BETA

12.06.2018

14:07

מוחמד סלאח חוגג עלייה למונדיאל עם נבחרת מצרים
מוחמד סלאח חוגג עלייה למונדיאל עם נבחרת מצרים ,
רויטרס

הכאפייה העולמי: מה מצפה לנו במונדיאל הערבי ביותר?

ארבע נבחרות ערביות (ואיראן אחת) הגיעו לרוסיה • לחלקן יש ציפיות גבוהות, וכוכבים בליגות הגדולות באירופה • ובעיקר, כולן ישמחו להתעסק בכדורגל ולשכוח משאר הצרות

שבע שנים לאחר שאזורינו נכנס לסחרור של הרס, דם, אלימות, מהפכות וחוסר יציבות, הנה פתאום נפתח אירוע הכדורגל הגדול בעולם, מונדיאל 2018, שיכניס את האזור לסחרור אחר לגמרי – כזה של שכרון חושים ושמחה גדולה: שמחה מכך שהמונדיאל ברוסיה הולך להיות המונדיאל הערבי ביותר בהיסטוריה.

 

מעולם לא היה טורניר עם ארבע נבחרות ערביות ואיראן אחת: ייצוג מזרח תיכוני וצפון אפריקאי מכובד בהחלט, שדרכו אפשר לראות ייצוג מעניין של דור הכדורגלנים הצעירים כיום בעולם הערבי. עם תחילת טורניר המונדיאל וכמעט סיומו של חודש הרמדאן, כל העיניים יופנו לעבר רוסיה ולבתים שבהם ישחקו הנבחרות הערביות; כולם מקווים לחודש נוסף שיעבור בשקט, ואם אפשר עם הרבה הפתעות של הנבחרות שירימו את ראשו של העולם הערבי, ויתנו לו סיבה טובה לגאווה בזמן בו היא כל כך חסרה לו.

 

לכתבות נוספות במדור המונדיאל

מה רוצה להשיג ולדימיר פוטין באירוח הגביע העולמי?

מערכת ההילוך החוזר לשופטים נכנסת לפעולה

ממקומות העבודה לצבא: טירוף הימורי המונדיאל בשיאו

 

הילדים יישבו יחד עם הוריהם ויסתכלו בעיניים כלות כיצד מוחמד סלאח, והבי אלח'זרי, פהד אלמוואלד וחכים זיאש מוליכים את נבחרותיהם בטורניר הזה, ואולי יקוו שיום אחד גם הם יגיעו למעמד הזה. כדורגל במזרח התיכון תמיד איחד, והיה של העם והאנשים הפשוטים. הוא גם נשאר אמיתי וחף מהמסחור והמיתוג האגרסיבי ביבשת אירופה.

 

כל אחת מארבע הנבחרות מהעולם הערבי מביאה משהו שונה וייחודי. מצרים, "אום א-דוניא", אם העולם הערבי; סעודיה, הממלכה השמרנית שתחת שלטון יורש העצר מוחמד בן סלמאן עוברת רפורמות מהפכניות; תוניסיה, חלוצת האביב הערבי; וכמובן מרוקו עם בני המהגרים המאיישים את עמדות המפתח בנבחרת. זהו סיפורן.

 

אוהדי נבחרת מצרים בכדורגל עם תמונה של מו סלאח

אוהדי נבחרת מצרים בכדורגל עם תמונה של מו סלאח (רויטרס )

 

 

מצרים: 100 מיליון רופאים ופציינט אחד

 

יותר מ-100 מיליון מצרים הפכו לרופאים לרגע, כאשר ה"פרעה המצרי" מוחמד סלאח נפצע במהלך גמר ליגת האלופות במשחקה של ליברפול קבוצתו מול ריאל מדריד. הכתף של סלאח ומצבה הם הדבר החשוב ביותר כרגע למדינה, וכמובן לנבחרת. האם סלאח יופיע למשחק מול אורוגוואי? האם ייכנס למחצית השנייה? התקשורת המצרית בלחץ, ונראה שהיא מנסה לשדר כמה שיותר אופטימיות למרות הפציעה הלא פשוטה.

