BETA

06.06.2018

22:06

עודכן:

נשיאת בית משפט העליון, אסתר חיות
נשיאת בית משפט העליון, אסתר חיות,
הכנס השנתי של עורכי הדין

"גם אם הכרעות ביהמ"ש לא נושאות חן בעיני הממשלה - הן מחייבות"

נשיאת ביהמ"ש העליון התייחסה להפרדת הרשויות במדינה ואמרה כי "דורות של שופטים שימרו מורשת חשובה זו". היועמ"ש: תפקידי לשים נגד עיני הראיות בלבד - ללא אינטרס פוליטי

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, נשאה אמש (רביעי) דברים באירוע מיוחד בספריה הלאומית לציון 100 שנים להקמת מערכת השיפוט בישראל וקבלת "אוסף קלארק". בדבריה הזכירה את אמירותיו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט יצחק אולשן: "התרופה הראשונה בערכה היא שבציבור תשתרש הידיעה או התחושה כי שופטים בישראל אינם משתייכים לשום מפלגה, לא בפועל ולא כהלכה. הדבר הזה נעשה במשך הזמן לדבר מובן מאליו וזה גם היה הגורם העיקרי שגרם להגברת אמון הציבור בבתי המשפט", אמרה.

 

בהמשך הוסיפה ואמרה הנשיאה כי הממשלה אינה יכולה להתערב בהכרעותיהם של בתי המשפט והכרעות אלו "מחייבות אותה גם אם הן אינן נושאות חן בעיניה". השופטת חיות סיכמה את הדברים ואמרה כי לא נס ליחם והם יפים ונכונים כאז כן עתה. "דורות של שופטים שימרו מורשת חשובה זו ואנו השופטים המכהנים היום במערכת מחויבים להמשיך לשמרה ולהנחילה לדורות השופטים שיבואו אחרינו", כך לדבריה.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הרשת לא מרחמת: מה חשבה הרשת על פרשת יובל המבולבל?

פרשת המסרונים: גרוניס הבהיר - אין לי סמכות להשעות

ועדת השחרורים דחתה את בקשתה של עהד תמימי לשחרור מוקדם

 

 אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון
 

אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון (אתר ביהמ"ש העליון)

 

 

אחריה דיבר היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נגע גם הוא בערכי מערכת המשפט, ואמר: "אני ואנשיי בכל רחבי מערך הייעוץ המשפטי הציבורי והתביעה הכללית מונחים בעשייתנו היומיומית ברוח מילות השבועה של אורם קלארק (קצין השיפוט הבריטי שהציב את הבסיס למערכת המשפט בישראל. א"ג) - הוגנות, צדק, ללא מורא, ללא משוא פנים בהתאם לחוק. בעיוורון צבעים ביחס לזהות אלו העומדים בפנינו לבחינה משפטית, בהתעלם מרום מעמדם או ממידת התמיכה או הגינוי הציבורי שהם מנת חלקם. או מנת חלקנו".

 

לדבריו, "החוק ונאמנותנו אליו הם הלפיד שעשייתנו המשפטית מכוונת לאורו. הוא והוא לבדו המצפן שמורה את דרכנו במסע, מסע שלעיתים נתיביו עקלקלים, לעיתים הוא כרוך בטיפוס על הרים גבוהים שהחמצן על פסגותיהם דליל ולעיתים הוא כרוך בהשלמה עם הפגנות סדרתיות ונמשכות, בהן התביעה הציבורית מבקשת להחליף את התביעה המשפטית ואת מחויבותנו הבלעדית לבחינת חומר הראיות ולהסקת מסקנות לפיו ולפיו בלבד".

 

 היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט
 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט(ארן דולב )

 

 

עוד אמר מנדלבליט: "קלארק גם היה זה שהחליט על החלפתם של אותם שופטים שמונו במשפטנים מוסמכים מתוך תפיסה שבערכאה השיפוטית העליונה צריכים לכהן מקצוענים מובהקים. גם זה עיקרון יסודי חיוני, שרלוונטי לימינו אנו ולשיח הציבורי, המתקיים סביב המינויים לבית המשפט העליון, דרכי מינוי היועץ המשפטי לממשלה ודרכי המינוי של היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה. כיצד למנוע פוליטיזציה של המערכות המשפטיות וכיצד להבטיח כי המקצועיות והמצויינות המשפטית הן לבדן תהיינה המסננת היחידה דרכה יש להעביר את המינויים על מנת להבטיח את איכותה של המערכת המשפטית על כלל אגפיה ואת המשך תפקודה המקצועי והנייטרלי גם לעתיד לבוא? זהו אתגר מרכזי המונח גם לפתחי".

 

"הלקח הפסימי הוא שחייו של יועץ משפטי לממשלה מאז ומעולם היו קשים ומאתגרים, והניסיונות לערער את מעמדו ולהצר את צעדיו הינם עמנו מתחילת ימיו של המוסד. יש גם לקח אופטימי: על אף הקושי הרב בתפקיד, המחויבות של היועץ המשפטי לממשלה מאז ועד היום, אפרופו נוסח השבועה של קלארק, הינה אך ורק למצפן המקצועי ולאינטרס הציבורי. לשים נגד עיניו את הראיות ואותן בלבד, ולא אינטרס פוליטי כזה או אחר", הוסיף.

 

יושב ראש הדירקטוריון של הספרייה הלאומית דוד בלומברג ציין באירוע כי מבחינת הספרייה כל ארכיון שנמסר לה הוא אבן יקרה בפסיפס ענק של אוספים "אצלנו האוספים משתמרים לאורך הדורות והופכים לחלק מהזיכרון הלאומי", אמר בלומברג.