BETA

10.06.2018

11:38

עודכן:

טראמפ לא יכול להרשות לעצמו לצאת פראייר בפסגה עם קים • פרשנות

ייתכן כי הצפ' קוריאנים משקרים כפי שכבר עשו בעבר. המומחים לאזור גם פסימיים להיתכנות הסכם. לכן, על נשיא ארה"ב לחזור בתחושה שהשיג עסקה טובה • דיווח מיוחד מסינגפור

הפסגה שתתקיים בסינגפור ביום שלישי בין מנהיג המעצמה החשובה והחזקה בעולם, דונלד טראמפ, לבין המנהיג של מדינה קטנה ודיקטטורית, קים ז'ונג און, אמורה להיות אירוע היסטורי יוצא דופן.

 

מטרתם, לנסות לפתור המשבר הגרעיני בחצי האי הקוריאני, אחד המשברים הגדולים בעולם בעת הזו. טראמפ מעוניין כמובן שקים יתפרק מנשקו הגרעיני באופן מוחלט, כולל פיקוח בין-לאומי הדוק, אך לטענת רבים מהמומחים, זה לא עתיד לקרות. עם זאת, ישנה אפשרות שהמומחים טועים ויתברר כי טראמפ יצליח להוציא מקים הצעיר את הוויתור שכולם מעוניינים בו.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

המדינה ערערה על עונש הלוחם בן דרי שגרם למותו של נער פלס'

פרסום ראשון: ראש עיריית חדרה ישוחרר למעצר בית

אב השנה: עלה לבמה במופע הבלט - ועזר לבתו להיזכר בצעדים

 

השאלה הגדולה היא – האם נשיא ארה"ב יסתפק בתוכנית מדורגת לפירוק מנשק גרעיני, או האם יתעקש שהפירוק יעשה באופן מיידי, ללא תנאים מוקדמים ומפוקח באופן מלא?

 

 הנשיא טראמפ ומנהיג צפון קוריאה
 

הנשיא טראמפ ומנהיג צפון קוריאה (רויטרס, Getty Images )

 

 

יש לציין כי ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, מאוד לא מעוניין בהסכם עם הקוריאנים. בראיונות רבים שקיים בעתה אחרונה הוא דיבר על "המודל הלובי" – פירוק מועמר קדאפי מנשקו, שהוביל להדחתו מהשלטון במלחמת אזרחים ולרצח שלו. הסיבה בגללה הוא מזכיר את המקרה של קדאפי, היא בכדי לפגוע בוועידה ולנסות לשבשה. על כן, טראמפ מידר אותו בתקופה האחרונה מכל משא ומתן.

 

לדעת המומחים, אין סיכוי גבוה שהאופציה של פירוק מיידי תקרה, מאחר וארסנל הנשק של קים הוא תעודת ביטוח למשטר החשוך שלו. מצד שני, טראמפ אמר ביממה האחרונה – "אני מאמין שבדקה הראשונה אבין לאיזה כיוון זה הולך, לפי התחושה". אם לא, מאיים שייצא מהחדר.

 

במידה וטראמפ יצליח במשימתו להביא לפירוק מנשק גרעיני, גם אם בתהליך ארוך, הוא צריך לקבל על כך פרס נובל. אך אם הצפון קוריאנים משקרים, כפי שעשו בעבר עם נשיאים קודמים, אז טראמפ עשוי להצטייר כ"פראייר". הוא לא יכול להרשות לעצמו בשום פנים ואופן לצאת פרייאר, הוא צריך לחזור הבייתה בתחושה שהשיג עסקה טובה לעם האמריקני.

 

 

בתוך כך, אבטחה חסרת תקדים צפויה להקיף את קים ז'ונג און, בפגישתו עם טראמפ. סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ" דיווחה הבוקר כי קים ופמלייתו כבר הגיעו לסינגפור. ביום שלישי, כ-5 שעות לאחר הפגישה בין השניים, קים צפוי לעזוב בחזרה למדינתו.

 

נסיעתו של קים לסינגפור תהיה ביקורו הראשון במדינה שאיננה סין או קוריאה הדרומית מאז שעלה לשלטון בשנת 2011. הפרופסור קים דו היון, מומחה באבטחת אישים מדרום קוריאה, אמר: "בשל העובדה שמקום וזמן הפגישה פורסמו מראש, האבטחה על קים תהיה הדוקה במיוחד", והוסיף: "ניתן לשער שדרישות האבטחה שהגישו הצפון קוריאנים לסינגפורים מרחיקות לכת אפילו ביחס לאלו של האמריקנים".

 

האפיפיור פרנסיסקוס התייחס לפסגה ההיסטורית, ואמר כי הוא מקווה שהפסגה תביא שלום לחצי האי הקוריאני. "אני רוצה להציע שוב לאנשים האהובים של קוריאה מחשבה מיוחדת של ידידות ותפילה כי השיחות שייערכו בימים הקרובים בסינגפור יתרמו בכיוון חיובי להבטחת עתיד שוחר שלום". 

 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ התייחס אמש, טרם עזיבתו את ועידת ה-G7 בקנדה, לפגישתו הצפויה עם קים ז'ונג און: "בעוד מספר דקות אעזוב לסינגפור במשימה לקראת שלום. חייבים להשיג פירוז, חייבים להשיג משהו. אני מאמין שקוריאה הצפונית תהיה הצלחה כבירה תוך זמן קצר. הם עובדים איתנו". 

 

"אני חושב שקים רוצה לעשות משהו נהדר עבור העם שלו, יש לו הזדמנות טובה, לא יודעים אם תהיה או הייתה כזו הזדמנות. הוא יכול לקחת את האומה הזו ולהפוך אותה לנהדרת. זו הזדמנות חד-פעמית, אני חיובי לגביה", הוסיף נשיא ארצות הברית.