 

האימון המסכם של הנבחרת נערך באצטדיון הבינלאומי בקהיר, בנוכחות 5,000 ברי מזל שבאו לראות את מוחמד סלאח בפעם הראשונה מאז הפציעה על אדמת המולדת. הם בחנו כל בעיטה שלו, כל תזוזה של הכתף, הם ניסו למצוא את האופטימיות בעיניו. מעולם לא היה מונח על כתפיו של בחור בן 25 משקל כה כבד. לפני המראתם למוסקבה פגשו השחקנים את הנשיא המצרי עבד אלפתאח א-סיסי שניסה לעודד אותם. "אתם חיים את החלום, הילחמו למענו ולמען מצרים", ביקש.

 

עם נחיתתם בגרוזני בירת צ'צ'ניה, וקבלת הפנים מלאת הפולקלור המקומי לה זכו, המשיכו השחקנים לאימון ראשון על אדמת רוסיה. גם ביקורו של הנשיא הצ'צ'ני רמדאן קדירוב לא הצליח להוציא אותם מריכוז, והם עם הפנים למשימה הראשונה: המשחק מול אורוגוואי. מצרים מלאת ציפייה והתרגשות, וגם הביקורת הרבה על המאמן הקטור קופר שהחליט לנסוע   לטורניר בהרכב ובו חלוץ טבעי אחד בלבד, מרואן מוחסן, תישכח עם שריקת הפתיחה - בה 28 שנה של ציפיות יגיעו אל סופן.

 

 

סעודיה: זכרונות מסעיד אל עויראן

 

"הניצים הירוקים", להם זו ההופעה ה-5 בטורניר, יזכו לכבוד של השתתפות במשחק הפתיחה מול המארחת רוסיה. אורח הכבוד במשחק צפוי להיות מוחמד בן סלמאן – יורש העצר והאיש החזק בממלכה. מליארדי צופים ברחבי העולם יזכו להכיר את שחקני הנבחרת הסימפטית הזו, שרוב שחקניה מגיעים מהליגה הסעודית העשירה.

 

הסעודים חולמים לשחזר את מסע הקסם מארה"ב ב-1994. הסלאלום אותו ביצע סעיד אל עויראן במשחק מול בלגיה עדיין לא יוצא לאוהדים הסעודים מהראש ועכשיו הם מקווים שפהד אלמוואלד, ה"מסי" של יבשת אסיה יוביל אותם לפחות לניצחון אחד - וכמובן שהם לא נותנים לעובדה שהם נחשבים לנבחרת החלשה ביותר בטורניר לרפות את ידיהם לרגע.

צריך לתת קרדיט לניסיון הסעודי לעלות רמה, ולהסכם אותו עשו עם הליגה הספרדית לשם שלחו שחקני נבחרת מרכזיים בהשאלה למספר קבוצות. אז נכון שפהד אלמוואלד, סאלם אלדאוסרי ויחיא א-שהרי לא זכו להרבה דקות משחק עד עתה והניסיון כרגע לא מוגדר כהצלחה, אבל זהו תחילתו של תהליך, רפורמה - מילה שנשמעת הרבה בעידן יורש העצר מוחמד בן סלמאן ולא רק בתחום הכדורגל.

