BETA

06.11.2012

19:51

עודכן:

שידור חי מארה"ב: נתונים ראשונים מעידים על אחוזי הצבעה גבוהים

במטהו של הנשיא אובמה בטוחים בניצחונם אך הנתונים הראשונים שמגיעים ומעידים על אחוזי הצבעה גבוהים עלולים לשחק לרעתו של הנשיא. אובמה זכה ברוב בהצבעות המוקדמות ולכן הוא מעדיף שהאחוז היום לא יהיה גבוה. בעוד הנשיא נמצא במטהו בשיקאגו, מיט רומני ממשיך במאמצים אחרונים לשכנע כל קול אפשרי

src="http://live.ch10.cloudvideoplatform.com/?UserId=45E4A9FB-FCE8-88BF-93CC-3650C39DDF28&dfpadunit=CDN_NEWS&artim=nana10.news&AutoPlay=true&ch=1" allowfullscreen>

הקלפיות בכל רחבי ארצות הברית נפתחו היום (שלישי) והאזרחים האמריקנים יוצאים מבתיהם והולכים להכריע בשאלה מי יהיה המנהיג הבא של המעצמה החזקה בעולם. על פי ההערכות כ-120 מיליון בני אדם צפויים להצביע בבחירות הקרובות ולבחור בין הנשיא המכהן, ברק אובמה, לבין המועמד הרפובליקני, מיט רומני.

 

מנתונים ראשונים שהגיעו נראה כי אחוזי ההצבעה בבחירות הללו גבוהים, נתון שעשוי לשחק דווקא לרעתו של הנשיא אובמה. זאת מאחר ואובמה זכה ברוב ברור בהצבעות המוקדמות ולכן יש לו אינטרס שההצבעות הללו יהיו בעלות משקל רב ככל האפשר.

 

עם זאת, במטהו של אובמה משדרים ביטחון ובטוחים כי הניצחון יגיע אליהם ואיתו קדנציה נוספת בבית הלבן. בשיחת עם אנשי מטהו אמר אובמה כי הוא מאמין ש"ליל הבחירות יהיה לילה טוב עבורו". הנשיא הדגיש כי בכל מקרה הוא מוקיר את התמיכה הרחבה לה זכה במהלך הקמפיין.

 

"אנחנו מרגישים בטוחים בכך שנקבל מספיק קולות על מנת לנצח, אבל ישנה חשיבות רבה לכך שכמה שיותר אזרחים יגיעו לקלפיות", הוא הוסיף. אובמה בירך את רומני על המירוץ שניהל בשבועות האחרונים ואמר כי רומני ניהל "קמפיין חזק ומלא מרץ"."אני רוצה לברך את רומני על הקמפיין  שהוא ניהל. אני יודע שתומכיו משקיעים ומלאי אנרגיה כמו התומכים שלנו", אמר אובמה בשיקאגו.

 

רומני, ראיין וביידן כבר הצביעו

אובמה ניצל את השעות האחרונות לערוך עוד שיחות טלפון אחרונות למצביעים פוטנציאלים ולנסות לשכנע אותם להצביע עבורו. "בכל מקרה אני רוצה להודות לפעילים על כל התמיכה שקיבלתי", הוסיף הנשיא.

 

מיט רומני הגיע מוקדם יותר עם אשתו אן לקלפי בעיר בוטסון שבמדינת מסצ'וסטס בה שימש כמושל בעבר. לאחר שהצביע אמר המועמד הרפובליקני, ומי שעשוי להפוך לנשיא המורמוני הראשון, כי "אני חושב שאתם יודעים למי הצבעתי".

 

רומני אמר לעיתונאים שחיכו לו כי הוא "מרגיש נהדר לגבי סיכוייו במדינת אוהיו". במהלך היום יגיע רומני למדינות פנסילבניה וואוהיו במאמץ אחרון לשכנע בוחרים ולאחר מכן ישוב לבוסטון. גם סגן הנשיא המכהן, ג'ו ביידן, כבר הצביע, במדינת דלאוור. פול ראיין, המועמד מטעמו של רומני לתפקיד סגן הנשיא, הגיע עם משפחתו להצביע בעיירת מגוריו ג'יינסוויל שבמדינת ויסקונסין.

 

בעוד שמרבית חלקי ארצות הברית ההצבעה מתנהלת כסדרה, במדינות שנפגעו מהסופה "סנדי" התעוררו קשיים בתהליך ההצבעה. בחלק מהמקומות מערכות ההצבעה יצאו מכלל שימוש והקלפיות הוצבו באוהלים. מרבית המצביעים במדינות כמו ניו יורק וניו ג'רזי נחשבים דמוקרטים ולכן אם התנאים הקשים יביאו לאחוזי הצבעה נמוכים, ייתכן כי הדבר יפגע באובמה.

 

אובמה ורומני מגיעים לקלפי צמודים מאד. סקר כלל ארצי שנערך הלילה עבור רשת ABC והעיתון וושינגטון פוסט, מגלה כי הנשיא ברק אובמה מוביל על יריבו מיט רומני בשלושה אחוזים. אובמה מקבל 50%, בעוד רומני זוכה ל-47% תמיכה בלבד. ההפרש ביניהם עדיין נופל בסטיית התקן.

 

הבחירות בארה"ב בחדשות 10 ובנענע10

את ליל הבחירות בארה"ב נלווה בחדשות 10 ובנענע10 בדיווחים ועדכונים שוטפים עד קבלת התוצאות הסופיות. אחרי רצועת האקטואליה של הערב, שתכלול את כל התכניות הקבועות, נשדר בשעות הקטנות של הלילה מבזק חדשות בכל שעה עגולה. החל מהשעה 4:00 ייפתח האולפן החי, וב-6:00 יחל המשדר המרכזי בהגשת גיא זהר, כשלצדו שורה של פרשנים ומומחים, שיעזרו לכם לצלוח את מערכת הבחירות הצמודה.

 

עורך חדשות החוץ נדב איל וכתבנו בארצות הברית גיל תמרי ישדרו ממטהו של הנשיא המכהן ברק אובמה שבשיקגו. אורלי וילנאי וגיא מרוז ידווחו ממטה המועמד הרפובליקני מיט רומני שבבוסטון.

 

בנענע10 נעדכן על כל ההתרחשויות מסביב לשעון, ובליל הבחירות תעלה באתר מפת אלקטורים מיוחדת, שתתעדכן בזמן אמת. בעזרת המפה תוכלו לראות בכל רגע נתון את התוצאות בכל מדינה ומדינה ואת תמונת המצב הכללית.