BETA

11.06.2018

19:22

בעקבות מות הפעוטה: שר הרווחה הורה לסגור את הפעוטון בפ"ת

ההחלטה של חיים כץ התקבלה לאחר בדיקה, שבה התגלה כי לאנשי הצוות לא הייתה כל הדרכה חינוכית או תעודות השכלה. "נגביר ביקורות הפתע במעונות, מסגרות לא ראויות יסגרו"

שר העבודה והרווחה חיים כץ הורה היום (שני) לסגור את הפעוטון "מאשה והדוב״ בפתח תקווה, שבו נהרגה הפעוטה יסמין וינטה.

 

בבדיקה שערכו גורמי המקצוע בגן הילדים, עלה כי מדובר במסגרת שמחולקת לשני פעוטונים ומופעלת על ידי גורם אחד.

 בפעוטון הראשון, שבו אירע מקרה ההתעללות, שהו חמישה עשר פעוטות בגילאי לידה ועד שנה וחצי עם שתי מטפלות בלבד, ללא כל הכשרה מקצועית לצוות. במעון השני נמצאו שתי מטפלות ומנהלת מסגרת, סה"כ שלושה אנשי צוות ללא הדרכה חינוכית וללא תעודות השכלה.

 

לאור הממצאים, כאמור, השר כץ הורה להוציא צו סגירה מיידי למקום בו שהתה הפעוטה וכן לבחון סגירה גם לפעוטון הנוסף.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בלון תבערה נחת על גג חממה בעוטף עזה; אין נפגעים

אשתו של ניבי זגורי נעצרה בחשד למעורבות ברצח טל קורקוס

יוני משוגע: מחר - גשמים בצפון ובמרכז, חשש לשיטפונות בנחלים


 

 הסייעת מגן הילדים בפתח תקווה
 

הסייעת מגן הילדים בפתח תקווה( פייסבוק)

 


שר העבודה והרווחה חיים כץ: ״לא נאפשר למסגרות עם כוח אדם לא מיומן ומקצועי שמהווה סכנה לשלומם ובטיחותם של הילדים להמשיך לפעול. לצד המשך קידום חוק הפיקוח והצבת מצלמות במסגרות לגיל הרך נגביר את ביקורות הפתע במעונות היום. כל מסגרת שתמצא לא ראויה - תיסגר״.

 

מוקדם יותר היום הוגש כתב אישום נגד אינה סקיבנקו, הסייעת שהואשמה בהריגת הפעוטה יסמין וינטה לפני שלושה שבועות במעון בפתח תקווה. כמו כן, סקיבנקו מואשמת בריבוי עבירות התעללות בפעוטות אחרים. אמה של יסמין אמרה בבית המשפט כי הגיעה "כדי להילחם בשביל הבת שלי". 

 

מכתב האישום עולה כי הסייעת, תושבת ארעית מאוקראינה בת 23 שעבדה בגן הילדים בשלוש השנים האחרונות, הטיחה את התינוקת על מזרן, זרקה עליה שמיכה, נשכבה עליה וצפתה במכשיר הסלולרי עד שמתה. כמו כן, נכתב כי בהזדמנויות רבות ושונות במהלך עבודתה התעללה הנאשמת בתינוקות, במה שהפך "כדבר שבשגרה".

 

הפגנת הורים למען פיקוח על מטפלות בתינוקות
 

הפגנת הורים למען פיקוח על מטפלות בתינוקות( חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, בפרקליטות בוחנים אם יש מקום להגיש כתב אישום גם נגד הגננת ונגד סייעת נוספת. בפרקליטות פנו לגורמים בעירייה על מנת שיפעלו כדי לסגור את הגן אולם בגלל שמדובר בגן פרטי, עם זאת כנראה שלא ניתן לעשות זאת. כמו כן, נחשף כי דורינה וולדמיר וינטה, הוריה של יסמין, הגישו תביעה אזרחית בסך 2.5 מיליון שקלים נגד הסייעת הנאשמת. התביעה הוגשה לבית משפט השלום בראשון לציון באמצעות עו״ד ולדימיר מיסיוק.

