BETA

12.06.2018

11:06

טראמפ רוצה פירוז מהיר בקוריאה – המציאות צפויה להיות קצת אחרת

זה ייקח זמן: בזמן שהנשיא האמריקני ויועצו לביטחון לאומי הצהירו כי קוריאה הצפונית תתפרק מנשק גרעיני בהקדם, מומחי גרעין קובעים כי מדובר בתהליך שייקח למעלה מעשור

הצהרת סינגפור: אחרי שמוקדם יותר היום (שלישי) חתם על הסכם הבנות היסטורי עם מקבילו מקוריאה הדרומית, הצהיר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי הפירוז של קוריאה הצפונית יהיה תהליך מהיר. גם יועצו לביטחון לאומי של הנשיא, ג'ון בולטון, יצא בהצהרות דומות. אלא שהצהרות לחוד, ומציאות לחוד – בפועל, זה כנראה ייקח זמן.

 

מומחים אמריקנים לענייני גרעין מסבירים שהתהליך אינו כל כך פשוט. כדי להגיע לפירוז גרעיני מלא טוענים המומחים כי יידרש תהליך שיימשך 15-10 שנים. עוד אומרים המומחים כי בראייה מפוקחת, יהיה נכון לדבר על ההליך בכמה שלבים. השלב הראשון יהיה לעצור את העבודה באתרים המרכזיים בקוריאה הצפונית. בשלב השני, מצפים המומחים שפיונגיאנג תחשוף בפני העולם את הארסנל הגרעיני השלם שמצוי ברשותה וכן את המתקנים בהם היא מפתחת את ומאפסנת את נשקה. רק אז יהיה ניתן להגיע לתהליך של פירוז. המומחים כאמור, טוענים שמדובר בתהליך ארוך ומורכב.

 

תמונת לויין של אתר הגרעין שהושמד בצפון קוריאה
 

תמונת לויין של אתר גרעין שהושמד בקוריאה הצפונית, בחודש שעבר (רויטרס)

 

 

טראמפ וקים, במפגש הפסגה הראשון בין ארה"ב וקוריאה הצפונית, חתמו כאמור על הסכם הבנות היסטורי. המסמך עליו חתמו השניים כלל ערבויות ביטחוניות מצד ארה"ב, כלפי קוריאה הצפונית, וקרא לכינון יחסים חדשים בין המדינות. מצדה של פיונגיאנג, קים התחייב לפירוז מלא מנשק גרעיני של חצי האי הקוריאני. מה שבולט לעין בהיעדרו בתוכן המסמך הוא התייחסות כלשהי לסנקציות הקשות שארה"ב והעולם מטילים על פיונגיאנג. 

 

אלו הם ארבעת סעיפי ההצהרה:

  • ארה"ב וקוריאה הצפונית מתחייבות לכונן יחסים חדשים בין המדינות, בהתאם לתקוות שני העמים לשלום ולשגשוג
  • ארה"ב וקוריאה הצפונית ישתפו מאמצים לקדם שלום מתמשך ויציב בחצי האי הקוריאני
  • תוך אשרור ההצהרה מ-27 באפריל 2018, קוריאה הצפונית מתחייבת לפעול למען פירוז מלא של חצי האי הקוריאני
  • ארה"ב וקוריאה הצפונית מתחייבות להשיב אסירי מלחמה ונעדרים

בהמשך, נכתב במסמך: "הנשיא טראמפ התחייב לספק ערבויות ביטחוניות לקוריאה הצפונית, והיו"ר קים אשרר את התחייבותו האיתנה שאין עליה עוררין להשלים את פירוזו הגרעיני של חצי האי הקוריאני. מתוך הכרה כי הפסגה בין ארה"ב לקוריאה הצפונית – הראשונה בהיסטוריה – הייתה אירוע משפיע ובעל משמעות גדולה בהתגברות על עשורים של מתיחות ואיבה, הנשיא טראמפ והיו"ר קים מתחייבים ליישם במלואה את ההתניות של ההצהרה המשותפת".

 

 

מוקדם יותר היום, במעמד החתימה, רמז טראמפ כי המסמך עליו חתמו השניים קשור לתוכנית הגרעין של פיונגיאנג. מדובר ב"מסמך חשוב ומקיף מאוד", אמר. הוא הוסיף כי "יש הרבה רצון טוב", והבהיר: "אנחנו מאוד גאים במה שקרה היום. היחסים שלנו עם קוריאה הולכים להשתנות".

 

 טראמפ וקים חותמים על מסמך משותף בסינגפור
 

טראמפ וקים חותמים על מסמך משותף בסינגפור (רויטרס)

 

 

טראמפ עוד ציין כי "אנחנו רוצים לעשות משהו, נעשה משהו, פיתחנו קשר מאוד מיוחד. אנשים מאוד יתרשמו, אנשים יהיו שמחים". לדבריו, "נטפל בבעיה מאוד מסוכנת לעולם". הוא הוסיף: "אני רוצה להודות לקים, העברנו הרבה זמן היום יחד. זה היה יותר טוב ממה שהיינו יכולים לצפות, ממה שמישהו היה יכול להעריך. זה יוביל לעוד".

 

"היום הייתה לנו פגישה היסטורית, והחלטנו להשאיר את העבר מאחור", הוסיף קים, שכינה את המסמך "היסטורי". לדבריו, "העולם יראה שינוי מהותי". כמו כן, הוא הודה לנשיא טראמפ, שהזמין אותו לביקור בבית הלבן. 

 

עוד לפני כן, בסביבות השעה 4 בבוקר (שעון ישראל) נפגשו שני המנהיגים במשך כ-45 דקות. בפגישה נכחו מתורגמנים אך לא יועצים. בתום הפגישה, הצטרפו היועצים הבכירים של שני המנהיגים לפגישה נרחבת יותר. בדרך לפגישה השנייה, אמר הדיקטטור מקוריאה הצפונית לנשיא ארה"ב: "אנשים רבים בעולם יחשבו שזה קטע פנטזיה, מתוך סרט מדע בדיוני". 

 

 דונלד טראמפ וקים ז'ונג און
 

דונלד טראמפ וקים ז'ונג און בלחיצת היד ההיסטורית (רויטרס)

 

 

בפתח הפגישה הנרחבת, הצהיר טראמפ כי השניים "יפתרו בעיה גדולה שעד כה נפתרה" והוסיף כי הפסגה "מתקדמת טוב" וכי "היחסים נהדרים". עוד אמר טראמפ לקים: "זה כבוד גדול להיפגש איתך". קים, מצדו, לא השיב לשאלת התקשורת האם יסכים לפירוז אך הצהיר: "אני מאמין שזו התחלה טובה בדרך לשלום". טראמפ השיב שהוא סבור כך גם כן.

 

לאחר מכן המשיכו שני המנהיגים וכמה מחברי פמליותיהם לארוחת צהריים רשמית, שבה הוגשו מנות קוריאניות מסורתיות, לצד קינוחים מערביים כמו גלידת האגן דאז. בהמשך היום, צפוי הנשיא טראמפ לשאת דברים לתקשורת, לפני שימריא בחזרה לארצות הברית, דרך בסיס הצבא האמריקני בגואם.