BETA

09.06.2018

04:57

 אופנוענים עם דגלי חיזבאללה מול חיילי צהל הבונים את גדר הגבול בלבנון
אופנוענים עם דגלי חיזבאללה מול חיילי צהל הבונים את גדר הגבול בלבנון,
ללא קרדיט

ליד גבול ישראל: "לוחמי חיזבאללה ואיראן מוסווים במדי צבא אסד"

הוול סטריט ג'ורנל מדווח כי למרות שהכוחות הזרים נראו עוזבים את האזור, הם חזרו תחת הדגל הסורי, חמושים בטילים ורקטות. "ביססו שליטתם באזור במשך שנים, הם לא יעזבו"

"משטר אסד מסתיר מיליציות של חיזבאללה ושל ארגונים נוספים הנתמכים על-ידי איראן", כך צוטטו הלילה (שבת) בכירים בכוחות המורדים הסוריים ב"וול סטריט ג'ורנל". על פי הדיווחים, הכוחות הזרים לובשים את מדי הצבא הסורי ליד גבול ישראל כחלק מטקטיקת הסוואה שמטרתה למנוע הפגזות אוויריות נוספות של ישראל נגד מטרות איראניות במדינה השסועה.
 

לטענת מפקדי כוחות המורדים, שיירות של לוחמי חזבאללה ומיליציות נוספות הנתמכות בידי איראן נראו כשהן עוזבות לכאורה את סביבות קונייטרה ודרעא שבדרום-מערב סוריה, בסמוך לגבול עם ישראל. עם זאת, הלוחמים שבו לאזור, כשהפעם הם לבושים במדי הצבא הסורי. עוד דווח, כי השיירות ששבו לאזור, הגיעו כשהן מצויידות באספקה של רקטות וטילים.


עוד סיפרו הבכירים כי הלוחמים שמתחזים לחיילי צבא אסד נשמעו כשהם מדברים בניב לבנוני ובמקרים אחרים בפרסית. לטענתם, מלבד לוחמים לבנון ואיראניים, נמצאים כעת באזור גם לוחמים זרים מעיראק ומאפגניסטן שקיבלו תעודות זהות סוריות השייכות להרוגי הלחימה במדינה.


>> עוד כתבות בחדשות עשר:
רוכב אופניים כבן 14 נפגע מרכב בקלנסווה - מצבו קשה
דיווח: האקרים סינים גנבו פרטים מסווגים על צוללות אמריקניות
סקר מנדטים: כיצד השפיעו המתיחות בעזה וביטול משחק הנבחרת?

 

 מורדים כורדים בחבל אפרין שבצפון סוריה
 

מורדים בסוריה (רויטרס)

 


"חיזבאללה ואיראן עבדו שנים כדי לבסס את אחיזתן בדרום סוריה", צוטט אקטיביסט המתנגד לממשל. "אני לא חושב שאריאן תהיה מוכנה לעזוב את האזור לאחר כל המאמצים שהשקיעה בו".


בתוך כך, מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, נשא אתמול נאום במסגרת טקס של הארגון, לציון "יום ירושלים" האיראני במארון א-ראס שבדרום לבנון, והתייחס למעורבות חיזבאללה בלחימה בסוריה. "לא נצא מסוריה גם אם כל העולם ירצה בכך", אמר, "נצא רק אם סוריה תגיד לנו שסיימנו". לדבריו, "כל הבכירים בישראל, לאורך כל השנים, רצו שאסד יפול, אבל הוא נשאר. ישראל מודה כעת בהפסדה, כשהיא מוצאת מטרה חדשה - הוצאת איראן מסוריה". בנוגע לנוכחות האיראנית בסוריה, הוסיף נסראללה כי בטהראן יחלטו בעצמם אם להישאר במדינה. 
 

 מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה
 

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה( ללא קרדיט)

 שלשום אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי בשיחותיו עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הבהיר לאחרון שישראל תגיב לתוקפנות איראנית. "אמרתי לפוטין שיש לנו זכות להגן על עצמנו מאיראן ואם הם יזיזו כוחות לכיווננו, אנחנו נפעל. אני חושב שפוטין מבין שישראל עושה מה שכל מדינה אחרת הייתה עושה נגד אויב שמנסה להשמיד אותה", אמר ראש הממשלה בעת ביקור במכון המחקר "Policy Exchange" בלונדון. עוד אמר נתניהו: "כל עוד שאסד נלחם מלחמת אזרחים, לא התערבנו חוץ מלתת סיוע הומניטרי. עכשיו כשהמלחמה נגמרת והוא מאפשר לאיראן להיכנס ולבסס עצמה כדי לתקוף את ישראל, הוא לא חסין יותר. אם הוא יתקוף אותנו, אנחנו נפגע בכוחותיו. אסד צריך לשקול זאת ברצינות".

 

חששותיהם של האיראנים מפני תקיפה ישראלית מבוססים על פעולותיה הקודמות של ישראל בגבולות סוריה. לפני כחודש, קצין בכיר בחיל האוויר אמר כי המבצע שבו תקפו כוחות צה"ל מטרות איראניות בסוריה הוא הגדול ביותר מאז 1974. במקביל ציין כי צה"ל נערך לתקיפת כוח קודס כבר כמה שבועות, ואף הודה לראשונה במתקפת מנע: "סיכלנו מתקפה שכבר יצאה לדרך - תקפנו משגר בפרברי דמשק בתקיפה מתוכננת".