 

מסע משחקי ההכנה שלהם למונדיאל שהסתיים עם ניצחון על יוון והפסדים מינימליים לאיטליה וגרמניה (משחק עליו הם זכו ללא מעט מחמאות) משאיר אותם אופטימיים לקראת פתיחת הטורניר. אז האוהדים הסעודים מבואסים קצת שנואף אלעאבד, שחקנה של קבוצת אלהילאל ואחד השחקנים הכי טובים באסיה, נופה מהסגל למונדיאל כי לא היה בכושר העונה, אך ברגע שהכדור הראשון ימצא את דרכו לרשת רוסיה במשחק הפתיחה, הכול יישכח, וכולם יוכלו לשיר את "אל אח'דאר":

 

 

תוניסיה: שלא תגמור כמו מוחמד בננה בקייב

 

"הנשרים מקרתגו", שגם להם זו הופעה חמישית בטורניר המכובד, חולקים עם סעודיה את התואר המפוקפק של הנבחרת החלשה בטורניר. לאוהדים בתוניסיה תמיד הייתה יריבות ספורטיבית עם שאר המדינות הצפון אפריקאיות, בייחוד עם מצרים. גם נשיא תוניסיה, אלבאג'י כאיד אלסיבסי, לא שכח מהיריבות הזו ובמהלך קבלת הפנים שערך לנבחרת בארמון בתוניס, אמר לכוכב הנבחרת ווהבי אלח'זרי: "תיזהר שלא יעשו לך מה שעשו למוחמד סלאח, ראית איך שברו אותו".

 

העיתונות בתוניסיה שואבת עידוד ממסע משחקי הידידות שערכו לפני הטורניר ומקווה להופעה מכובדת מול נבחרות כמו אנגליה ובלגיה. בתקשורת המקומית לא מדברים על מעבר שלב בינתיים, אלא בעיקר מחכים למשחק הראשון מול אנגליה, שם ירצו התוניסאים להוכיח כי המדינה שלהם, חלוצת האביב הערבי, לא באה לעשות חיים קלים לאף נבחרת, למרות הדירוג הלא מחמיא. שחקן הנבחרת יאסין מריאח אף הבטיח בראיון לאחרונה כי הם יעלו לשלב שמינית הגמר.

 

וואהבי אלחז'רי, כוכב נבחרת תוניסיה, חוגג שער

וואהבי אלחז'רי, כוכב נבחרת תוניסיה, חוגג שער (רויטרס )

 

 

מרוקו: הולנד בתיבול צרפתי

 

אם יש נבחרת שבעולם הערבי חושבים שתפתיע את כולם ותצליח לסיים במקום השני בבית שלה, זו הנבחרת של "אריות האטלס", הנבחרת המרוקאית. הניצחונות על אסטוניה וסלובקיה במהלך משחקי ההכנה השאיר הרבה עיתונאים מרוקאיים אופטימיים, והם מיהרו לצטט את שחקני היריבות שטענו שמרוקו יכולה להיות הפתעת הטורניר.

 

בדומה לשכנתה אלג'יריה, מתבססת הנבחרת המרוקאית על בני מהגרים שחיים באירופה. יש המכנים את הנבחרת "הולנד ב'" שכן לא מעט משחקניה נולדו בהולנד; עם זאת, אפשר למנות בסגל גם לא מעט צרפתים. ההתאחדות המרוקאית כיוונה לתהליך הזה במודע לאחר שראתה את ההצלחה היחסית אצל האלג'יראים. לאוהדים במרוקו לא ממש משנה כמובן ארץ הולדתו של שחקן זה או אחר בסגל; גאוותם היא על כך ששחקנים כמו מהדי בנעטייה מיובנטוס וחכים זיאש מאייאקס לא שכחו מהיכן הם באו ויעשו הכל על מנת לייצג את מרוקו בכבוד.

 

עימות מעניין אחד צפוי בטוח במהלך שלב הבתים והוא המשחק מול איראן. לאחרונה ניתקה מרוקו את היחסים עם איראן, לטענתה בשל תמיכת איראן וחזבאללה ב"חזית הפוליסאריו" השואפת להקים מדינה עצמאית בסהרה המערבית. שטח שמרוקו טוענת כי הוא שלה. מה שבטוח הוא שנראה תצוגות מופלאות לנבחרת גם במרוקו וגם בקרב המהגרים מחוצה לה, כמו שרואים באחד ממשחקי הדרבי החמים בעולם, הדרבי של קזבלנקה.