BETA

איראן מזהירה את פיונגיאנג: טראמפ יבטל ההסכם עוד לפני שיחזור

דובר הממשלה בטהראן אמר לאחר חתימת הסכם ההבנות בסינגפור כי הנשיא האמריקני עלול לחזור בו בתוך שעות. נשיא קוריאה הדרומית מון: "לא נשוב לעבר - קים עשה היסטוריה"

הצהרת סינגפור: שעות ספורות אחרי שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ושליט קוריאה הצפונית קים ז'ונג און חתמו על הסכם הבנות משותף, מגיעות גם התגובות מהעולם. בראש החץ של המבקרים והמצננים עומדת איראן, עמה טראמפ ביטל את הסכם הגרעין לפני מספר חודשים. "לא ברור עם איזה סוג בן אדם נושא ונותן שליט קוריאה הצפונית", מסר דובר הממשלה בטהראן מוחמד באקר נובחט. "זה לא ברור שטראמפ לא יבטל את ההסכם לפני שישוב הבייתה", הוסיף.

 

קוריאה הדרומית, השכנה מדרום, ומי שיש לה חלק משמעותי ביותר במגעים שהובילו לקיום הפסגה ההיסטורית, הגיבה אף היא לקולות ולהצהרות שיצאו מסינגפור. "קשיים גדולים לפנינו, אבל לעולם לא נשוב לעבר", מסר בהצהרה נשיא המדינה, מון ג'יאה-אין. הנשיא הוסיף כי קים "ייזכר כמנהיג שיצר רגע היסטורי כשלקח את הצעד האמיץ הראשון כלפי העולם". עוד מסר מון: "נכתוב פרק חדש של שלום ושיתוף פעולה".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

פינוי נתיב האבות: אלפי מפגינים במקום; ארבעה נעצרו עד כה

מתווה הגיוס לחרדים: פטור מוחלט בפועל - ללא סנקציות פליליות

אשתו של ניבי זגורי נעצרה בחשד למעורבות בניסיון רצח טל קורקוס

 

 טראמפ ורוחאני
 

איראן מזהירה מפניו. טראמפ ורוחאני (רויטרס)

 

 

ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, שיבח את ההסכם, תוך שהוא שם דגש על נושא הפירוז הגרעיני. הוא אמר שיסכים לשאת ולתת עם קוריאה הצפונית בכדי לפתור את המשקעים שיש בין המדינות מתקופת המלחמה הקרה, אז נחטפו אזרחים יפנים בידי מרגלים מפיונגיאנג. "יפן תצטרך לעמוד ישירות מול קוריאה הצפונית", ציין אבה.

 

גם משרד החוץ בבייג'ינג התייחסו באופן חיובי לתוצאות הפסגה בסינגפור. משרד החוץ הסיני שיבח בהודעה שפרסם את ההסכם הפוליטי אליו הגיעו ארה"ב וקוריאה הצפונית. עוד נמסר, כי סין תמשיך להקדיש את עצמה כדי ליצור תהליך שלום בר קיימא לחצי האי הקוריאני.

 

הפגישה בין מנהיגי הקוריאות
 

"לא נשוב לעבר". מון במהלך פגישתו עם קים בחודש אפריל (NK News)

 

 

הסכם ההבנות עליו חתמו טראמפ וקים מוקדם יותר כלל ערבויות ביטחוניות מצד ארה"ב, כלפי קוריאה הצפונית, וקרא לכינון יחסים חדשים בין המדינות. מצדה של פיונגיאנג, קים התחייב לפירוז מלא מנשק גרעיני של חצי האי הקוריאני. מה שבולט לעין בהיעדרו בתוכן המסמך הוא התייחסות כלשהי לסנקציות הקשות שארה"ב והעולם מטילים על פיונגיאנג. 

 

אלו הם ארבעת סעיפי ההצהרה:

  • ארה"ב וקוריאה הצפונית מתחייבות לכונן יחסים חדשים בין המדינות, בהתאם לתקוות שני העמים לשלום ולשגשוג
  • ארה"ב וקוריאה הצפונית ישתפו מאמצים לקדם שלום מתמשך ויציב בחצי האי הקוריאני
  • תוך אשרור ההצהרה מ-27 באפריל 2018, קוריאה הצפונית מתחייבת לפעול למען פירוז מלא של חצי האי הקוריאני
  • ארה"ב וקוריאה הצפונית מתחייבות להשיב אסירי מלחמה ונעדרים

בהמשך, נכתב במסמך: "הנשיא טראמפ התחייב לספק ערבויות ביטחוניות לקוריאה הצפונית, והיו"ר קים אשרר את התחייבותו האיתנה שאין עליה עוררין להשלים את פירוזו הגרעיני של חצי האי הקוריאני. מתוך הכרה כי הפסגה בין ארה"ב לקוריאה הצפונית – הראשונה בהיסטוריה – הייתה אירוע משפיע ובעל משמעות גדולה בהתגברות על עשורים של מתיחות ואיבה, הנשיא טראמפ והיו"ר קים מתחייבים ליישם במלואה את ההתניות של ההצהרה המשותפת".

 

 טראמפ וקים חותמים על מסמך משותף בסינגפור
 

טראמפ וקים חותמים על מסמך משותף בסינגפור (רויטרס)

 

 

זמן קצר לאחר מכן, כינס טראמפ מסיבת עיתונאים בסינגפור. "קים לקח צעד אמיץ למען עתיד בהיר לעמו והוכיח ששינוי הוא אפשרי", אמר הנשיא האמריקני בפתח נאומו. לצד האופטימיות שהפגין טראמפ, הוא טען בדבריו כי אין לו דרך להבטיח שפיוניאנג אכן תתפרק מנשקה.

 

טראמפ טען כי הפגישה בין השניים הייתה עם כנות רבה, ובנתה צעדים לעתיד. "אנחנו מוכנים לפתוח בהיסטוריה חדשה ובפרק חדש עבור שני העמים", הצהיר הנשיא. טראמפ התייחס בדבריו גם למלחמת קוריאה ולסכסוך ארוך השנים: "המלחמה תיגמר בקרוב - העבר לא צריך להשפיע על העתיד. אויבים יכולים להפוך לחברים".

 

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
 

טראמפ בנאומו לאחר חתימת הסכם ההבנות (רויטרס)

 

 

הנשיא האמריקני טען שקים ז'ונג און ייזכר כמי שיביא תקופה של ביטחון ושגשוג לבני עמו. "לקים יש אפשרות להביא לעתיד נהדר עבור עמו", אמר טראמפ, "רק האמיצים ביותר יכולים להביא לשלום".

 

טראמפ הוסיף כי מעבר לחתימה על הסכם ההבנות, קים אמר לו שקוריאה הצפונית תשמיד בקרוב אתר מרכזי שאינו כלול בהסכם. במקביל, הכריז הנשיא כי הסנקציות על פיונגיאנג בשלב זה יישארו בתוקף, ולא יוסרו. הוא טען כי הוא רוצה להחזיר חיילים אמריקנים מקוריאה הדרומית אך גם זה, בשלב זה, אינו על הפרק. טראמפ הוסיף וטען כי ארה"ב תעצור את התמרונים הצבאיים שלה באזור. בפועל, טען טראמפ בדבריו כי הצעדים המעשיים ייעשו רק בהמשך.