09.06.2018

12:24

"ישראל פנתה לאו"ם: חיזבאללה בונה מנגנון צבאי לחמאס – בלבנון"

בעיתון אל-ג'ומהוריה הלבנוני דווח כי משרד החוץ בירושלים העביר מכתב לחברות מועצת הביטחון, בו הוצג מידע על קשר אסטרטגי שצומח לאחרונה בלבנון – בחסות איראנית

דיווח: בשבועות האחרונים העבירה ישראל לאו"ם מידע בנוגע לפעילות חיזבאללה בלבנון, וכן על הקשר שלו עם ארגון חמאס בתוך המדינה, כך דיווח הלילה (שבת) העיתון אל-ג'ומהוריה שרואה אור בלבנון. לפי הדיווח, ישראל הציגה קשר צבאי-אסטרטגי שהחל להתגבש ולצמוח לאחרונה בלבנון בין חמאס לחיזבאללה – בחסות איראן.

 

בדיווח נטען כי עמדתה של ישראל היא שמטרת הקשר היא בניית מנגנון צבאי שלם לחמאס בלבנון, מה שיכלול מפעלי טילים וכוח צבאי בו יהיו אלפי לוחמים פלסטינים. בעיתון אומרים שהפעולות הישראליות באו"ם תועדו במכתב ששלח משרד החוץ בירושלים למדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם, שכלל מספר נתונים מודיעיניים המדברים על כך שחיזבאללה הקים מחנות אימון צבאיים לחמאס בלבנון, ומי שמפקח על האימונים הם קצינים בחיזבאללה, כשהבולט בהם הוא אדם שמבוקש על ידי ישראל.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מחקרים: מסתמן שבדיקות דם יוכלו לחזות סיכונים ללידת פגים

תואר במשאבי אנוש: כך סטיב קר משאיר את הווריורס בפסגה

בדרך לסינגפור עוצרים בקנדה: טראמפ היה מעדיף לדלג על ה-G7

 

  תיעוד ירי הג'יהאד האסלאמי לעבר ישראל
 

מוכשרים בלבנון? פעילים בזרוע הצבאית של חמאס (חדשות עשר)

 

 

לפי המידע שברשות העיתון ועליו הוא מדווח, ישראל רוצה לפעול בשני אופנים. הראשון הוא שהאו"ם יצהיר על הקשר בין חיזבאללה לחמאס בלבנון כהפרה של החלטה 1701 להפרדת כוחות ולהפסקת אש בין ישראל לחיזבאללה, שהתקבלה אחרי מלחמת לבנון השנייה ב-2006. נוסף על כך, ישראל רוצה שהנושא יידון בחודשים הקרובים לקראת חידוש משימת כוח יוניפי"ל בדרום לבנון.

 

האופן השני בו ישראל מבקשת לטפל בסוגיה הוא בגיבוש קריאה לקהילה הבין-לאומית לעצור את פעילויות חיזבאללה מחוץ לגבולות לבנון. הארגון פועל כיום, בין היתר, בתימן, סוריה ועיראק. לטענת ישראל, חיזבאללה פועל בחסות איראן להבאת חוסר יציבות לאזור.

 

מוקדם יותר הלילה, צוטטו בכירים בכוחות המורדים הסוריים ב"וול סטריט ג'ורנל" אומרים ש"משטר אסד מסתיר מיליציות של חיזבאללה ושל ארגונים נוספים הנתמכים על-ידי איראן". על פי הדיווחים, הכוחות הזרים לובשים את מדי הצבא הסורי ליד גבול ישראל כחלק מטקטיקת הסוואה שמטרתה למנוע הפגזות אוויריות נוספות של ישראל נגד מטרות איראניות במדינה השסועה.

 

 דני דנון במועצת הבטחון בניו יורק
 

ישראל העבירה מידע מודיעיני למועצת הביטחון? השגריר דנון (UN Web TV)

 

 

לטענת מפקדי כוחות המורדים, שיירות של לוחמי חזבאללה ומיליציות נוספות הנתמכות בידי איראן נראו כשהן עוזבות לכאורה את סביבות קונייטרה ודרעא שבדרום-מערב סוריה, בסמוך לגבול עם ישראל. עם זאת, הלוחמים שבו לאזור, כשהפעם הם לבושים במדי הצבא הסורי. עוד דווח, כי השיירות ששבו לאזור, הגיעו כשהן מצויידות באספקה של רקטות וטילים.


עוד סיפרו הבכירים כי הלוחמים שמתחזים לחיילי צבא אסד נשמעו כשהם מדברים בניב לבנוני ובמקרים אחרים בפרסית. לטענתם, מלבד לוחמים לבנון ואיראניים, נמצאים כעת באזור גם לוחמים זרים מעיראק ומאפגניסטן שקיבלו תעודות זהות סוריות השייכות להרוגי הלחימה במדינה.

 

"חיזבאללה ואיראן עבדו שנים כדי לבסס את אחיזתן בדרום סוריה", צוטט אקטיביסט המתנגד לממשל. "אני לא חושב שאריאן תהיה מוכנה לעזוב את האזור לאחר כל המאמצים שהשקיעה בו".


בתוך כך, מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, נשא אתמול נאום במסגרת טקס של הארגון, לציון "יום ירושלים" האיראני במארון א-ראס שבדרום לבנון, והתייחס למעורבות חיזבאללה בלחימה בסוריה. "לא נצא מסוריה גם אם כל העולם ירצה בכך", אמר, "נצא רק אם סוריה תגיד לנו שסיימנו". לדבריו, "כל הבכירים בישראל, לאורך כל השנים, רצו שאסד יפול, אבל הוא נשאר. ישראל מודה כעת בהפסדה, כשהיא מוצאת מטרה חדשה - הוצאת איראן מסוריה". בנוגע לנוכחות האיראנית בסוריה, הוסיף נסראללה כי בטהראן יחלטו בעצמם אם להישאר במדינה. 

 

 מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה
 

לא יוצא מסוריה. נסראללה (רויטרס)

 

 

שלשום אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי בשיחותיו עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הבהיר לאחרון שישראל תגיב לתוקפנות איראנית. "אמרתי לפוטין שיש לנו זכות להגן על עצמנו מאיראן ואם הם יזיזו כוחות לכיווננו, אנחנו נפעל. אני חושב שפוטין מבין שישראל עושה מה שכל מדינה אחרת הייתה עושה נגד אויב שמנסה להשמיד אותה", אמר ראש הממשלה בעת ביקור במכון המחקר "Policy Exchange" בלונדון. עוד אמר נתניהו: "כל עוד שאסד נלחם מלחמת אזרחים, לא התערבנו חוץ מלתת סיוע הומניטרי. עכשיו כשהמלחמה נגמרת והוא מאפשר לאיראן להיכנס ולבסס עצמה כדי לתקוף את ישראל, הוא לא חסין יותר. אם הוא יתקוף אותנו, אנחנו נפגע בכוחותיו. אסד צריך לשקול זאת ברצינות".

 

חששותיהם של האיראנים מפני תקיפה ישראלית מבוססים על פעולותיה הקודמות של ישראל בגבולות סוריה. לפני כחודש, קצין בכיר בחיל האוויר אמר כי המבצע שבו תקפו כוחות צה"ל מטרות איראניות בסוריה הוא הגדול ביותר מאז 1974. במקביל ציין כי צה"ל נערך לתקיפת כוח קודס כבר כמה שבועות, ואף הודה לראשונה במתקפת מנע: "סיכלנו מתקפה שכבר יצאה לדרך - תקפנו משגר בפרברי דמשק בתקיפה מתוכננת".