08.06.2018

12:02

עודכן:

מאות אלפים במצעד הגאווה בתל אביב: "בסוף השפיות תנצח"

20 שנה של גאווה: המצעד בסימן ותיקי הקהילה הוזנק משד' בן ציון, והסתיים בהפנינג בגן צ'ארלס קלור, בהשתתפות נטע ברזילי ואמנים נוספים. כל הכבישים שנחסמו נפתחו לתנועה

מתעטפים בצבעי הגאווה: מאות אלפי אנשים השתתפו היום (שישי) במצעד הגאווה ה-20 בתל אביב. בעקבות מספר המשתתפים הגדול מהרגיל, המצעד הוזנק משדרות בן ציון, ולא מגן מאיר כבשנים עברו. על פי ההערכות, כ-250 אלף בני אדם לקחו חלק במצעד. כלל הכבישים שנחסמו בעיר בשל האירוע נפתחו לתנועה.

 

ממארגני האירוע נמסר כי המצעד השנה נערך בסימן "קהילה עושה היסטוריה", בהוקרה לפועלם של ותיקי הקהילה והאנשים הבולטים במאבק לשוויון, ויציין 20 שנים של מצעדי גאווה בשיתוף עיריית תל אביב-יפו, 10 שנים להקמת המרכז הגאה ו-30 שנים לביטול החוק האוסר על משכב זכר".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

צעיר נפגע קשה בתאונה בין משאית לרכב פרטי בצפון; מצבו לא יציב

בדרך ללגליזציה: הסנאט בקנדה אישר שימוש במריחואנה וגידול ביתי

מזג האוויר: חם ולח במישור החוף, שרבי בפנים הארץ ובהרים

 

האירוע עבר ללא אירועים חריגים, ובמהלך היום התמודדו השוטרים שאבטחו את המצעד עם ארבע קבוצות שונות אשר הגיעו למחות ולהפגין אל מול החוגגים.

 

גל אוחובסקי קרא במהלך המצעד שמות של חברי כנסת ושרים והקהל הריע בבוז עם כל שם. "יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין. אתה נרדפת שנים, רק בגלל מי שאתה. אז איך אתה נותן יד לרדיפה של אחרים? ואיך אתה רוצה להיות נשיא של כולנו? אתה באמת חושב שתוכל להיות נשיא של מאות אלפי להט"בים אבל לא להסכים שהם יתחתנו?", שאל אוחובסקי. 

 

עוד פנה לשר התיירות יריב לוין, ואמר: "אתה מוציא מיליוני שקלים בשנה כדי להביא לכאן תיירות גאה, ואז מה? מה תגיד לכל התיירים שנמצאים כאן? שהם אנשים סוג ב'? שלא מגיע להם להתחתן? איך אתה יכול להרים יד נגד הזכויות הכי בסיסיות שלנו? איך אתה לא מתבייש? אתה צבוע. שר החינוך נפתלי בנט, איזה מסר אתה שולח לכל הנערים שמקללים אותם בבית הספר 'יא הומו'? שהם פסולי חיתון? שהם סוג ב'? יכולת, כמו איילת שקד, למצוא דרך ולא לבוא להצבעה. זה כל כך מעליב שהצבעת נגד הקהילה ובעד העמדות הבלתי נסבלות של אורי אריאל ובצלאל סמוטריץ'".

 

 מצעד הגאווה בתל אביב
 

מצעד הגאווה בתל אביב (גיא יחיאלי)

 

 

בשעה 12:00 הוזנק המצעד על ידי ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי. המצעד ייצא משדרות בן ציון - בוגרשוב למערב, ימינה לירקון לצפון, שמאלה לפרישמן למערב, שמאלה להרברט סמואל לדרום עד גן צ'ארלס קלור, שם תתקיים מסיבה עד לשעות הערב. החל מהשעה 15:00 ועד השעה 18:45 יופיעו מספר שיא של אמנים: נטע ברזילי, מרגול, דקלה, נעה קירל, אגם בוחבוט, אניה בוקשטיין ועוד.

