BETA

11.06.2018

14:35

אושר קיזוז כספים מהרשות; גבאי: "הממשלה לא מביאה פתרון לעזה"

לאחר דיון הקבינט בנוגע למצב ברצועה, ועדת החוץ והביטחון אישרה פה אחד להצבעה את החוק לניכוי תשלומי הפיצויים בגין נזקי השריפות בעוטף עזה. נתניהו: "שיידעו שיש מחיר"

ועדת החוץ והביטחון אישרה היום (שני) להצבעה בקריאה שנייה ושלישית את החוק המאפשר לקזז מהתקציב המועבר לרשות הפלסטינית כספים המועברים על ידי הרשות למשפחות מחבלים, כמו גם את סך תשלומי הפיצויים בגין נזקי השריפות האחרונות בעוטף עזה שנגרמו על ידי עפיפוני תבערה. החוק אושר פה אחד, והוועדה החליטה לדחות את הצעת הממשלה להשארת גמישות בשיקול הדעת, שהייתה מאפשרת לקבינט המדיני-ביטחוני להחליט על הקפאה או ביטול של הניכוי.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את הוועדה על אישור החוק, ומסר: "ראוי שייעשה כאן צדק. מי ששורף שדות, שיידע שיש לכך מחיר". בהמשך הוסיף: "אני רוצה להביע הערכה לועדת חוץ וביטחון שבמהירות שיא פעלה בעניין בקשתי לקנוס למעשה את הרשות הפלסטינית כדי לשפות את החקלאים שלנו על השריפות. אנחנו נדאג שקודם כל יהיה תשלום לנפגעים וגם מחיר להצתות".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אבי דיכטר, אמר: "סלע המחלוקת הוא בין אפס הגמישות בהצעת הוועדה, לבין גמישות מוחלטת בהצעת הממשלה. הוועדה בהחלט יכולה להבין נסיבות מקרים בהם יש מקום לשיקול דעת, ואכן התעמקנו גם בדיון זה בנושא". עוד הוסיף כי "מול כל הכוונות הטובות שלנו, לא נתקלנו בשום היענות לקדם את הדברים בהידברות מצד הממשלה, שלא לדבר על הצעות קונקרטיות".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

שבע שנות מאסר לכוכב הריאלטי שהורשע בעבירות מין בשתי תלמידות

בכיר במשרד הביטחון נעצר בחשד למרמה בסך עשרות מיליוני שקלים

אח בבית אבות בי-ם נעצר בחשד שתקף מטופלת בת 77 וגרם לה חבלות

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי התייחס לכך היום בישיבת סיעתו, ואמר: "אמש התכנס הקבינט לדיון על השאלה מה עושים עם עזה. התפיסה של הממשלה היא כשיורים עלינו – אנחנו יורים חזרה. בשאר הזמן לא עושים דבר כדי למנוע את הפעם הבאה, אז הם קיימו דיון כדי שהציבור יוכל לדמיין שעושים משהו". לדבריו, "לא עשו כלום. זה היה חוג העשרה. כל אחד בא עם רעיון. נמל בקפריסין, בעזה, אי בודד בים. ממש עבודות סמינריוניות באוניברסיטה. ככה לא עושים ביטחון".

 

"משחקים כאן במשחק כסאות", טען גבאי. "העיקר שלא להיתפס בכיסא מעשי של מי שתומך בפתרון בעיה. גם אם נשלם בעוד מלחמה בעזה". הוא הוסיף: "מדינת ישראל צריכה הסדר רחב, יוזמה שלנו ולא המתנה. אבל בעיקר – תחליטו. זה התפקיד שלכם".

 

אבי גבאי
 

אבי גבאי (רויטרס)

 

 

ח"כ ציפי לבני, שהשתתפה אף היא בישיבת הסיעה, אמרה כי: "הזחיחות והיהירות של הקבינט יובילו אותנו לסבב הבא. נזק בכדורגל אפשר לספוג, אך לא נזק בביטחון .הממשלה בוורטיגו ואם היא לא תתעורר, עזה תתפוצץ לנו בפנים". עוד הוסיפה כי "אתמול הייתה ישיבת קבינט מבולבלת של קבינט מבולבל. צה״ל קורא בקול גדול להקלות הומניטאריות וליברמן אומר הזויים על מי שתומך בהקלות. שרים שנותנים עצות בתקשורת ומודים שאין אסטרטגיה. אחד מהם אומר שהוא לא מתרגש ממה שקורה לתושבי העוטף. אנחנו כן". כמו כן, ציינה לבני כי "התפקיד של הממשלה הוא למנוע מהסכסוך הלאומי להפוך לדתי. הממשלה לא רק שלא עושה את זה אלא במחנק ההומניטארי היא מוסיפה לאש הזאת עוד חומר בעירה".

 

שר שהשתתף בישיבת הקבינט אמר כי השרים בעיקר קיבלו עידכונים ולא התקבלו החלטות. לדבריו, חלק גדול מהצעדים ההומניטריים לטווח הקצר שנדונו בישיבה בתחומי החשמל, המזון והמים אינם מהלכים תשתיתיים שישנו את המציאות ברצועת עזה. "כל הצעדים לטווח הקצר מתרחשים ממילא כבר היום בלי צורך בקבינט. אבל זה לא שיקום באמת של הרצועה אלא יותר כמו כדור אקמול", אמר השר.

 

שר אחר שהשתתף בישיבת הקבינט הוסיף: "הדיון היה על כל מיני צעדים הומניטאריים מאולתרים לטווח קצר בתחומי החשמל, המים, הבריאות והתעסוקה שאותם לא נתנה בהחזרת גופות החיילים והשבויים. אבל לא היה דיון על פתרון אסטרטגי לבעיות היסוד של עזה".

 

במהלך הישיבה טענו שר החינוך נפתלי בנט והשר לביטחון פנים גלעד ארדן כי יש לירות לעבר חוליות שמשגרות עפיפוני נפץ לעבר ישראל כפי שיורים ירי מדויק לעבר פלסטינים שמנסים לפרוץ את הגדר ולחדור לישראל. פקיד בכיר שמעורה בפרטי הישיבה ציין כי נציגי צה"ל בדיון ציינו כי יש קושי לבצע "הפללה" של משגרי העפיפונים כיוון שהם משוגרים מעומק רצועת עזה וכמו כן יש חשש לירות לעברם כיוון שחלק גדול מאלה שמגרים את העפיפונים הם נערים או שיש בקרבתם ילדים.