשנים והמומחים, התמורה הייתה דף אחד, עם מסמך כללי מאוד, שדומה למסמכים שקוריאה הצפונית כבר חתנה עליהם בעבר ורימתה באמצעותם מדינות אחרות. לכן, אזרחי ארה"ב קמים הבוקר בעיקר עם סימני שאלה רבים. לו זה היה תלוי בטראמפ, הוא ככל הנראה היה מעדיף שהפסגה תתקיים בשעה שתושבי ארה"ב ערים, לעומת המצב הקיים, בו בעת שהם קמו הם כבר קיבלו את כל המידע ערוך ולא עקבו אחרי התפתחות הדרמה.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

ארבעה נעצרו בחשד לניסיון רצח של איש עסקים יהודי במוסקבה

המערב מסויג, באיראן מתעלמים: כך סוקרה בעולם הפסגה ההיסטורית
הכאפייה העולמי: מה מצפה לנו במונדיאל הערבי ביותר?

 

 כותרת הוול סטריט ג'ורנל לאחר  <u><a  data-cke-saved-href=http://https://www.10.tv/trumpkimsummit href=http://https://www.10.tv/trumpkimsummit target='_blank'> <u><a  data-cke-saved-href=http://https://www.10.tv/trumpkimsummit href=http://https://www.10.tv/trumpkimsummit target='_blank'> <a class=פסגת טראמפ-קים</a></u></a></u>" class="cToAnRi img-article" height="0" src="https://storage.googleapis.com/nana10img/images/news/WSJ.JPG" title=" כותרת הוול סטריט ג'ורנל לאחר פסגת טראמפ-קים" width="0" />
 

כותרת הוול סטריט ג'ורנל לאחר פסגת טראמפ-קים( צילום מסך)

 

 

התגובות של הפרשנים מאוד הפתיעו את טראמפ, מהסיבה הפשוטה שגם במסיבת העיתונאים שלו הוא חש שהוא עשה משהו גדול. שהוא, במקום שבו נשיאים קודמים נכשלו בו, הצליח. לכן, כשהגיעו כל הדיפלומטים והמומחים, והציגו את הדברים והעלו את סימני השאלה, הוא נותר מופתע.

 

אכן מדובר ביום היסטורי והתמונות המגיעות מסינגור הן היסטוריות, אבל סביב התהליך נותרו, כאמור, סימני שאלה רבים, שרק העתיד יקבע אם באמת מדובר כאן באסטרטגיה חדשה. הפעם, טראמפ טרף לגמרי את הקלפים, בניגוד לפעמים קודמות, הוא מציע עסקה חדשה – קודם נבנה יחסי אמון ואחר כך נדאג לפרטים.

 

שעות ספורות אחרי שחתם על הסכם ההבנות עם מקבילו מקוריאה הצפונית, כינס הבוקר טראמפ מסיבת עיתונאים. "קים לקח צעד אמיץ למען עתיד בהיר לעמו והוכיח ששינוי הוא אפשרי", אמר הנשיא האמריקני בפתח נאומו. לצד האופטימיות שהפגין טראמפ, הוא טען בדבריו כי אין לו דרך להבטיח שפיוניאנג אכן תתפרק מנשקה.

 

 טראמפ וקים חותמים על הסכם סינגפור
 

טראמפ וקים חותמים על הסכם סינגפור(רויטרס )

 

 

טראמפ טען כי הפגישה בין השניים הייתה עם כנות רבה, ובנתה צעדים לעתיד. "אנחנו מוכנים לפתוח בהיסטוריה חדשה ובפרק חדש עבור שני העמים", הצהיר הנשיא. טראמפ התייחס בדבריו גם למלחמת קוריאה ולסכסוך ארוך השנים: "המלחמה תיגמר בקרוב - העבר לא צריך להשפיע על העתיד. אויבים יכולים להפוך לחברים".

 

הנשיא האמריקני טען שקים ז'ונג און ייזכר כמי שיביא תקופה של ביטחון ושגשוג לבני עמו. "לקים יש אפשרות להביא לעתיד נהדר עבור עמו", אמר טראמפ, "רק האמיצים ביותר יכולים להביא לשלום".

 

טראמפ הוסיף כי מעבר לחתימה על הסכם ההבנות, קים אמר לו שקוריאה הצפונית תשמיד בקרוב אתר מרכזי שאינו כלול בהסכם. במקביל, הכריז הנשיא כי הסנקציות על פיונגיאנג בשלב זה יישארו בתוקף, ולא יוסרו. הוא טען כי הוא רוצה להחזיר חיילים אמריקנים מקוריאה הדרומית אך גם זה, בשלב זה, אינו על הפרק. טראמפ הוסיף וטען כי ארה"ב תעצור את התמרונים הצבאיים שלה באזור. בפועל, טען טראמפ בדבריו כי הצעדים המעשיים ייעשו רק בהמשך.

 

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מדבר במהלך מסיבת עיתונאים לאחר פגישתו עם מנהיג צפון קוריאה (רויטרס )

 

 

בהמשך השיב הנשיא לשאלות העיתונאים. הוא נשאל על האפשרות כי ייסע לביקור מדיני בפיונגיאנג ואמר כי הדבר יקרה בזמן המתאים. הדבר נכון לדבריו גם לגבי הזמנת קים לוושינגטון, אף על פי שטראמפ כבר הזמין את השליט מקוריאה הצפונית לבירה האמריקנית. 

 

שאלה נוספת שהופנתה אליו הייתה כיצד ארה"ב תוכל לוודא שקוריאה הצפונית באמת תתפרק מנשקה. לכך השיב: "אני לא יכול להבטיח שהם יפורזו. כל מה שאני יודע לעשות זה עסקה – עשיתי זאת כל חיי. אני מרגיש שהם רוצים לעשות עסקה. האם מישהו יכול להיות בטוח? נדע בקרוב כשהשיחות יימשכו". 

 

הנשיא טען כי נקודת זמן חשובה ביותר בתהליך שהוביל לפסגה שהתקיימה היום היא אולימפיאדת החורף שהתקיימה לפני חודשים ספורים בקוריאה הדרומית. "ההחלטה להשתתף באולימפיאדה הייתה דבר נהדר", אמר טראמפ תוך שהוא טוען כי בהשתתפות של הצפון במשחקים ירד החשש לתקיפה מצדה של פיונגיאנג במהלך אירוע הספורט הענק.