 

בשעה 13:00 הוזנקו 13 המשאיות מצומת הרחובות פירשמן/הרברט סמואל. בשעה 15:30 המשאית האחרונה תיכנס לגן צ׳ארלס קלור. בשעה 14:30 נפתחה הבמה המרכזית של מצעד הגאווה, בהנחיית גל אוחובסקי ולוסי אהריש.

 

חברי כנסת רבים הביעו תמיכה בקיום המצעד, ואף משתתפים בו. "תיכון שנבהל מדגל גאווה, מנהל רווחה שטוען שהורות חד מינית 'מעוררת בעיות', משטרה שרוצה להסתיר מצעד מאחורי חומות, מונופול חשוך על הנישואים, רבנים שמסיתים וצורך להשכיב משכנתא כדי להיות הורים", כתב ח"כ איציק שמולי, "ישראל 2018 - הדרך להיות אזרחים שווים וחופשיים בארצנו עוד ארוכה וכרוכה במאבקים רבים, אבל אני מאמין בכל לבי שבסוף השפיות תנצח. אי אפשר שלא".

 

"גאה במי שצועד היום בתל אביב, כתמיכה בשונה ובשוויון", כתב שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, "קידום ושמירה על זכויות האדם של קהילת הלהט"ב הם מדיניות ארה"ב כבר מזמן".

 

״חברות וחברי קהילת הלהט״ב, כשאתם גאים גם אני גאה", כתב שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון. "גאה לראות איזו כברת דרך עשתה החברה הישראלית בפתיחות, בקבלה, ברגישות ובהתחשבות, דרך שעוד יהיו בה מאבקים, דעות קדומות, שנאה ונקודות שפל, אך גם סובלנות, פתיחות והישגים, דרך ארוכה ומאתגרת שמובילה את כולנו להיות חברה חזקה, צודקת ומחוברת יותר. תחגגו, תשמחו, תאהבו. גאה בכם, גאה איתכם!".

 

 תמר זנדברג במצעד הגאווה בתל אביב
 

חברי מרצ במצעד הגאווה בתל אביב (חדשות עשר)

 

 

"תל אביב יפו חוגגת היום יחד עם הקהילה הגאה את השונות והשוויון", אמרה סגנית ראש העיר תל אביב ת"א, מיטל להבי, "מאות האלפים שגדשו את הרחובות הם התשובה של ישראל החופשית והדמוקרטית לכל הכוחות השמרנים וההומופובים שמנסים לכרסם בהישגים הרבים שהשיגה הקהילה הגאה לאורך השנים. תל אביב יפו הייתה ותמשיך להיות בית לכל תושביה, ומגדלור לסובלנות והפלורליזם".

 

 

 

 

כזכור, גל אוחובסקי יצא השבוע בקריאה לח"כים ושרים שהצביעו השבוע נגד הצעת חוק ברית הזכויות בכנסת שלא להגיע למצעד הגאווה. בשנים קודמות הגיעו למצעד הגאווה מירי רגב ואופיר אקוניס, שבמענה לשאילתא של חדשות עשר לא הגיבו לשאלה האם הם תומכים בנישואים חד מיניים.

 

 מצעד הגאווה בתל אביב
 

מצעד הגאווה בתל אביב (נגה אור ים)

 

 

58% מהציבור הישראלי תומך בנישואי להט"ב, כפי שעולה מסקר שהוזמן על ידי חדשות עשר. אולם בעוד מרבית אזרחי ישראל מביעים את תמיכתם, הרוב המכריע של חברי הכנסת סירב להתייחס לסוגיה. מבדיקת חדשות עשר בבית המחוקקים הישראלי במהלך השבועות האחרונים עלה כי 47 חברי כנסת בעד, 12 מתנגדים נחרצות ואילו השאר, כאמור, סירבו להגיב. הסקר נערך ע"י פרופ' קמיל פוקס. התשאול נערך ע"י חברת "פאנל פרויקט המדגם" בהנהלת ד"ר אריאל איילון.