 

בכתב האישום ובבקשת הארכת המעצר נכתב כי "מסוכנותה הגבוהה של הסייעת נלמדת מנסיבות ביצוע העבירות, נסיבות יוצאות דופן באכזריותן - המשיבה התעללה בתינוקות כדבר שבשגרה, בעודה אמונה על ביטחונם ושלומם".

 

חוקרי המשטרה פתחו בחקירה לאחר מותה של התינוקת בגן "מאשה והדוב", חרף העובדה שעל הגופה לא התגלו סימני אלימות וההתרשמות הראשונית של גורמי הרפואה לפיה אין חשד לפלילים. במהלך חיפוש שנערך בגן התגלתה מצלמת אבטחה, שתיעדה את האירוע.

 

לפי המשטרה, בסרטון נראית הסייעת סוחבת את התינוקת ביד אחת והולכת עמה כשהיא תלויה באוויר לעבר מזרון המונח על הרצפה – שעליו היא משליכה אותה בחוזקה. בהמשך הסייעת נראית סוחבת תינוק נוסף, משכיבה אותו לצד התינוקת, לוקחת שמיכה, זורקת אותה על התינוקות כך שכל גופם כוסה ונשכבת עליהם עם פלג גופה העליון תוך שהיא צופה בטלפון הסלולרי שהיה בידיה. עוד נראה בסרטון כי כאשר התינוקת החלה לזוז, הפכה אותה הסייעת פעם נוספת, כיסתה אותה ונשכבה עליה בחוזקה עד שחדלה לנוע. המשטרה מציינת כי מחומר החקירה עלה החשד כי בפעולתה של הסייעת היא למעשה גרמה לתינוקת לחנק, שממנו מתה לכאורה.

 

אתמול הפגינו הורים מול משרדי הממשלה בתל אביבלמען הגברת הפיקוח על הקמת מעונות לפעוטות. אחת מעשרות המפגינים היא ענת דייגי, אמא של דוד, שבגיל שמונה חודשים מת בזמן ששהה בגן עם גננת אחת שטיפלה בו ובעוד שמונה ילדים. "אני מפגינה בשביל חוק המצלמות, כי אין לי ספק בחשיבות שלו וביכולת שלו לתחקר מקרים", הסבירה. "אבל אני מפגינה בעיקר בשביל חוק הפיקוח, שזה אבן הדרך המשמעותית. לא יכול שיהיה אפשר לפתוח פיצרייה ביותר תנאים מאשר פעוטון. לא צריך שום אישור, כל אדם יכול לפתוח גן אצלו בבית, זה לא נתפס".

 

ח"כ איציק שמולי, יוזם חוק המצלמות, הגיב על ההחלטה לסגור את המעון: ״זו פשוט בדיחה. מעט מדי, מאוחר מדי. כל ההפקרות הזאת היתה מתחת לאף של משרד העבודה ורק עכשיו נזכרים שם לסגור את שערי הגיהנום. תעבירו את הרפורמה ואת חוק המצלמות שלי כל דבר פחות מזה הוא סתם קשקשת וניסיון לכסות על המחדל האדיר בתחום״

 

מהמועצה לשלום הילד נמסר: "אם מישהו צריך עוד המחשה לנחיצותו ולדחיפותו של חוק הפיקוח על מסגרות הגיל הרך הרי שבהעדרו, גם אם או כאשר יורשעו מנהלת המעון או הסייעת בעבירות חמורות של הריגה/ רשלנות/ פגיעה בילדים-  אי אפשר יהיה למנוע מהן או מכל אדם אחר שהורשע בעבירות דומות ובכלל, לפתוח בעתיד מסגרת חדשה לטיפול בילדים."