BETA

07.06.2018

23:32

חשש ממאות עפיפונים ומרבבות בגבול: כוננות לקראת שישי מתוח

חמאס הצהיר שיחידת עפיפוני התבערה שלו תתוגבר, וינסה להביא המונים לגדר. בצה"ל נערכים באותה המתכונת שנרשמה עת העברת השגרירות לי-ם • פרשנות: חמאס רוצה ניצחון תודעתי

הפרות סדר אלימות צפויות היום (שישי) לכל אורך גדר הרצועה. זאת, במסגרת יום שישי האחרון של חודש הרמדאן. חמאס הכריז על "מצעד המיליון", במסגרת "צעדות השיבה", ומקווה להביא לגדר למעלה מ-40 אלף מתושבי הרצועה.

 

בין היתר, הצהיר חמאס כי יחידת עפיפוני התבערה תפעל במתכונת מוגברת ועשויה להפריח מאות עפיפונים, שעלולים לגרום לשריפות רבות ולנזקים כבדים לחקלאות ביישובי עוטף עזה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חשד לרצח: אישה נמצאה ללא רוח חיים בדירה ביפו

אסון השיטפון: משרד החינוך דורש רפורמה - אחרת המכינה תיסגר

סקר: רוב הציבור חושב כי התעקשות רגב לקיים המשחק בי-ם - טעות

 

 פלסטינים תושבי עזה מקדמים צמיגים לגדר הגבול לקראת ההפגנות ביום העברת שגרירות ארה"ב לירושלים
 

תושבי עזה מקדמים צמיגים לגדר הגבול לקראת ההפגנות ביום העברת שגרירות ארה"ב לירושלים (חדשות עשר)

 

 

יום שישי האחרון של הרמדאן הוכרז לפני שנים על ידי האיתוללה חומייני באיראן כיום "אל-קודס". השנה, הוחלט בחמאס ובג'יהאד האסלאמי להפוך את התהלוכות השקטות שהיו נהוגות בעבר, לאירועים אלימים ולניסיונות חדירה לישראל. "המועצה הלאומית מזעיקה אתכם להשתתף בצעדות השיבה ובשבירת המצור", נאמר בשידורי טלוויזיית חמאס, "כדי להדגיש את הזכות ההיסטורית והנצחית שלנו על ירושלים הקדושה".

 

גם מפריחי העפיפונים כאמור מתכוננים לקראת המהומות. "האמצעים שאנו נוקטים אינם אלימים כלל, מה עם הטילים שהם יורים עלינו ממטוסי F-16?", אמר חבר יחידת העפיפונים בעזה, "הטילים האלה שהורסים בתים והורגים צעירים, הם לא אלימים? הם קוראים לנו טרוריסטים. תסתכלו מה הנשק שלנו, זה טרור?".

 

בתוך כך, צה"ל נערך למהומות בכוחות גדולים, ובמכונות להפגנות בסדר הגודל שהיו בעת העברת שגרירות ארה"ב לירושלים. בין היתר, יתגברו את הגבול כוחות חטיבות גולני, גבעתי ו-401. יחד איתם, יהיו גם צלפים וכוחות מיוחדים.

 

בנוסף, כוחות הכיבוי נמצאים בכוננות גבוהה. תושבי הדרום עשויים לקבל תגבור בדמות מתנדבים שיבואו כדי להשקיף לעבר השמיים ולזהות את עפיפוני התבערה בטרם ינחתו ויגרמו לשריפות.

 

פלסטינים עם קאטרים בצעדת השיבה
 

פלסטינים עם קאטרים בצעדת השיבה (חדשות עשר)

 

 

כזכור, צה"ל שלח היום מסר לחמאס והודיע כי חיל האוויר סיים תרגיל שנערך במהלך השבוע בדרום, שדימה לחימה בזירה הצפונית והדרומית, ותרגל שיפור של הכוננות והמוכנות להתמודדות עם תרחישי לחימה במספר זירות במקביל


לפי ההודעה, בתרגיל השתתפו מאות כלי טיס מטייסות הקרב, המסוקים והתובלה, וטיסות האימון נערכו ביום ובלילה. עוד נמסר כי במסגרת התרגיל במתווה הדרומי תורגלו עשרות מטוסי קרב תקיפת מאות מטרות ברצועת עזה בפרק זמן קצר. "התרגיל עסק בהעלאת הכשירות והכוננות של הכוחות לתרחיש לחימה עצים, תקיפות משמעותיות ורבות בפרקי זמן קצרים, וכן סיוע לתמרון קרקעי", מסר דובר צה"ל.

 

בד בבד, ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, אמר הערב בנאומו כי "צעדות השיבה" יימשכו עד שירושלים תשוב להיות "חופשייה".

 

"'צעדת השיבה צריכה להתפשט גם לגדה ולירושלים", הוסיף הנייה, "נמשיך לנסות לשבור את המצור על עזה". הנייה ציין כי חמאס מוכן לשקול בחיוב "יוזמה אמיתית שתסיים באופן מלא את המצור על עזה, אך לא על חשבון שלמות הסוגיה הפלסטינית".

 

 יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה
 

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה (רויטרס)

 

 

פרשנות: חמאס רוצה לזכות בניצחון תודעתי

 

בעקבות הכישלון של חמאס להביא להפגנות את כמות האנשים שציפה לה, ובעקבות חוסר ההצלחה מבחינת הישגים צבאיים ומדיניים – מקווה הארגון להשיג מחר ניצחון תודעתי לקראת סיום אירועי "צעדת השיבה".

 

תושבי הרצועה הצביעו ברגליים הצבעת חוסר אמון בחמאס, בכך שנמנעו מלבוא בהמוניהם. לכן, ינסו בחמאס להביא עשרות אלפים ולקבוע הישג שיתקבע בתודעה.

 

חמאס כשל בהשפעה על דעת הקהל הערבית, ואף ספג ביקורת רבה על כך ששלח נערים "למות על הגדר". אולם, בקרב הקהל האירופאי ישנה תמיכה וחמאס ינסה לרכוב על גל ההצלחה הזה ולמנף אותו.