BETA

07.06.2018

08:32

לקראת הפסגה עם טראמפ: קים חושש מהתנקשות בחייו

אתר "בלומברג" דיווח כי שליט קוריאה הצפונית מודאג מהאפשרות שגורמים עוינים יחסלו אותו בפגישה בשבוע הבא. סינגפור נקטה בצעדים משמעותיים על מנת להגביר את האבטחה

פסגת טראמפ-קים: אתר "בלומברג" דיווח אמש (רביעי) כי שליט קוריאה הצפונית, קים ז'ונג און, חושש שיתנקשו בחייו במהלך הפסגה שתיערך בשבוע הבא בסינגפור עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ.

 

לפי הדיווח, שציטט שני מקורות, קים מודאג מסידורי הביטחון בפסגה ומהאפשרות שמישהו ינסה לנצל את יציאתו ממדינתו המבודדת כדי לרצוח אותו. קים יגיע לסינגפור באמצעות מטוס אזרחי ונתיב התעופה שבו יטוס גדוש, לכאורה, באיומים אוויריים.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מחסל סדרתי: הצגת ענק של קווין דוראנט, 0:3 לגולדן סטייט בגמר

התחזית: שרבי ברוב חלקי הארץ; הביל לאורך מישור החוף

סכנה במפרץ חיפה: כך התעלמה המדינה מפליטת הגזים המסרטנים

 

יש לציין כי סינגפור נקטה בצעדים משמעותיים על מנת להגביר את האבטחה בפסגה, ביניהם חסימת חלקים מהעיר והגבלת התנועה האווירית. גורמים מקורבים לנושא סיפרו כי קים דורש ערבויות ביטחוניות מארה"ב בתמורה לפירוז מנשק גרעיני. הנסיעה לסינגפור תהיה הנסיעה הרחוקה ביותר שקים ביצע מחוץ למדינתו מאז שעלה לשלטון.

 

 הנשיא טראמפ ומנהיג צפון קוריאה
 

נשיא ארה"ב טראמפ ושליט קוריאה הצפונית קים (רויטרס, Getty Images )

 

 

החשש של שליט קוריאה הצפונית מהתנקשות אינו חדש ולאור העובדה כי לקים אין יורש מובהק, מוות מפתיע שלו עלול לגרום לכאוס במדינה המבודדת. קוריאה הצפונית איימה באופן קבוע על ארצות הברית והמתיחות בין שתי המדינות תרמה לפחדיו של קים. למשוואה הצטרפו גם חששות שגורלו יהיה כמוז ה של שליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי. בחודש שעבר טענו היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון וסגן הנשיא האמריקני מייק פנס כי קוריאה הצפונית עשויה להתמודד עם אותו גורל כמו של לוב, אם לא תוותר על הארסנל הגרעיני שלה. קדאפי הודח ונהרג בשנת 2011 בפעולה צבאית בגיבוי נאט"ו.

 

הדברים עוררו תגובה חריפה בפיונגיאנג. סגן שר החוץ של קוריאה הצפונית, קים קייה גוואן, טען כי אמירה שכזו היא "אבסורדית", והבהיר: "העולם יודע היטב כי מדינתנו אינה לוב או עיראק, שגורלן היה מר". קים הוסיף כי פיונגיאנג כבר מחזיקה בנשק גרעיני, בעוד שלוב תחת קדאפי הייתה רק בשלבים ראשוניים של פיתוח פצצה.

 

התנקשויות הן אינן דבר זר לפיונגיאנג. בחודש מאי 2017 טענו במשרד הפנים הצפון קוריאני כי ה-CIA בשיתוף עם ארגון הביון הדרום קוריאני תכננו להתנקש בחיי קים. לטענתם, שני הצדדים תכננו לבצע את ההתנקשות באמצעים ביוכימיים, במהלך אירוע פומבי בבירה פיונגיאנג. חודש קודם לכן, דווח בכלי תקשורת בארצות הברית כי לדברי גורמים מודיעיניים וצבאיים, המועצה לביטחון לאומי הציגה בפני הנשיא דונלד טראמפ מספר אפשרויות לפתרון המתיחות בין המדינות. בין השאר הוצא, כך נטען, האפשרות לחסל את קים - זאת לצד אופציות דיפלומטיות בהן שימוש בסין כמתווכת.

 

 אתר ניסויי  לנשק גרעיני בקוריאה הצפונית
 

אתר ניסויי לנשק גרעיני בקוריאה הצפונית ( 38 NORTH)

 

 

כמו כן, בחודש מארס 2018 הודיע משרד החוץ האמריקני, כי קוריאה הצפונית היא האחראית להתנקשות בחייו של קים ז'ונג נאם, אחיו למחצה של מנהיג המדינה. בהודעה נכתב כי ההתנקשות בוצעה באמצעות גז העצבים וכי לאור הממצאים ארה"ב תטיל סנקציות נוספות על המדינה המבודדת בעולם. בתגובה, משרד החוץ הרוסי טען כי ההחלטה האמריקנית היא לא לגיטימית.

 

קים ז'ונג נאם חוסל בפברואר אשתקד על ידי שתי מתנקשות בשדה התעופה הבינלאומי בקואלה לומפור, בירת מלזיה. שתי הנשים מרחו על פניו את החומר הכימי המסוכן, שנמצא ברשימת כלי הנשק להשמדה המונית של האו"ם. כבר עם היוודע על ההתנקשות סברו בארצות הברית ובקוריאה הדרומית כי המשטר בפיונגיאנג עומד מאחורי החיסול, שכן בין האחים שררו יחסים עכורים.

 

ז'ונג נאם היה בנו הבכור של שליט קוריאה הצפונית הקודם, קים ז'ונג איל, ונחשב ליורש העצר הצפוי של אביו. עם זאת, סדרת תקריות מביכות, בהן הביע התנגדות לשלטון של אביו, ובנוסף ניסיונו הכושל לצאת מהמדינה ללא אישור ולבקר ביפן תוך שימוש בדרכון מזויף, הובילו להגלייתו מהמדינה בשנת 2003 והעברת תואר יורש העצר לאחיו למחצה, קים ז'ונג און. לאחר שעזב את המדינה הפך למבקר חריף של המשטר ודרש ביצוע רפורמה פוליטית וכלכלית במדינה, דבר שהעלה את כעסם של אביו ושל אחיו, מה שככל הנראה הוביל לחיסולו לפני כשנה.