BETA

10.06.2018

22:57

מוויתור על גרעין ועד פיצוץ הפסגה: מה יקרה במפגש קים-טראמפ?

למפגש בין נשיא ארה"ב למנהיג קוריאה הצפונית ישנם ארבעה תרחישים אפשריים. אחרי שהחמיר את היחסים עם המערב בתום ועידת ה-G7, האם טראמפ ימצא בעל ברית חדש? • פרשנות

מפגש הפסגה בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און, עומד להתרחש ביום שלישי לפנות בוקר בסינגפור, ולמרות שמדובר בשתי דמויות לא צפויות, ישנן ארבע אפשרויות סבירות לסיום הפסגה.

 

האפשרות הראשונה היא שטראמפ וקים יסכמו על תהליך שבסופו ויתור על נשק גרעיני. הבעיה היא שהקוריאנים חתמו על הסכמים כאלה בעבר ורימו. במצב כזה יאשימו את נשיא ארה"ב שנתן למנהיג קוריאה הצפונית את ההישג הזה בלי תמורה אמיתית.

 

הפגישה בין מנהיגי הקוריאות
 

האם יכריזו על סיום מלחמת קוריאה? הפגישה בין מנהיגי הקוריאות( NK News)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

שר בישיבת הקבינט: דנו בצעדים מאולתרים לעזה - לא בפתרון אמיתי

הסדר טיעון: שנה וחצי מאסר ללוחם דובדבן שהרג בשוגג את חברו

חשד לרצח בחיפה: אישה נדקרה למוות, בעלה עוכב לחקירה

 

האפשרות השנייה היא הסכמה של התחלת פירוק מיידי מנשק גרעיני. במצב כזה נשאלת השאלה האם הוא יהיה מלא?

 

האפשרות השלישית היא שהשניים יעקפו את הנושא הגרעיני ומכריזים על סיום מלחמת קוריאה. אפשרות רביעית: טראמפ הבטיח בעבר שאם קים לא יוותר על נשק גרעיני הוא ייצא מהחדר. בתרחיש הזה הוועידה תתפוצץ ולא יגיעו בה להישג כלשהו.

 

לפני הפסגה עם הדיקטטור של המדינה המבודדת, נשיא ארה"ב שב מפסגת ה-G7 לאחר שלא הסכים לחתום על מסמך ההצהרה לתקשורת. מדובר באירוע דרמטי, מאז המשבר של בוש עם המערב לא ראינו דבר כזה. בעלות הברית של ארה"ב מרגישות שהן חוטפות ממנו, ועם קים, שאיים בעבר להשמיד את ארה"ב, הוא נפגש.

 

 

טראמפ אמנם רוצה לשפר את המצב המסחרי של ארה"ב. ספק אם זו הדרך. אם זה מיקוח במשא ומתן מדובר במיקוח קשוח מאוד.

 

כאמור, לאחר ההודעה המשותפת על ההבנות בנוגע לסחר חופשי, הנשיא טראמפ הודיע כי הורה שלא לחתום על מסמך ההבנות אליהן הגיעו המעצמות וזאת לאחר סוף שבוע גדוש בדיונים דיפלומטיים.

 

כמו כן, תקף נשיא ארה"ב את ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, וכינה אותו "חלש וחסר כנות". זאת, לאחר שטרודו אמר כי המכסים שהטילה ארה"ב "מעליבים". לטענת טראמפ, טרודו התנהג אליו יפה בפסגה, כדי למסור הצהרה מוטעית, שבעקבותיה החליט לסגת מההסכמות.

 

כאמור, הלילה חתמו המדינות המתועשות על מסמך הבנות. "אנחנו מדגישים במיוחד את חשיבותה של מערכת סחר בינלאומית המבוססת על חוקים וכללים, ונמשיך להילחם בפרוטקציוניזם". עוד נכתב כי המדינות מתחייבות לערוך מודרניזציה בהסכם הסחר העולמי כדי "להפוך אותו להוגן יותר בהקדם האפשרי".

 

הנשיא טראמפ עם נחיתתו בשדה התעופה בסינגפור
 

הנשיא טראמפ עם נחיתתו בשדה התעופה בסינגפור( רויטרס)

 

 

הנשיא טראמפ נחת אחר הצהריים בסינגפור, שם תיערך פסגת המנהיגים המדוברת בינו לבין מנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג און. קים עצמו כבר הגיע לעיר המדינה בשעות הבוקר, ונפגש עם ראש ממשלת סינגפור במהלך היום.

 

זהו ביקורו הראשון של קים במדינה שאיננה סין או קוריאה הדרומית, מאז שעלה לשלטון בשנת 2011. אבטחה חסרת תקדים צפויה להקיף אותו במהלך שהותו בסינגפור, שעתידה להסתיים כ-5 שעות לאחר הפגישה עם טראמפ. הפרופסור קים דו היון, מומחה באבטחת אישים מדרום קוריאה, אמר: "בשל העובדה שמקום וזמן הפגישה פורסמו מראש, האבטחה על קים תהיה הדוקה במיוחד", והוסיף: "ניתן לשער שדרישות האבטחה שהגישו הצפון קוריאנים לסינגפורים מרחיקות לכת אפילו ביחס לאלו של האמריקנים".

 

טראמפ התייחס אמש, טרם עזיבתו את ועידת ה-G7 בקנדה, לפגישתו הצפויה עם קים ז'ונג און: "בעוד מספר דקות אעזוב לסינגפור במשימה לקראת שלום. חייבים להשיג פירוז, חייבים להשיג משהו. אני מאמין שקוריאה הצפונית תהיה הצלחה כבירה תוך זמן קצר. הם עובדים איתנו". 

 

"אני חושב שקים רוצה לעשות משהו נהדר עבור העם שלו, יש לו הזדמנות טובה, לא יודעים אם תהיה או הייתה כזו הזדמנות. הוא יכול לקחת את האומה הזו ולהפוך אותה לנהדרת. זו הזדמנות חד-פעמית, אני חיובי לגביה", הוסיף נשיא ארצות הברית.